Využijte kupón HIT6 a získejte slevu 6 % na nákup. Platí do 16. 6. 2024 na nezlevněné produkty.

Jak vybrat batoh na notebook

Studujete, potřebujete vlastní počítač k práci nebo si rádi krátíte volnou chvíli sledováním filmů či hraním her i na cestách? Tak to budete mít při výběru batohu nejspíš jasno – musí se do něj vejít váš notebook. Tím však výčet zásadních kritérií a možností rozhodně nekončí! Co vše by měl správný batoh na notebook splňovat a co může nabídnout jako bonus?

Na velikosti záleží

Deuter GigantPokud hledáte vhodného kandidáta v kategorii batohů na notebook, prvním sítem značně zužujícím váš výběr bude velikost samotného přístroje. Vlastníte-li například přenosný počítač o velikosti 15 palců, zajímat vás budou především kategorie 15",15.4",15.6", případně 16". V kapsách určené pro přístroje s větší úhlopříčkou by ten váš už zbytečně „plaval“ (samozřejmě to ale není takový problém jako v případě, že bude kapsa příliš malá). Pokud navíc výrobce udává přesné rozměry kapsy v centimetrech, doporučujeme váš přístroj pro jistotu přeměřit.

Celkový objem batohu se pak bude odvíjet od vašich očekávání. Vystačíte si s laptopem a svačinou nebo potřebujete přenášet ještě několik knih či sportovní výbavu na odpolední trénink? To vše při výběru rozhodně zohledněte. Vždy mějte na paměti i nezbytné příslušenství, které také zabírá nemalé místo (například adaptér, myš či externí HDD). Těm prostorově velkorysým batohům v této kategorii vévodí například některé batohy Case Logic nebo Deuter.

Pohodlí především

Pří volbě nejvhodnějšího kandidáta však rozhodně neberte ohledy pouze na vašeho elektronického kamaráda, ale také na vaše tělo. Pokud budete batoh nosit každý den, skutečně se vyplatí vybrat takový, který nabídne propracovaný a komfortní zádový systém i vyztužené ramenní popruhy.

Boll ProphetK pohodlnému nošení rozhodně přispěje také nízká hmotnost samotného batohu. Vezmeme-li v potaz váhu samotného přístroje, příslušenství a dalšího nákladu v podobě knih, dokumentů a jiných věcí každodenní potřeby, je více než žádoucí, aby byl batoh co nejlehčí. Samozřejmě to nemůže být na úkor jeho odolnostipevné materiály a vyztužení přece jen něco váží. Výrobci však dnes již dokážou zázraky, najdete proto spoustu odlehčených batohů, jejichž funkčnost zůstává stoprocentně zachována. 

K zahození nejsou ani další vlastnosti, které vám každodenní nošení maximálně usnadní. Jedná se například o (vodě)odolný materiál, pevné dno či reflexní prvky. Bez debat je i vhodnost pláštěnky, neboť jak jistě všichni víme, elektronika si s vodou příliš nerozumí. Kromě ochrany před deštěm většina pláštěnek zvýší také vaši viditelnost – zpravidla totiž bývá v zářivých barvách či v reflexním provedení.

Pokročte na vyšší level

dakine campusNěkteré batohy na notebook jsou však opravdu důmyslným dílem. Mnohé z nich se pyšní praktickým dělením vnitřního prostoru, které počítá se všemi možnými kabely, myší a dalšími drobnostmi, bez kterých se při práci s počítačem neobejdete. Jiné jsou spíše jednodušší a využitelné v mnoha různých situacích. Záleží tedy čistě na vašich prefencích a náročnosti.

Mezi osvědčené stálice patří například univerzální batoh Deuter Giga, který je k dostání i v dámské verzi, nebo studenty oblíbený Campus značky Dakine. Hledáte-li ale něco extra, vaší pozornosti by neměl uniknout originální sortiment značky Case Logic, která se na výrobu špičkových batohů a brašen na notebooky přímo specializuje.

Výrobci již v dnešní době počítají s nároky nejrůznějších uživatelů. Myslí také na ty z nás, kteří do práce či do školy dojíždějí na kole a nejenže do batohu potřebují vměstnat notebook, ale očekávají také maximální pohodlí při nošení. Mezi skvělé univerzální batohy na kolo i do města patří například Dakine Canyon, který kromě variabilní kapsy na notebook  či hydrovak potěší i elastickým oddílem na helmu, poutkem na blikačku a měkce vystlanou kapsičkou na sluneční brýle. Stejnému účelu skvěle dostojí také Deuter Giga Bike či batohy Thule EnRoute.

Maximální ochrana

XD Design BobbyChcete notebook spolehlivě uchránit před mechanickým poškozením i nenechavými prsty případných zlodějů? O prvně jmenovanou záležitost se spolehlivě postará například Thule Subterra, v němž bude váš laptop i s veškerým příslušenstvím uloženém v praktickém organizéru jako v bavlnce (a to i za nepřízně počasí). Kapsy batohů Thule jsou navíc vybaveny speciální konstrukcí SafeEdge pro ochranu rohů počítače a mnohé disponují také bezpečnostní přihrádkou SafeZone pro ochranu křehkých předmětů.

Komplexní ochranu pak nabídne některý z batohů XD Design, jež jsou doslova splněným snem všech opatrných a náročných vlastníků přenosného počítače. S trochou nadsázky můžeme říct, že se jedná o takový malý cestovní trezor pro vaši elektronickou výbavu. Žhavou novinkou mezi batohy na elektroniku jsou pak modely Bobby Tech a Bobby Pro, určené pro ty nejnáročnější uživatele, kteří od svého batohu požadují jedině perfektní službu. Model Tech dokonce nabízí i integrovaný solární panel k nabíjení vašeho chytrého telefonu. Vyzkoušet můžete také stylový batoh BG Berlin Metro Bag, který se může pochlubit velmi podobnými vlastnostmi jako batohy Bobby.

Vystupte z šedi

Case Logic LarimerPraktickou stránku věci již máme za sebou, zapomenout ale nesmíme ani na tu povrchnější, tedy design. Předpoklad, že musí být batoh na notebook nudnou a neoriginální záležitostí v odstínech šedé a černé, už dávno neplatí. Právě naopak! V naší nabídce najdete tolik nápaditých designů a barevných variant, že nebudete vědět, po které sáhnout dřív. Mezi oblíbené stylové kousky patří například Case Logic Larimer 15“, Dakine Garden 20L nebo Deuter Walker 24.

Naopak pokud je jedním z vašich kritérií při výběru batohu reprezentativní vzhled, abyste si jej mohli vzít i do práce. Mezi stylově a zároveň neutrálně vypadající batohy patří například Boll Prophet nebo ruksaky Vaude, vyrobené z recyklovaných materiálů.

Kompromisem mohou být také městské batohy, které sice nejsou primárně koncipované jako batohy na notebook, oddělenou kapsou však disponují, a tak je pro tento účel můžete bez problémů použít. Originálním zástupcem této kategorie je třeba multifunkční Burton Tinder Pack.

Batohy s kapsou na notebooku najdete také v sekci Dámské batohy. Výběr je vskutku široký, kvůli praktičnosti se tak elegance rozhodně vzdávat nemusíte.

Související produkty