Jak vybrat cestovní kufr

Už se těšíte na dovolenou, služební cestu či víkendový pobyt v zahraničí? Ještě předtím je ale třeba zařídit vše potřebné. K tomu patří i balení osobních věcí na cestu. Chcete-li cestovat komfortně, kvalitní zavazadlo vám přepravu jednoznačně usnadní. Na trhu se zavazadly je však zajímavého zboží celá řada a i výrobců je opravdu mnoho. Každý chce svůj kufr prezentovat v tom nejlepším světle, ale podle čeho si vybrat ten správný?

Poradíme vám, jak zvolit zavazadlo odpovídající vašim specifickým potřebám. Faktorů a parametrů, dle kterých lidé volí správný kufr či cestovní taškukufr Travelite Motion, je poměrně dost, některé z nich jsou ale zásadní.

Obyčejné cestovní kufry seženete i za tisíc korun, nicméně na ty opravdu kvalitní (podle výsledků nezávislých testů) si připravte alespoň dvakrát až třikrát tolik. Jedná se však o investici, která se rozhodně vyplatí. Příkladem je třeba velmi oblíbený skořepinový kufr March Lotus. Mezi textilními zavazadly lze doporučit výborně zpracované kufry značek Stratic, Travelite a Titan. U skořepinových kufrů neuděláte chybu, když vsadíte na osvědčené značky March, Travelite, Titan, Heys, BG Berlin nebo SuitSuit.

Více se o značkách skořepinových kufrů dozvíte v článku Porovnání značek skořepinových kufrů.

Využití kufru

První otázkou, kterou byste si měli položit při výběru zavazadla, je jednoznačně: K jakému účelu mi bude sloužit?" Pokud dokážete odpovědět, máte téměř vyhráno. Na aktivní dovolenou, kde budete věci často vybalovat a zase ukládat zpět, je lepší zvolit cestovní tašku, a to z důvodu lepší manipulace a skladnosti. Na odpočinkovou dovolenou nebo delší či opakované služební cesty zvolte raději kufr na kolečkách. Do letadla pak doporučujeme jednoznačně kufr, ideálně skořepinový. Stále větší je zájem o kufry na čtyřech kolečkách, především proto, že manipulace s takovým zavazadlem je velmi snadná i při dlouhých přesunech letištní halou.

Provedení a velikost

Titan Xenon M

Velikost zavazadla je dobré vybrat podle svého vlastní vzrůstu, potřeby i síly. Na kratší cesty a výlety je ideální zvolit tzv. kabinový kufr do letadla, který velikostně splňuje požadavky leteckých společností pro přepravu příručního zavazadla.

Výška takového kufru by neměla přesáhnout 55 cm. Šířka je většinou povolena do 40 cm a hloubka může být až 20 cm. Více o velikostech palubních zavazadel se dozvíte v samostatném článku.

Na rodinnou dovolenou nebo vícedenní služební cestu je nutné počítat s pořízením většího kufru, ideálně od 60 do 80 cm výšky. Některé kufry disponují i možností rozšíření objemu (tzv. expandér), což rozhodně využijete, pokud na cestách chcete nakupovat oblečení či máte zálusk na objemnější suvenýry.

Mezi standardní funkce zavazadla patří nastavitelná vysouvací rukojeť, dvě či čtyři kolečka, vnitřní síťová přepážka, bezpečnostní popruhy a vnitřní kapsy.

Materiál

Důležitou roli při volbě vhodného zavazadla hraje také materiál, z něhož je vyroben kufr či cestovní taška. Co se týká materiálů, není trh s kufry nijak zvlášť pestrý. Prodejci nabízí buď skořepinové kufry z plastu (polykarbonát, ABS, polypropylen) s hliníkovou rukojetí, nebo kufry textilní, mezi něž řadíme i ty kožené.

