Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu
Využijte kupón HIT6 a získejte slevu 6 % na nákup. Platí do 16. 6. 2024 na nezlevněné produkty.

Jak vybrat cestovní kufr

Těšíte se na dovolenou, služební cestu či víkendový pobyt v zahraničí? Ještě než vyrazíte, je třeba zařídit vše potřebné. K tomu patří i balení osobních věcí na cestu. Chcete-li cestovat komfortně, kvalitní zavazadlo vám přepravu jednoznačně usnadní. Faktorů a parametrů, dle kterých lidé volí kufr či cestovní tašku, je poměrně dost. Nejste si jistí, na co se při výběru zaměřit? Poradíme vám, jak zvolit zavazadlo odpovídající vašim specifickým potřebám.

Levné cestovní kufry seženete i za 1000 Kč, nicméně ty opravdu kvalitní stojí podle výsledků nezávislých testů alespoň dvakrát až třikrát tolik. Jedná se však o investici, která se rozhodně vyplatí. V naší nabídce najdete výborně zpracované textilní a skořepinové kufry osvědčených značek – Travelite, Titan, HeysSuitSuit, IMPACKT, American Tourister, Enrico Benetti a Thule.

Více se o značkách skořepinových kufrů dozvíte v článku Porovnání značek skořepinových kufrů.

Využití kufru

První otázkou, kterou byste si měli při výběru zavazadla položit, je jednoznačně: „K jakému účelu mi bude kufr sloužit?"

 • Na odpočinkovou dovolenou nebo delší či opakované služební cesty určitě zvolte kufr.
 • Do letadla doporučujeme kufr, v případě odbavení ideálně skořepinový.
 • Na aktivní dovolenou či soustředění, kde budete věci často vybalovat a zase ukládat zpět, je lepší z důvodu lepší manipulace a skladnosti zvolit spíše cestovní tašku na kolečkách.

Provedení a velikost

Travelite Skaii S,M,L

Velikost zavazadla je dobré vybírat nejen podle vlastních nároků na prostor. Aby byla manipulace s kufrem na cestách co nejpohodlnější, je vhodné vzít v úvahu i váš vzrůst a sílu. Kufry se běžně vyrábějí ve 3 velikostech:

 • S (small = malý)
 • M (medium = střední)
 • L (large = velký)

Na kratší cesty a výlety je ideální zvolit tzv. kabinový kufr do letadla, který velikostně splňuje požadavky leteckých společností pro přepravu příručního zavazadla. 

Výška takového kufru by neměla přesáhnout 55 cm. Maximální povolená šířka je většinou 40 cm a hloubka 20 cm. Více o velikostech palubních zavazadel se dozvíte v samostatném článku.

Na rodinnou dovolenou nebo vícedenní služební cestu je nutné počítat s pořízením většího kufru, ideálně velikosti M nebo L (výška od 60 do 80 cm). Některé kufry disponují i možností rozšíření objemu (tzv. expandérem). Pokud máte během cestování problém s nedostatkem prostoru, ať už při nákupu oblečení či objemnějších suvenýrů, určitě jeho službu oceníte.

Travelite Miigo S

Mezi standardní funkční prvky zavazadla patří:

 • nastavitelná výsuvná rukojeť
 • 2 nebo 4 kolečka
 • madlo
 • vnitřní látková přepážka
 • bezpečnostní popruhy
 • vnitřní kapsy

Kufry vybavené přihrádkou na notebook najdete v samostatné kategorii.

Materiál

Důležitou roli při volbě vhodného zavazadla hraje také materiál, z něhož je kufr vyroben. Ten mimo jiné přímo ovlivňuje i hmotnost zavazadla. Co se týká materiálů, není trh s kufry nijak zvlášť pestrý. Výrobci běžně nabízí:

Textilní kufry mohou upoutat zejména svou nízkou hmotností. Mají přední kapsy na zip. Často je lze „nafouknout“ povolením zipů, a zvětšit tak úložný prostor. Textilní kufry obecně nejsou doporučovány pro převoz křehkých věcí – k tomuto účelu se jednoznačně vyplatí pořídit si skořepinový kufr, který váš náklad ochrání nejen před nárazy, ale i před deštěm a vlhkem.

Hliníkové kufry zase splňují náročné požadavky na odolnost a eleganci. Mohou být náchylnější k poškrábání, které ale nebrání jejich užívání.

Kožené kufry na kolečkách jsou na našem trhu spíše výjimkou. Ačkoli je kůže odolný materiál, je velmi náročná na péči, i proto jsou kožené kufry mnohonásobně dražší a zůstávají spíše záležitostí luxusu a image.

Více se dozvíte v článku o materiálech cestovních kufrů.

