Nepromokavost batohů, kufrů a tašek

V teple domova je déšť jen pěknou podívanou z okna. I procházka v dešti může být osvěžujícím a radostným zážitkem. Méně radostné už je však zjištění, že vám při pobytu v dešti promoklo zavazadlo a polovina věcí uvnitř. Aby vás od tohoto nepříjemného překvapení ušetřila, osvojila si zavazadla v různé míře schopnost vzdorovat vlhkosti, od základní ochrany proti mírnému dešti až po kompletní nepromokavost. Podívejme se tedy, jak si různé druhy zavazadel stojí proti vlhkosti a kde se nacházejí jejich slabá i silná místa.

Nepromokavost a odpudivost... jaký je v tom rozdíl?

vodeodolnost

Než se podíváme na samotné schopnosti různých typů zavazadel odolávat vodnímu živlu, sjednoťme si významy dvou pojmů, které v tomto článku budeme používat: jsou to nepromokavost a vodoodpudivost. Bohužel pro tyto pojmy neexistuje žádná obecně příjímaná definice a každý výrobce s nimi nakládá trochu jinak. To, co je pro jednoho výrobce „nepromokavé“, pro druhého může být pouze „vodoodpudivé“, nebo termíny používá ve zcela jiném významu. Smyslem tohoto článku je tedy osvětlit základní rozdíly zavazadel v naší nabídce z hlediska neproniknutelnosti vodou tak, jak se na problematiku díváme my.

Nepromokavost

znamená úplnou nepropustnost zavazadla či materiálu vodou. Nepromokavé zavazadlo můžete nechat na dešti, může vám spadnout do řeky, můžete se s ním dokonce potápět, a voda by neměla proniknout dovnitř. Nepromokavá zavazadla jsou proto speciálně upravena. Povrch musí být 100% nepropustný (např. pogumovaný, s PVC nebo polyuretanovým (PU) zátěrem), švy musejí být podlepené nebo svařené, zipy zatavené nebo je použit jiný způsob zavírání (např. rolování). Výroba takových zavazadel je obvykle nákladnější a kvůli speciálním úpravám bývají o něco těžší, než jejich „promokavé“ alternativy. Za synonymum k „nepromokavosti“ považujeme pojem „voděodolnost“.

Vodoodpudivost

Vodoodpudivost je schopnost materiálu odolávat vodě. Čím vyšší je tato schopnost, tím delší dobu zavazadlo vydrží například na dešti. Na vodoodpudivých textiliích obvykle voda ulpívá v podobě izolovaných kapek, které lze poklepáním snadno odstranit, a neprosakuje okamžitě dovnitř. Po určité době však i nejlepší vodoodpudivý materiál promokne. Vodoodpudivost textilie můžete zvýšit dodatečnou impregnací (např. ve spreji). Po čase samozřejmě impregnace (včetně té z výroby) vyprchá, zvláště pokud zavazadlo čistíte, proto je nutné ji obnovit.

Nyní se podíváme, jak si proti vodě stojí tři nejvýznamnější skupiny zboží v našem sortimentu batohy, kufry a brašny:

Batohy

Patagonia Black Hole Pack 32 l FireU batohů, zejména turistických, se počítá s delším pobytem v terénu, kde je riziko promoknutí vysoké. Proto je většina značek turistických batohů (Deuter, Osprey, Lowe Alpine, Jack Wolfskin, Vaude, Mammut, Corazon, Gemma), ale také některých městských batohů (např. Everki, Thule, nebo Patagonia) v různé míře vodoodpudivá. Vydrží tedy slabší až střední déšť po určitou dobu, při vytrvalejším nebo silnějším dešti však promoknou.

Nejzranitelnějším místem je vždy zip, kterým může voda protéct dovnitř. Proto jsou zipy často překryty pruhem látky, po kterém déšť steče. Krosny a některé větší batohy jsou nejčastěji vybaveny klopou, takže je zip úplně vyloučen ze hry. Pokud se tedy pokusíme o stručné shrnutí: když prší jen mírně nebo se na středním dešti pohybujete pouze několik minut (například při cestě do školy nebo z práce), o vaše věci uvnitř batohu se nemusíte bát.

