Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Jak vybrat eko batoh z udržitelných materiálů

Co je udržitelná móda? Zjednodušeně řečeno se jedná o módu (tedy oblečení, boty, batohy, tašky a další doplňky), která vzniká se snahou o minimální dopad na životní prostředí. Výroba a výběr takových produktů sice stojí o něco víc úsilí a někdy také peněz, ale pokud i vy hodláte na této planetě strávit celý zbytek života, jistě nám dáte za pravdu, že je péče o její blaho více než žádoucí.

Na co se tedy při výběru udržitelných (chcete-li ekologických či sustainable) batohů a tašek zaměřit?

Férové podmínky aneb Pohled do zákulisí

Byť se na pultech obchodů nebo stránkách e-shopů setkáváme již s finálním produktem, měli bychom si při výběru udržitelného batohu či tašky udělat malý výlet do minulosti. Vše totiž začíná už podmínkami při výrobě.

Důležitý je nejen původ materiálu a to, jak je s ním následně zacházeno (na to si posvítíme později), ale i podmínky pro pracovníky, kteří těmto produktům dávají vzniknout. Férová výroba (neboli Fair Trade) se řídí několika principy, mezi něž patří třeba důstojné pracovní podmínky, rovnoprávnost, zákaz dětské práce, snaha o rozvoj komunit, ale i ochrana přírody.

Fair Wear FoundationZářným příkladem může být rodinná firma Vaude. Ačkoliv se většina její produkce odehrává ve Vietnamu, vystavěli zde vlastní fabriky, které pravidelně navštěvují a důkladně dbají na dodržování pracovních standardů. Svých zaměstnanců si váží a podporují je ve slaďování pracovního a osobního života. Žádné vykořisťování či jiné nelegální praktiky proto nepřipadají v úvahu.

Stejně jako mnoho dalších značek v našem sortimentu (například DeuterAffenzahnErgobagJack WolfskinMammut a další) je Vaude součástí organizace Fair Wear Foundation, která pracovní podmínky pravidelně monitoruje a navrhuje jejich zlepšování.

Materiál aneb Z čeho je batoh vyroben

Dalším důležitým kritériem, jak vybrat „eko-bio-fér“ batoh či tašku, je samozřejmě materiál. Na jeho udržitelnost se přitom můžeme podívat z několika úhlů. V ideálním případě by měl být odolný, jeho výroba by neměla mít zásadní dopady na životní prostředí a také jeho následné rozložení, až se produkt stane nenositelným, by nemělo být zrovna mission impossible.

Když se řekne přírodní materiál, mnohým se nejspíše vybaví kůže, která s sebou nese i určitý punc kvality a „poctivosti“. Její využití ale přináší jistá úskalí. Aby totiž kůže disponovala svou pověstnou odolností, musí být složitě zpracovávána a ošetřována. Chov hospodářských zvířat, z nichž kůže pocházejí, navíc znamená pro životní prostřední nemalou zátěž a jejich zabíjení je z etického hlediska také značně problematické. Na druhou stranu je kůže v přírodě poměrně snadno rozložitelná a pokud nemáte s využíváním živočišných produktů zásadní problém, může pro vás být kožený výrobek tou pravou volbou.

Vaude PETairPokud však chcete chránit zvířátka, vybírejte si produkty označené jako vegan (například batoh G.Ride Arthur S) nebo si u výrobce či dodavatele ověřte, že při výrobě žádné živočišné složky opravdu použity nebyly.

Před umělými „plastovými“ materiály však raději dejte přednost (organické) bavlně, konopí či dalším inovativním textiliím, na které se u některých produktových řad spoléhá například Vaude.

Zajímavým kompromisem je využití recyklovaných materiálů – například z PET lahví. Odolný a nepromokavý materiál z nich hravě vykouzlil třeba Ergobag nebo XD Design.

Zátěr či impregnace aneb Čím je produkt ošetřen

Aby výsledný produkt déle vydržel, bývá zpravidla ošetřen povrchovým zátěrem či impregnačními látkami, které sníží jeho promokavost. I zde je dobré dbát na jejich šetrnost k přírodě a naší kůži, s níž jsou batohy a tašky pravidelně ve styku.

Například Vaude používá impregnaci Eco Finish bez prostředí i lidskému zdraví škodlivých fluorovaných uhlovodíků (PFC). PFC free batohy a tašky nabízí také značky Deuter, Jack Wolfskin, ORTLIEB a další.

Při výběru vám může být nápomocné značení Bluesign®.

Na detailech záleží aneb Inovace mají zelenou

Vaude HazelFantazii se meze nekladou a někteří výrobci jsou ve snaze vyrábět zodpovědněji vskutku vynalézaví. Pokud chcete žasnout nad neotřelými inovacemi, opět zabruste do sortimentu Vaude. Vzali to totiž opravdu „z gruntu“.

Nejprve zoptimalizovali střihy, které jsou co nejvíce čtvercové, což předchází hromadění nepoužitelných odstřižků a zbytků. Pro zipy, přezky a spony unikátní řady Lignum pak Vaude použilo materiál EcoPAXX®. Jedná se o bioplast, jehož hlavní složkou (70 %) je ricinový olej z bobů skočce obecného, který je následně šetrně polymerizován. Podařilo se tak najít smysluplnou a snadno rozložitelnou alternativu ke klasickým plastům, jež jsou vyráběny z ropy, její zásoby (stejně jako ostatní fosilní zdroje), nejsou neomezené.

Něco navíc aneb Když ekologie není jen póza

Být eko je v módě, což mnohdy svádí k marketingovým trikům. Jak tedy poznáte, že to výrobce s ochranou přírody myslí opravu vážně? Piďte se po tom, co dělá navíc – ať už je jedná o podporu některé z organizací, která o životního prostředí pečuje, příspěvek na ochranu ohrožených druhů zvířat, rostlin či území, nebo třeba celofiremní aktivity, které přírodě neškodí, ale naopak prospívají.

Vaude podporuje projekty, jejichž cílem je ochrana ohrožených druhů zvířat (např. leopardi) na Kavkaze nebo ochrana medvědů hnědých v severním Španělsku. Deuter je jedním ze zakládajících členů neziskové organizace European Outdoor Conservation Association, která získává prostředky na ochranu přírody po celém světě. Patagonia pak dlouhodobě věnuje na aktivity pro ochranu přírody minimálně 1 % z prodeje. Mnohé firmy (například Dakine) mají také eco-friendly kanceláře, kde poctivě třídí odpad, kompostují nebo využívají solární energii.

Ještě není pozdě – udělejte změnu hned!

školní batoh Ergobag

Každý krok se počítá, a tak neotálejte a vykročte vstříc lepším zítřkům teď hned (nebo nejpozději při příštím výběru vašeho nového batohu :-) ). S problematikou udržitelné módy a jejími výhodami seznamte také děti, které si tak mohou osvojit preference k přírodě šetrnějším produktům už v raném věku. Z počátku je mohou doprovázet třeba dětské batůžky Affenzahn či školní aktovky Ergobag z recyklovaných PET lahví, později studentské batohy Satch či XD Design z recyklovaného materiálu rPET.

A pokud momentálně koupi batohu neplánujete, začněte tím nejjednodušším: místo igelitek vsaďte na ekologické nákupní tašky a jednorázové PET láhve nahraďte odolnými láhvemi na pití. Při výběru čehokoliv potom vsázejte na kvalitu. Nejen, že je pravděpodobnější, že se i pozadí výroby váže s lepšími podmínkami, ale produkt vám také déle vydrží, čímž vznikne méně odpadu (a starostí i výdajů spojených s výběrem nového).

Související produkty