Využijte kupón HIT6 a získejte slevu 6 % na nákup. Platí do 16. 6. 2024 na nezlevněné produkty.

Materiály cestovních kufrů

Potřebujete mít při cestování vše přehledně sbalené, zároveň se u toho nenadřít a vypadat šik? V tom případě je ideálním řešením cestovní kufr. Podle příležitosti, pro kterou si ho pořizujete, většinou dokážete dobře odhadnout, jakou velikost budete potřebovat. Ta těžší část přijde, když se potřebujete rozhodnout, z jakého materiálu vaše nové zavazadlo bude. Proto jsme připravili článek, který by vám měl výběr usnadnit.

Travelite Miigo 4w M Copper

Textilní kufry

Pokud jste cestovatelským nováčkem, nejspíš zatím nemáte zkušenost s povedenými žertíky, které na vás může přichystat letecká společnost. Týká se to hlavně textilních kufrů, které jsou náchylnější na potrhání. Neznamená to ale, že byste se těmto kufrům měli vyhýbat. Rozhodně s nimi můžete pohodlně cestovat celou řadou dalších dopravních prostředků.

Pokud zůstaneme u letecké dopravy, lze textilní kufr splňující rozměry IATA vřele doporučit jako palubní zavazadlo – především z důvodu nízké váhy. 

Textilní kufry mají své nesporné výhody, díky kterým pro vás budou tím pravým, co hledáte. Tyto kufry se nejčastěji vyrábějí z polyesteru nebo nylonu.

  • Polyester je v současnosti asi nejrozšířenějším syntetickým materiálem, který se používá buď samostatně nebo ve směsi s bavlnou, vlnou či dalšími vlákny pro výrobu oděvů, přikrývek i textilního outdoorového vybavení (batohy, stany, spacáky). Tento materiál je pevný, lehký a odolný, příjemný na dotek a snadno se udržuje. Zároveň je značně odolný proti účinkům slunečního záření, je nemačkavý a jen minimálně pohlcuje vlhkost, proto není tolik promokavý a při navlhnutí rychle usychá.
  • Díky různým způsobům tkaní a počtu svazků vláken můžeme rozlišovat několik dalších druhů polyesteru. Nejznámějším je Polyester Dobby, který je tkaný na tzv. listovém pletacím stroji, který dokáže nahustit a protkat větší množství vláken. Díky tomuto postupu vznikají na tkanině vzory a materiál je díky své struktuře pevnější než obyčejný polyester.
  • Nylon je druhým nejrozšířenějším syntetickým materiálem, který se oproti polyesteru vyznačuje o něco delší životností, pružností a vyšší odolností proti otěru. Při dlouhodobém používání se jeho povrch neodírá a netvoří se na něm žmolky. Jeho odolnost vůči vodě je vyšší než u polyesteru, je tedy téměř nepromokavý. Barevně není tak stálý jako polyester, barva může po delším užívání mírně blednout. Díky nízké hmotnosti a vysoké odolnosti vůči mechanickému poškození se užívá více v průmyslové výrobě a řadí se mezi dražší materiály.

Jaké jsou výhody a nevýhody textilního kufru?

Textilní kufry jsou velmi lehké a bývají vybavené předními vnějšími kapsami, za což mají v porovnání s ostatními materiály plusový bod. Díky nim budete mít dokonalý přehled o všech uschovaných drobnostech a např. cestovní doklady stále při ruce. Téměř všechny textilní kufry mají uvnitř také praktickou přihrádku na košile a fixační popruhy.

U většiny modelů lze zvětšit objem rozepnutím obvodového zipu expandéru, takže se objem kufru optimálně přizpůsobí vašim potřebám. Textilní kufry se vyrábí buď na dvou nebo čtyřech kolečkách. Dvoukolečkové (2w) mívají větší objem a vozí se táhnutím za sebou, čtyřkolečkové (4w) můžete pohodlně vézt vedle sebe. Další výhodou je i nižší cena, než za jakou obvykle pořídíte kufry skořepinové. A pokud se bojíte, že vás textilní kufr nebude dostatečně dobře reprezentovat, hoďte obavy za hlavu! S moderními textilními kufry budete působit více než elegantně!

Pokud cestujete pouze s odbaveným kufrem, není zcela bezpečné v textilních kufrech převážet křehké věci, nebo ty, které by se mohly stlačením zavazadla poškodit. Textilní materiál je méně odolný vůči ostrým hranám, nárazům a hrubšímu zacházení. Také více absorbuje pachy a může při silném dešti rychleji promoknout, nejsou-li kufry vyrobeny přímo z vodoodpudivého materiálu. Také údržba je o něco náročnější. Většinou lze textil čistit pomocí houbičky a vody s přídavkem jemného mýdla.

V našem sortimentu najdete textilní kufry značek Travelite a Enrico Benetti.