Textilní kufry mohou upoutat zejména svou nízkou hmotností. Často je lze „nafouknout“ povolením zipů, jednoduše se tak zvětší úložný prostor. Kožené kufry zase splňují náročné požadavky na design a eleganci, bohužel však na úkor praktičnosti. Kožené zavazadlo je totiž náchylnější k poškrábání a údržba takového kufru je komplikovanější. Textilní kufry obecně nejsou doporučovány pro převoz křehkých věcí k tomuto účelu se jednoznačně vyplatí pořídit si skořepinový kufr. Výhodou tvrdého zavazadla je potom i těsnění, díky kterému kufr lépe ochrání veškerý náklad před deštěm a vlhkem.

Více se dzovíte v článku o materiálech cestovních kufrů.

Heys BrittoDesign

Design je velmi subjektivní parametr a jednoznačně zde platí rčení: „Kolik lidí – tolik názorů.“ Výrobci zavazadel naštěstí nabízí celou řadu různých modelů a variant, takže si vybere opravdu každý dle svého gusta. Obecně platí to, že za moderně a vkusně vyrobený kufr s elegantními prvky zaplatíme víc, než pokud zvolíme tradičnější zavazadlo klasických tvarů s jednoduchým provedením.

Mezi skutečně designová a originální zavazadla patří výrobky od BG Berlin, Heys a SuitSuit.

Speciální požadavky

Různá zavazadla disponují rozmanitými funkcemi či doplňky. Při vybírání doporučujeme zaměřit se na držadla (madla), která při manipulaci s kufrem využijete opravdu často. Zajímat by vás mělo, jak jsou řešena a z jakého materiálu jsou vyrobena. Někdy je lze zasunout, jindy jsou upevněna zevnitř na pevno.

Dalším důležitým prvkem je zámek. Někteří preferují kvalitní kovové zámky, které nemusejí být součásti kufru a kterými uzamknete jezdce zipu. U luxusnějších značek je většinou k dispozici speciální kódový zámek TSA. Ten je vhodný především při cestách do USA či Velké Británie, nově i na letišti v Praze vhodnou volbou zavazadla můžete zabránit nežádoucímu poničení kufru při letištní kontrole.

Pozornost by měl každý věnovat i kolečkům, která jsou vyráběna z různých materiálů a v různých velikostech. Někdo si přeje pogumovaná kolečka pro tichý pojezd, jiní zase dají přednost odolnějším kolečkům z plastu. I jejich velikost hraje při manipulaci velkou roli. Obecně lze říci, že čím větší kolečka, tím pohodlnější jízda.

Pro představu dále uvádíme, co na kufrech i cestovních taškách často vyžadují naši zákazníci. Jedná se o dostatek vnitřních i vnějších kapes, speciální prostor pro mokré či špinavé oblečení, vestavěné ramínko či zrcadlo, nebo jmenovku na vnější straně kufru. Zavazadla s těmito vychytávkami snadno najdete v našem e-shopu s pomocí vyhledávače a pokud ne, neváhejte se na nás obrátit, rádi zodpovíme vaše dotazy.

Letecké kontroly

March Ribbon

S pořízením nového zavazadla je dobré znát předpisy letištních kontrol, co se velikosti, hmotnosti, či uzamčení kufrů týče. Většina společnosti má velikostní limit pro palubní zavazadla nastaven takto:

55 x 40 x 20 cm (v x š x h). V zavazadlovém prostoru je samozřejmě možné přepravit kufry větších rozměrů, nutné je zajímat se pouze o hmotnost.

Pokud cestujete do USA, Velké Británie, nebo odlétáte z pražského letiště, můžete se setkat s detailní kontrolou vašeho zavazadla. Letištní služba je oprávněna zkontrolovat obsah zavazadla i za použití násilí, pokud je uzamčeno. Zde pomůže TSA zámek. Ten umožňuje uzamčení vašeho kufru či cestovní tašky, aniž by hrozilo poškození při následné kontrole, protože pracovník letištní kontroly je vybaven univerzálním klíčem k jeho odemčení.

TSA zámky jsou dnes již poměrně běžně součástí většiny zavazadel nabízených v našem obchodě. Více o TSA technologii se dozvíte v článku o TSA zámcích.

Související produkty