Ověřeno zákazníky

Ověřené recenze zákazníků e-shopu

99 %
zákazníků by doporučilo obchod svým známým
  • celkové hodnocení
  • dodací lhůta
  • kvalita komunikace
Ověřeno zákazníky

Obchod Bagalio získal díky spokojenosti ověřených zákazníků prestižní certifikát Ověřeno zákazníky.

Využijte slevový kód MINUS6 a získejte slevu 6 % na nezlevněné produkty. Platí do 7. 3. 2021.

Jak vybrat turistický batoh

Lowe Alpine Edge 22

Sháníte-li turistický batoh na jedno- či několikadenní výlety, pak jste tu na správném místě. Přestože se může zdát, že výběru turistického batohu není potřeba věnovat tolik pozornosti, jako třeba výběru krosny na dlouhá putování, opak je pravdou. Během roku totiž většina lidí právě menší batoh využije mnohem častěji, proto je důležité, aby dobře seděl na zádech a co nejlépe plnil vaše požadavky.

Podle čeho vybírat

Každý batoh je trochu jiný, každý nabízí trochu jiné vychytávky. Na začátku je proto ideální zodpovědět si několik otázek ohledně toho, jak často a v jakých podmínkách hodláte svůj turistický batoh využívat. To vám pomůže alespoň trochu zúžit výběr a lépe se orientovat v široké nabídce různých výrobců:

  • Cestuji raději po městech či po horách? Chci batoh na jednodenní výlety nebo i na víkendové akce?
  • Spávám ve vlastním spacáku nebo využívám ubytování, kde spacák nepotřebuji?
  • Stačí mi horní vstup do batohu, nebo chci mít možnost snadno vytáhnout i věci na dně?
  • Uhasím žízeň raději vodou z láhve nebo hydrovaku?
  • Chci mít v batohu místo na velkou zrcadlovku a několik objektivů?

Velikost turistického batohu

Osprey Stratos 36 II M/L BlackNa jednodenní výlety se vám bude hodit menší batůžek, do kterého uložíte pouze svačinu, pití, pláštěnku a jiné vrstvy oblečení.

Pokud sháníte batoh, který vám poslouží jak na krátké výlety, tak i na vícedenní pobyty, nebo naopak nosíte v batohu i svačiny a oblečení pro děti, poohlédněte se po batohu s objemem 30–40 litrů. Může se vám hodit, pokud se do něj vejde spacák, některé turistické batohy mají spodní vstup a oddíl určený přímo k uložení spacího pytle.

Zádový systém

Osprey StratosNejprve se pojďme podívat, k čemu by vám takový batoh měl sloužit:

V současné obrovské nabídce nejrůznějších zádových systémů aby se čert vyznal. Ideální proto je vybírat batoh přímo na prodejně, kde si je můžete osahat a vyzkoušet, zda vám pohodlně padne. Turistický batoh by se k vám měl pěkně „přitulit“, obemknout váš trup, ale přitom nechat dost místa pro proudění vzduchu. Různí výrobci využívají různé typy zádových systému, některé zádové systémy jsou například mezi polstrováním opatřené větracími kanálky, jiné využívají síťovaných přepážek, které zabrání, aby se vám batoh na záda „přilepil“ celou svojí plochou.

Neméně důležitý je také kvalitní bederní popruh, obzvlášť pokud se jedná o batoh s větším objemem. Popruh by měl pohodlně obejmout vaše boky a co nejvíc odlehčit vašim zádům.

TIP: Někteří výrobci se snaží svým zákazníkům vyjít vstříc a výběr batohu jim co nejvíc ulehčit. Například firma Osprey již vyvinula speciální mobilní aplikaci určenou přímo na to, aby vám pomohla vybrat skvěle padnoucí model. A pokud svůj budoucí batoh vybíráte od značky Deuter, třeba vám pomůže náš průvodce zádovými systémy Deuter.

A samozřejmě pro dámy je vhodné vybírat z nabídky dámských batohů, které se díky jinak řešenému zádovému systému a úžeji posazeným ramenním popruhům přizpůsobí ženské postavě.

Rozložení kapes

Někdo preferuje jednoduše řešený batoh, jiný razí heslo: Čím víc kapes, tím líp. Ať patříte do té či oné skupiny, následující seznam vám možná pomůže rozhodnout se, jaké přihrádky či poutka na svém turistickém batohu oceníte a které jsou pro vás naopak zbytečné:

Deuter Futura 28

Kapsička na bederním pásu je skvělá na drobnosti, které chcete mít stále na dosah ruky nebo které nechcete v hlubinách batohu ztratit. Schováte do ní klíčky od auta, hroznový cukr nebo i telefon. Tyto kapsičky ovšem bývají spíše menší, proto pokud v ní chcete nosit svůj smartphone, vyzkoušejte, zda se dovnitř vejde.

Přihrádka ve víku se vám bude hodit na menší věci, které nechcete lovit v hlubinách hlavní komory, jako je peněženka, mapa nebo sluneční brýle. Některé batohy mají v této přihrádce i karabinku na klíče.

Kompresní popruhy a různá poutka na batohu se skvěle hodí na připnutí bundy, kterou tak budete mít stále po ruce. Ke stejnému účelu může posloužit i příklopné víko, které některé ruksaky mají. Naopak boční kompresní popruhy vám některých batohů pomohou přichytit láhev s vodou, aby z boční kapsy nevypadla.

Corazon Sahara 32

Poutka na trekové hole nebo cepín samozřejmě využijete, hlavně pokud toto vybavení běžně používáte. Pokud ne, nemusí vás trápit, zda je vybraný batoh má, či ne.

Pláštěnka na batoh – Ideální samozřejmě je, když má váš vybraný batoh integrovanou pláštěnku, uloženou ve speciální kapse. Tím pádem nemusíte před každým výletem myslet na další věc, kterou si potřebujete s sebou zabalit.

Kompatibilita s hydrovakem – Jste zastánci hydrovaků nebo klasických lahví? První skupina bude vybírat z batohů, které mají samostatný oddíl na hydrovak a úchytný systém na hadičku, zatímco zástupci druhé skupiny ocení, když bude mít batoh dostatečně velké, elastické boční kapsy na láhve.

Osprey Daylite II Eggplant purple

Přihrádku na spacák a spodní vstup do batohu oceníte, především pokud vyrážíte na vícedenní akce se spacákem. Ale i pokud s sebou spacák neberete, díky spodnímu vstupu se snáze dostanete k věcem, uloženým hluboko v hlavní komoře.

Hrudní popruh, který může mít v sobě také integrovanou píšťalku, zajistí, aby se vám batoh nekymácel na zádech, což určitě oceníte v náročnějším terénu. Naopak pomocí balančních dotahů na ramenních popruzích si těžiště batohu přitáhnete co nejblíže k tělu.

Reflexní prvky se můžou jevit jako drobnost, ale jakmile jednou na výletě zatmíte, rozhodně vám přijdou vhod.

Tip na závěr: S výběrem vám mohou pomoct vám i recenze na našem blogu.

Teď už víte, na co se při výběru batohu na výlety zaměřit. A pokud stále tápete, ideálně vyrazte do terénu, tedy do naší prodejny, kde si vybraný batoh budete moct vyzkoušet.

Související produkty