Jak vybrat cyklistický batoh

Chcete s sebou i na kole vozit vše potřebné? Cyklistický batoh se vám může hodit při krátkých vyjížďkách, ale i na několikadenním výletě. Na trhu nalezneme velké množství různých značek i typů batohů na kolo. Pokud vás trápí otázka: „Jak vybrat ten správný cyklobatoh?“ pak jste na správném místě.

Čím se liší cyklistický batoh od toho běžného?

Deuter Compact EXP 12

Mezi největší výhody cyklistických batohů se počítá speciálně upravený zádový systém, použité materiály, vodní vak a další důležité detaily. Vše z uvedeného rozhoduje o tom, jak se budete po pár hodinách na kole s batohem na zádech cítit.

Cyklistické batohy by měly respektovat specifické prohnutí zad při jízdě. Výrobci jako jsou Camelbak, Deuter, Jack Wolfskin, Osprey a Vaude vyvíjí pro tyto účely speciální zádové systémy, díky nimž batoh výborně sedí na zádech, a navíc dobře odvádí pot. Pokud batoh není přímo uzpůsoben pro jízdu na kole, může se stát, že vám bude nepohodlný a záda budou zpocená i z krátké vyjížďky, což z pobytu v sedle přinese nechtěný nepříjemný zážitek.

Zajímavým doplňkem zádového systému může být i integrovaný chránič zad, který ocení především milovníci horské cyklistiky. V současné době tyto modely nabízí Camelbak a Deuter.

Při výběru materiálů se výrobci zpravidla snaží, aby měl batoh co nejnižší hmotnost. Používají se různé odlehčené materiály, síťované ramenní či bederní popruhy, protože každý gram se počítá. Při výběru dejte přednost batohu, který je také odolnější proti dešti či oděru (například oblíbený Jack Wolfskin Ham rock či mnohé další).

Na velikosti záleží

Cyklistické batohy podle objemu dělíme na malé, střední a velké. Velikost zvolte podle toho, na jak dlouhé vyjížďky budete batoh potřebovat. Mějte na paměti, že větší batohy sice pojmou dost věcí, ale zároveň víc omezují pohyb na kole.

Malé cyklo batohy

Jako malé označujeme batohy na kolo s objemem do 10 litrů. Ty mají prostor jen pro to nejnutnější, co potřebujete při několikahodinových výletech nebo trénincích. Do batohu se kromě vaku na vodu vejdou klíče, drobné nářadí či malá svačinka.

Střední batohy na kolo

Na delší výlety se lépe hodí cyklobatoh s objemem od 10 do 20 litrů. Do takového batohu se bez problému sbalíte i na celodenní výlet. Zpravidla tak do středně velkého cyklistického batohu uložíte kromě vaku na vodu také svačinu, bundu či jiné náhradní oblečení.

Velké cyklistické batohy

Velké batohy na kolo mají objem víc než 20 litrů a poskytnou dostatek prostoru pro vybavení potřebné na vícedenní výlety na kole. Kromě oblečení a jídla se do batohu vejde i spacák a případné další vybavení.

Osprey Verve 9 Scarlet

Výška a pohlaví

Při jízdě na kole je třeba, aby batoh na zádech dokonale seděl (nebo ležel), a tak neomezoval v pohybu. Proto je při výběru cyklistického batohu vhodné zohlednit i vlastní tělesné proporce, zejména výšku, případně pohlaví. Pro vyšší postavy jsou vhodnější delší batohy, menším postavám doporučujeme vybírat batohy s kratšími zády.

Dámské batohy na kolo

Samostatnou kapitolou jsou cyklistické batohy pro ženy. Na první pohled je zřejmé, že výrobci chtějí dámy zaujmout tím nejmodernějším designem. I když také vzhled hraje při výběru důležitou roli, hlavním důvodem pro volbu dámského batohu jsou zmiňovaná kratší záda a ramenní popruhy upravené tak, aby netlačily přes prsa.

Vak na vodu

CamelBak Antidote Reservoir 1,5l

Při jízdě na kole je třeba neustále doplňovat tekutiny, a to nejen v horkých letních dnech. Vak na vodu je výbornou volbou pro zajištění pravidelného pitného režimu, také oproti běžným cyklistickým lahvím nabízí hned několik výhod. Velmi praktický je zejména větší objem, camelbaky se nejčastěji vyrábějí v objemech 1,5 až 3 litry, což nabízí pohodlný přísun tekutin, i pokud vyrazíte na delší trénink nebo výlet do přírody.

Vak s vodou je v batohu zavěšen v samostatné kapse, hadička je pak vyvedena speciálním otvorem a následně fixována na ramenním popruhu batohu. Pití je nejen pohodlnější, ale i bezpečnější, protože už nemusíte vyndavat lahev z držáku, a zároveň při pití z hadičky není třeba používat ruce. Plnění i údržba vaků na vodu jsou velmi jednoduché úkony, proto lze camelbak doporučit i těm nejmenším cyklistům.

Některé cyklistické batohy jsou vakem na vodu přímo vybaveny, další mají kapsu na vak, který si pak můžete zvlášť dokoupit.

Důležité detaily

Cyklistické batohy jsou často velmi propracované, a tak oproti běžným batohům překvapí detaily, které dokáží cyklistiku značně zpříjemnit. Výškově nastavitelné polstrované popruhy a kvalitní zádový systém jsou naprosto nezbytné, výhodou je pak vodní vak v základní výbavě. Cyklistické batohy se také vyznačují celou řadou úchytů pro cyklistickou přilbu i další nezbytnosti. Mezi další vychytávky patří i blikačky či reflexní prvky. A pokud není batoh přímo z nepromokavých materiálů, je dobré, pokud má alespoň pláštěnku (ideálně z reflexních barev, aby vás bylo lépe vidět), kterou ale můžete také snadno dokoupit.

Vše potřebné již víte, tak nezbývá než popřát vám šťastnou ruku při výběru toho správného cyklistického parťáka a mnoho kilometrů bez komplikací!

Související produkty