Design

Heys Britto

Design je velmi subjektivní parametr a jednoznačně zde platí rčení: „Kolik lidí – tolik chutí.“ Výrobci zavazadel proto nabízí celou řadu různých modelů a barevných variant, aby si vybral opravdu každý. Obecně platí to, že za moderně a vkusně vyrobený kufr s elegantními prvky zaplatíme víc, než pokud zvolíme tradičnější zavazadlo klasických tvarů s jednoduchým provedením.

Pokud chcete, aby byl váš kufr zároveň i módním doplňkem, vyplatí se zohlednit nejen barvu, ale i velikost a styl potisku včetně konečné úpravy povrchu – skořepinové kufry mohou být na povrchu buď lesklé nebo matné. Mezi skutečně designová a originální zavazadla patří kufry značek Heys a SuitSuit.

Funkční výbava

Zavazadla různých značek disponují rozmanitými funkcemi. Při vybírání doporučujeme zaměřit se i na ně.

 • Kolečka jsou vyráběna podle produktových řad v různých velikostech a z různých druhů plastů. Pogumovaná kolečka umožní tichý pojezd, odolnější kolečka z plastu mohou být o něco málo hlučnější, zejména v nerovném terénu. Velikost koleček má vliv také na manipulaci. Obecně lze říci, že čím větší kolečka, tím pohodlnější je jízda. Stále větší zájem je i o kufry na čtyřech kolečkách, především proto, že manipulace s nimi je velmi snadná i při dlouhých přesunech. Kufr můžete při chůzi místo táhnutí za sebou vézt vedle sebe.
 • Zámek v současnosti patří do základní výbavy kufru. Mohou se ale objevit akční modely, které jím vybavené nejsou. Pro větší bezpečí lze dokoupit kvalitní kovové visací zámky, kterými uzamknete jezdce zipu. Při častých cestách do USA, Kanady či Velké Británie doporučujeme pořídit přímo speciální kódový TSA zámek, s jehož pomocí můžete zabránit nežádoucímu poničení kufru při letištní kontrole.
 • Výsuvná/teleskopická rukojeť je zpravidla vyrobená z odolného hliníku, aby nezatěžovala. Může být buď zabudovaná uvnitř kufru nebo jen vsazena na zadní straně do skořepiny (jako externí). Externí umístění neubírá úložný prostor, takže nabídne více místa na vaši výbavu.
 • Držadla (madla) využijete při manipulaci s kufrem opravdu často. Zajímat by vás mělo, jak jsou řešena a z jakého materiálu jsou vyrobena. Jestli mají protiskluzovou úpravu, zda je lze sklopit nebo jsou našroubena zevnitř na pevno.
 • Vnější a vnitřní kapsy jsou pro řadu zákazníků naprostou nezbytností. Pokud jste zvyklí cestovat pouze s jedním zavazadlem, jistě oceníte možnost mít v případě potřeby při ruce např. cestovní doklady, diář, mobil či peněženku.
 • Jmenovka usnadní cestování a diskrétně skryje citlivé údaje, které nechcete dávat na odiv. Pokud není součástí kufru, můžete si jmenovku dokoupit.

Zavazadla s těmito vychytávkami snadno najdete v našem e-shopu s pomocí vyhledávače – a pokud ne, neváhejte se na nás obrátit, rádi zodpovíme vaše dotazy.

Letištní kontroly

Před pořízením nového zavazadla je dobré znát předpisy bezpečnostních letištních kontrol, které se týkají velikosti, hmotnosti a zámků kufrů. Většina společností má velikostní limit pro palubní zavazadla nastaven na maximální rozměry: 55 x 40 x 20 cm (v x š x h).

Travelite Next S

Co se týče odbavených zavazadel, v zavazadlovém prostoru je samozřejmě možné běžně přepravovat kufry větších rozměrů, je ale nutné pohlídat si hmotnost zavazadla a vejít se do váhového limitu dané společnosti, se kterou letíte.

Pokud cestujete do USA, Kanady či Velké Británie můžete se stejně jako na  mezinárodních letištích a terminálech setkat s detailní kontrolou zavazadla. Letištní služba je oprávněna zkontrolovat obsah jakéhokoliv zavazadla. V případě uzamčení je povoleno i užití síly, čili rozlomení zámku. Abyste se vyhnuli zbytečnému poškození kufru, doporučuje se používat právě TSA zámek. Díky němu totiž pracovník letištní kontroly (TSA agent) bez problému otevře a po kontrole opět uzamkne vaše zavazadlo univerzálním klíčem, který má k dispozici.

Integrované TSA zámky jsou dnes běžnou součástí většiny kufrů nabízených v našem obchodě. Více o TSA technologii se dozvíte v článku o TSA zámcích.

Související produkty