Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Reflexní prvky: Kdy a jaké používat

Vidět a být viděn – pravidlo, které si ne vždy všichni řidiči, chodci a cyklisté berou dostatečně k srdci, ačkoli může pomoct zvýšit jejich bezpečí v dopravním provozu a předejít dopravním nehodám s tragickými následky. Nespoléhejte na obecná tvrzení, že bílé nebo světlé oblečení je přece jen lépe vidět! Potmě, v šeru ani v sychravém počasí reflexní prvky v jakékoli podobě zkrátka nic nenahradí.

Neznalost neomlouvá

Vaude reflexní náramky

Na konci února 2016 vstoupila v platnost novela zákona, podle níž musí chodci nosit tzv. reflexní prvky, a to tehdy, pohybují-li se za snížené viditelnosti na silnici mimo obec, nebo pokud jdou po neosvětlené vozovce v obci. Sníženou viditelností se pak myslí nejen tma, ale i mlha, déšť nebo sněhová vánice. Novela má za cíl snížit počet vážných, a někdy až smrtelných, nehod. Neosvětlenému chodci hrozí pokuta až 2000 Kč.

Podle Ministerstva dopravy má řidič asi jen 18 metrů na to, aby zareagoval, když uvidí v noci chodce v černém oděvu, což při průměrné rychlosti 70 km/h znamená zhruba 1 vteřinu na odvrácení velmi nebezpečné situace. Správně umístěný reflexní prvek vyrobený z kvalitního materiálu přitom zajišťuje to, že bude člověk viděn až na vzdálenost 200 metrů!

Co je reflexní prvek a kde jej hledat?

reflexní proužek na batohu BollReflexní prvky se vyrábí z textilu či fólie, která při osvícení odráží světlo. Většinou se jedná o žluté, bílé, šedé, zelenožluté či oranžové fluorescenční proužky umístěné na přední, boční a zadní straně školních aktovek a batohů nebo sportovních a městských batohů či tašek. Čím dál častěji bývají reflexní prvky také součástí oblečení, zejména sportovních kalhot, bund, vest a mikin. Někteří výrobci v současnosti využívají jako reflexni prvky svá loga, která umisťují například na pláštěnky batohů nebo na nárámky.

Deuter Kikki reflexní prvky.jpg

Na dětském oblečení, batůžcích nebo nosítkách je zase vidět reflexní prvky ve tvaru zvířátek nebo geometrických obrazců. Studentské batohy mívají reflexní potisky nebo našité prýmky v místě zipů. Například firma Corazon našívá na dětská nosítka reflexní obrázky pand, Vaude naopak využívá bočních reflexních pásků a reflexní zipy.

Materiály i způsoby připevnění na látku se liší podle výrobce a jeho uvážení. Reflexní pásky je možné přišít, nalepit nebo dokonce i nažehlit. Například značka Herlitz, která se specializuje na výrobu školních aktovek a penálů, používá reflexní prvky z materiálu 3M™ Scotchlite™. Ten je složen z tisíce malých skleněných kuliček odrážejících světlo. Kvalitu retroreflexního materiálu, jinými slovy to, že dokáže odrazit světlo až na vzdálenost 200 m, garantuje technická norma EN 13356. Pokud ji výrobek splňuje, najdete tuto informaci na obalu nebo visačce.

reflexní přívěšek Boll

Jaké reflexní prvky používat?

  • plastové samodržicí pásky na zápěstí nebo lýtko
  • přívěsky či proužky na navléknutí na ramenní popruhy tašek
  • batohy a tašky nebo pláštěnky s našitými reflexními prvky
  • reflexní vestu v extrémně nebezpečných úsecích a při chůzi či jízdě na kole
  • odrazky na cyklistických kolech
  • oblečení (kalhoty a bundy) s fluorescenčními vzory či nápisy

Na silnici, u školy i na cestách – vždy v bezpečí

reflexní pláštěnka Deuter Raincover I

Reflexní materiály nejsou zdaleka doménou všech typů zavazadel. Nejčastěji se používají právě u produktů, jejichž užití přímo souvisí s pohybem v dopravním provozu. Kromě některých modelů textilních kufrů a tašek na kolečkách najdete reflexní prvky na cyklistických batozích a brašnách nebo na turistických batozích a menších krosnách.

Při výletech do přírody se zkrátka počítá s tím, že ne všechny turistické stezky vedou mimo silnice. Za přírodními krásami a poznáváním je navíc nutné mnohem častěji cestovat. Cyklistické batohy Deuter uvidí na vašich zádech každý řidič, mají totiž přes celou přední část hned dva reflexní pruhy. Vidět budou i turisté, kteří se v ranních hodinách nebo za deště vydají na túru či trek s krosnu Osprey.

Bagmaster Theory 9 reflexní materiálPři každodenním dojížděním do školy čeká spousta nástrah také na děti a studenty – kromě silnic, které nejsou opatřeny chodníky, například i řada přechodů pro chodce bez semaforů apod. Aby byly cesty do školy bezpečnější, je reflexními prvky vybavena drtivá většina dětských aktovek školních a studentských batohů. Například batohy Bagmaster Alfa nebo Deuetr Ypsilon mají reflexní prvky umístěné na předním panelu i po obou bocích. Batohy Dakine Campus a textilní vaky Coocazoo Rocketpocket svítí díky reflexním prýmkům a Ergobag se dokonce pyšní celoreflexním batohem Satch.

Reflexní prvky na batozích a taškách vám ulehčí život, jelikož si je nikdy nezapomenete, samy se nerozepnou ani neztratí. Při delším pohybu po neosvětlené vozovce mimo obec ale raději doporučujeme doplnit je například ještě páskem nebo dalším výrazným prvkem, ideálně připnutým na noze či ruce, která směřuje více do vozovky, případně výstražnou vestou. Při chůzi po vozovce se za snížené viditelnosti pohybujte při okraji cesty a raději více předvídejte a nespoléhejte pouze na bystrý zrak ostatních.

Související produkty