Jak vybrat vak na vodu?

Ať už jste vášniví běžci, cyklisti, horolezci nebo turisti, určitě jste už řešili otázku, kolik vody s sebou vzít a jaký zvolit rezervoár. Pokud jste z nějakého důvodu zatím dávali přednost obyčejným lahvím, je načase seznámit se s výhodami hydrovaků. Často mívají větší kapacitu než většina běžných lahví – velikostně začínají na objemu 1,5 l – a přitom jsou výrazně skladnější. Snad nejvýraznějším plusem je ale fakt, že nemusíte shazovat batoh pokaždé, když se chcete napít.

Pojďme se tedy spolu podívat, podle čeho hydrovak vybírat a který typ bude ideální právě pro vás.

Jaký zvolit objem?

Většina výrobců nabízí hydrovaky o kapacitě 1,5 až 3 l. Zvolená velikost se bude odvíjet od vašich individuálních potřeb a zvyklostí. Obecně však můžeme říct, že pro kratší pochody, běhy či vyjížďky v délce trvání okolo jedné hodiny si vystačíte s vakem o objemu do 1,5 l. V případě delších či namáhavějších sportovních aktivit pak přijde vhod větší rezervoár.

Hydrapak Force

Před nákupem je vhodné si zkontrolovat, zda se vám vybraný hydrovak vejde do batohu. Zdá se to jako samozřejmost, ale mějte na paměti, že i rezervoáry se stejným objemem se mohou lišit tvarem a provedením. Proto je včasná kontrola lepší než neuvážená koupě.

Provedení

Mezi osvědčené hydrovaky patří výrobky značek CamelBak, Osprey, Hydrapak, Vaude, Source nebo Salomon. Firmy věnují velkou pozornost kvalitě nabízeného zboží a zároveň se přizpůsobují nárokům zákazníků. Většinu běžných hydrovaků, jako třeba Hydrapak Propel, Camelbak Crux nebo Osprey Hydraulics, tak seženete ve dvou i třílitrové variantě.

Co se týče materiálu, volte vždy takové, které neobsahují potenciálně zdravotně a ekologicky závadný Bisfenol A (napoví vám označení BPA free).

Jaký typ uzávěru je nejlepší?Camelbak Crux

V dnešní době seženete vaky na vodu se dvěma typy uzávěru. Uzávěr se šroubovacím víčkem, který nabízí u svých rezervoárů třeba firma Camelbak, vám usnadní plnění i z nízkých umyvadel. Jiní výrobci, například Source a Salomon, dávají přednost překlápěcímu otvoru, který je zajistěn posuvnou hrazdou. Tento typ zavírání umožňuje obrátit rezervoár naruby, což vám výrazně usnadní jeho čištění i následné vysoušení. Záleží tedy jen na vás, které výhodě dáte přednost.

Běhám, jezdím na kole nebo chodím na treky?

Výběr vám může usnadnit i to, pro jakou aktivitu a v jakých podmínkách budete rezervoár využívat. Výrobci se snaží dostát požadavkům svých zákazníků, proto najdete hydrovaky přímo určené pro cyklisty, odlehčené rezervoáry pro běžce i izolační vaky do náročných podmínek.

Firma Hydrapak se například může pochlubit odlehčeným běžeckým modelem nebo odolným vakem (v nabídce dvou i třílitrová varianta), vhodným do veder i mrazivých podmínek. Pokud chcete mít při sportu k dispozici přísun čisté vody i iontového nápoje, možná vás zaujme Source Widepac D|Vide se dvěma oddělenými komorami na tekutiny.

Cleaning Kit

Údržba vaku na vodu

Přeměřili jste batoh, promysleli všechna kritéria a koupili vhodný hydrovak. Jenže tím to nekončí. Rezervoár musíte pravidelně čistit, aby se nestal semeništěm bakterií a jiných breberek, které rozhodně pít nechcete. K vaku na vodu si tedy ideálně rovnou pořiďte i sadu na jeho čištění, jako je například Camelbak Antidote Cleaning Kit nebo Osprey Hydraulics Cleaning Kit.

Po vyčištění je zásadní důkladné usušení. Pokud to provedení vaku umožňuje, sušte jej převrácený naruby. Má-li váš rezervoár pouze šroubovací otvor, vhodným podlouhlým předmětem nebo k tomu určeným ramínkem jej zajistěte tak, aby dovnitř mohl proudit vzduch.

Příslušenství

K rezervoárům na vodu si můžete vybrat doplňky ze široké nabídky. Pokud se chystáte na zimní putování, určitě vám přijde vhod izolační hadička, jako je Hydrapak Arcticfusion tube, která zabrání zamrznutí vody v trubici. Někteří výrobci místo izolačních hadiček nabízejí ochranné obaly, které plní stejnou funkci. K těm patří třeba Deuter Streamer Tube Insulator nebo Source Tube Insulator. Tekutinu přímo v hydrovaku pak ochrání izolační obal.

Source ConvertubePro běžné použití se vám na silikonový náustek, na který se rád chytá prach, může hodit ochranný kryt nebo si můžete pořídit magnetický držák na hadičku hydrovaku.

A nakonec dobrá zpráva pro ty z vás, kteří chtějí využít některé z výhod hydrovaku, ale zároveň by raději zůstali u klasických lahví. V naší nabídce najdete i speciální trubice na pití (Source Convertube SNEP či Camelbak Bottle Hands Free Adapter), které snadno připojíte na láhev, a můžete tak vesele doplňovat tekutiny bez nutnosti sundávat batoh ze zad.

Související produkty