Skořepinové kufry

Heys Xtrak M Cobalt blue

Skořepinové kufry jsou nejčastěji vyrobeny z plastu nebo hliníku. Kromě modelů s výklopnou přední kapsou na notebook nedisponují vnějšími kapsami na nezbytnosti a v drtivé většině bývají dostupné pouze na čtyřech kolečkách.

Tyto kufry jsou mnohem odolnější vůči nárazům a jejich povrch nepromokne. Při přenosu do nebo z letadla tak máte jistotu, že i za silného deště zůstanou vaše věci uvnitř v suchu. Skořepinové kufry jsou velmi praktické i po stránce údržby – povrch stačí pouze otřít navlhčeným hadříkem. Pokud chcete udržet skořepinu déle jako novou, můžete si pořídit cestovní obal, díky němuž svůj kufr mezi ostatními zavazadly na pásu snadno rozeznáte.

Hliníkové kufry jsou odolné vůči vnějším vlivům a vydrží sloužit opravdu dlouho.

V našem obchodě naleznete celou řadu skořepinových kufrů. Doporučujeme osvědčené značky – Travelite, TitanIMPACKT, SuitSuit, American Tourister a Heys, které jsou díky pěkným motivům nadčasové a módní zároveň.

Travelite Vector M Coral

Jak vypadá skořepinový kufr uvnitř?

Většina kufrů má vnitřní prostor rozdělený pomocí textilní přepážky na zip. Některé modely disponují hned dvěma přepážkami, díky nim vzniknou uvnitř kufru dva zcela oddělené prostory. Všechny věci si tak můžete uložit přehledně a systematicky. S organizací pomohou i vnitřní kapsy. V hlavním prostoru najdete také fixační popruhy, které udrží poskládané oblečení na místě, a také ochrání drobnější věci před poskakováním v prostoru kufru.

Co se týče dalších vychytávek, za opravdovou revoluci v rámci funkčního designu lze považovat unikátní patentovaný systém balení Smart Access od firmy Heys. Ten zákazníkům nabízí kromě oboustranného balení také způsob, jak si pohodlně a efektivně sbalit všechny nezbytnosti bez otevírání celého kufru – přístupem do hlavního prostoru skrz přední výklopnou kapsu.

Skořepinové kufry mají oproti textilním verzím vyšší hmotnost a fixně daný objem limitovaný pevnou skořepinou. Existuje ale celá řada modelů ve všech velikostech, jejichž objem je možné ještě navýšit rozepnutím obvodového zipu – tzv. expandéru

Není plast jako plast

Skořepinové kufry jsou vyrobené z různých druhů plastů, z nichž každý má své charakteristické vlastnosti.

  • ABS (akrylonitrilbutadienstyren) je kopolymer, který je robustní, pevný, odolný vůči změnám teplot i mechanickému poškození. Obzvlášť tehdy, má-li na povrchu tzv. hrubou diamantovou strukturu, je ještě méně náchylný k viditelnému poškrábání. Předností tohoto materiálu je nižší cena i to, že vždy drží svůj tvar. Nevýhodou pak může být o něco menší pružnost a vyšší hmotnost.
  • Polykarbonát (PC) je materiál, který se používá při výrobě neprůstřelného či bezpečnostního skla pro dopravní prostředky, ochranné brýle či helmy. Má nižší hmotnost, je odolný vůči teplotám, ale na rozdíl od ABS je pružnější při ohybu. Díky tomu je odolnější vůči mechanickému poškození. Materiály ABS a PC jsou často kombinovány pro dosažení optimálního poměru cena/výkon. Vznikají tak kufry, které jsou pevné a pružné zároveň, tím pádem odolné vůči nárazu a vzniku viditelných škrábanců na povrchu skořepiny.
  • Polypropylen (PP) patří v současnosti mezi nejčastěji používané plasty. Je pružnější a lehčí než polykarbonát či ABS, proto je vhodným materiálem pro ty, kdo hledají co nejlehčí skořepinové zavazadlo s vysokou odolností a životností. Speciálním typem PP je například materiál Duraflex – pružný, lehký a extrémně odolný materiál, kterým se pyšní např. designové kufry Heys Maximus, vydrží i nadměrnou zátěž.

    Travelite Skaii 2w S Hybrid

Hybridní kufry

Zcela unikátním typem zavazadla je hybridní kufr, který je kombinací vlastností obou typů kufrů. Zadní část tvoří nejčastěji pevný plast a přední část látka. Díky tomu si můžete dopřát odolnost a bezpečí skořepiny a jednoduchost balení textilního zavazadla včetně množství vnějších a vnitřních kapes na vše, co je třeba mít na cestách vždy na dosah ruky.

Podařilo se nám zodpovědět většinu vašich otázek spojených s výběrem materiálu cestovního kufru? V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme.

Související produkty