Jak vybrat běžecký batoh

Ať už běháte závodně či jen tak pro radost, výběru toho správného batohu je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak vybrat běžecký batoh šitý na míru vašim potřebám a na co se vyplatí při výběru zaměřit.

Běžecký batoh musí sedět jako ulitý

CamelBak Octane 10Běžecký batoh by vás měl co nejméně omezovat. Chcete proto najít takový, který vám bude pevně sedět na zádech, a bude tak co nejblíže těžišti, aby při běhu neposkakoval sem a tam. Rozhodně si batoh vyzkoušejte přímo v prodejně. Naložte do něj pár věcí, se kterými obvykle běháte (nebo zkušební výplň odpovídající gramáže), a proběhněte se s ním po místnosti. Pokud je vám z nějakého důvodu batoh nepohodlný nebo vás někde dře, velmi pravděpodobně se to později nezlepší. Raději proto sáhněte po jiném modelu a s konečným rozhodnutím se neunáhlujte.

Tip: Orientačně se můžete řídit podle váhy prázdného batohu. Běžecké batohy se vyrábí z odlehčeného materiálu, a jestli běháte závodně (či) dlouhé tratě, i o pár gramů lehčí zátěž jistě uvítáte.

Objem dělá dojem, pro běh však volte minimalismus

Mammut Lithium Speed 15Čím menší, tím lepší? Většinou ano, ne vždy to ale platí stoprocentně. Rozhodujte se především podle toho, k čemu budete batoh nejvíc využívat. Stačí-li vám vyrazit s lahví vody, větrovkou a pár drobnostmi, vybírejte batoh spíš menší. Pokud běháte do práce, potřebujete s sebou naopak mít vše, bez čeho se neobejde váš běžný pracovní den.

Pro běh v přírodě vám proto může stačit batoh o objemu 1–10 litrů, zatímco pokud s sebou potřebujete věcí víc, vybírejte ideálně mezi batohy s objemem 11–20 litrů.

Úložné prostory na dosah ruky

CamelBak Ultra Pro Vest M

Při běhu oceníte dobrou dostupnost úložných prostor. Zvažte také možnost uchycení věcí uvnitř. Některé batohy mají poutko na klíče nebo malou kapsičku, ve které vám klíče nebudou chřestit. Přijít vhod mohou i vnitřní popruhy, kterými své věci připevníte.

Samostatnou kapitolou je potom uložení vody. U některých běžeckých batohů najdete kapsy na ramenních popruzích, které slouží přímo k umístění lahve. Jiné zase disponují kapsami na hydrovak neboli vodní rezervoár a poutkem pro uchycení hadičky. Mezi nejoblíbenější batohy s hydrovaky patří batohy značky CamelBak. Vybírat tedy můžete podle svých preferencí a podle toho, jak jste v průběhu běhu zvyklí doplňovat tekutiny.

Tip: Hodit se vám může i dobře dostupná vodotěsná kapsička na uložení telefonu.

Source Fuse 8 lCo říci závěrem? Snad jen znovu připomenout, abyste si běžecký batoh před koupí rozhodně vyzkoušeli. Snadno se vám může stát, že kousek koupený „na slepo“ na doporučení kamaráda vás bude dřít, a promění tak vaše běhání v noční můru. Na nákup si nechte dostatek času a nebojte zajít za prodejcem a požádat ho o radu.

Tip: Zboží objednané v našem e-shopu si můžete nezávazně vyzkoušet v našich prodejnách v Brně a v Praze.

Doufáme, že s naší pomocí objevíte batoh, který vám při běhu bude krýt záda a nebude vám házet pomyslné klacky pod nohy! :-)

Související produkty