Pokud se rozprší a vás čeká ještě pár hodin túry, pak doporučujeme sáhnout po ochraně. Tou bývá nejčastěji pláštěnka, kterou můžete přes batoh přetáhnout, a která zaručí úplnou odolnost vůči dešti. Její výhoda spočívá v lehkosti a multifunkčnosti chrání batoh jak proti dešti, tak proti prachu či blátu. Využijete ji za chůze, i když potřebujete batoh odložit (do vlhkého prostředí či na noc, aby nepromokl).

V neposlední řadě výrazné barvy pláštěnek slouží jako nouzový signalizační prvek a zviditelní vás za pošmourného počasí na silnici nebo na skále. Pláštěnky jsou integrovanou součástí mnoha turistických a sportovních batohů, ale můžete je u nás v různých objemových rozmezích koupit také samostatně. Z batohů s vysokou vodní ochranou vám můžeme doporučit například řadu Black Hole od Patagonie, nebo batohy značky Ortlieb, které jsou stavěné na extrémní vlhkostní podmínky.

Kufry a tašky na kolečkách

Titan Prior 4w M Deep petrolU kufrů se většinou nepočítá s dlouhodobým pobytem na dešti. Nikdo však nechce, aby při přesunu nebo čekání v průtrži materiál hned promokl a uvnitř vás čekalo nemilé překvapení. Další a podstatnější riziko hrozí tehdy, pokud nezodpovědný cestující umístí do svého zavazadla láhev s tekutinou, která se rozbije a proteče všemi zavazadly uloženými v prostoru pod ním. Taková nehoda může být velmi nepříjemná, zvláště pokud se jedná o barvící, páchnoucí nebo lepkavou tekutinu. Proto jsou i materiály kufrů v různé míře odolné vůči vodě.

Textilní kufry jsou na tom podobně jako batohy. Jejich materiál je vodoodpudivý, plnou ochranu proti vlhkosti vám však nezajistí. Přiměřeně dlouhý pobyt na dešti však zvládnou, zvláště, pokud mají pogumované zipy (např. Titan Nonstop). Jestliže však stojíte o lepší ochranu před vodou, volte spíše skořepinové (pevné) kufry. Ty jsou jednak odolnější vůči dešti, ale také vůči polití. Slabinou je však opět zip, kterým voda může protéct dovnitř (odolnější varinatou jsou opět zipy s pogumováním, např. Titan X2). Jedinou spolehlivou ochranou jsou proto skořepinové kufry s rámem, které nemají zip, ale zamykají se mechanickými zámky (např. Titan Prior). Gumová obruba v místě styku obou polovin kufru pak zaručuje nepromokavost celého zavazadla.

Brašny a sportovní tašky

Thule Chasm 90 l Modrá/Šedá

Brašny a sportovní tašky jsou většinou textilní a opatřené standardním zipem, proto nemůžeme mluvit o plné nepromokavosti. Podobně jako u kufrů se však ani u nich nepočítá s dlouhodobým pobytem na dešti a vodoodpudivý materiál poskytuje pouze základní ochranu. Většina brašen přes rameno má navíc klopu, která překrývá zip, což zaručuje vyšší ochranu proti dešti (např. Vaude Wista z nepromokavého tarpaulinu).

Co se týče sportovních tašek, velmi odolné vůči vlhkosti jsou například Thule Chasm nebo Patagonia Black Hole Duffel, které jsou vyrobeny z nepromokavého materiálu a hlavní zip je překryt pruhem látky (chránícím proti dešti), nebo sportovní tašky Ortlieb s vodoodpudivým zipem.

Mammut DrybagZavazadla a vaše věci také spolehlivě ochráníte, když je uložíte do nepromokavého vaku (např. Sea to Summit Dry Sack 20 l, Tatonka Stausack nebo vaky značky Ortlieb). To se hodí zejména na lodi nebo při jiném druhu přepravy.

Pokud si stále nejste s výběrem svého „kamaráda do deště“ jisti, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zodpovíme všechny dotazy.

Související produkty