Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Palubní zavazadla a jejich rozměry

V následujícím článku naleznete praktické informace týkající se letecké dopravy. Zaměříme se především na palubní zavazadla a jejich specifika  co v nich můžete převážet, jaké velikosti a váhy mohou nejvýše dosahovat a jaké jsou odlišnosti v rámci různých leteckých společností. Dostane se vám i základního přehledu ostatních typů zavazadel.

Druhy kabinových zavazadel

Co je to palubní zavazadlo?

Travelite Cabin 2w S

Již víte, že poletíte letadlem a nepoletíte na prázdno. V případě výběru zavazadel máte dvě možnosti. Pokud s sebou vezete jen několik drobností, třeba na prodloužený víkend, bude vám stačit palubní, kabinové nebo také příruční zavazadlo. Ve většině případů poletíte s cizí leteckou společností, ale neděste se  všechny stránky leteckých společností, které odlétají z České republiky, jsou dostupné v angličtině. Setkáte se zde se slovy jako hand baggage, cabin baggage nebo carry-on baggage. Všechna tato označení hovoří o typu zavazadla, které si můžete vzít s sebou do kabiny. Toto zavazadlo je odbavováno společně s vámi, nikoliv s ostatními zavazadly. Letecká společnost počítá s tím, že toto zavazadlo umístíte buď do speciální přihrádky, která je umístěná nad sedačkami, nebo ho zasunete pod sedačku.

Další typy zavazadel

Druhou možností je vzít si s sebou (také) kufr větších rozměrů, který prochází klasickým odbavením a označuje se jako checked-in baggage, nebo v některých případech jenom baggage. Tento typ zavazadel není primárním tématem tohoto článku, chtěli bychom ale upozornit na několik drobností.

Travelite Arona Board Bag

Standardně je leteckými společnostmi stanovováno, že určitý počet těchto zavazadel je přepravován zdarma. V případě ekonomické třídy je to zpravidla zavazadlo jedno, business třída nebo lety v rámci určitého partnerského programu poskytují většinou možnost přepravy dvou zavazadel. Některé letecké společnosti, hlavně ty nízkonákladové (low-cost), ale bezplatnou přepravu těchto zavazadel vůbec neposkytují. Letenka se vám tak může notně prodražit.

V případě, že při letištní kontrole přesáhne vaše příruční zavazadlo povolené rozměry či hmotnost, budete vyzváni, abyste ho nechali odbavit jako klasické zavazadlo. Dodržování váhových limitů je důležité mít na paměti také u klasických zavazadel. Většina leteckých společností má za nadváhu zavazadla stanovené příslušné příplatky, které nejsou právě nejnižší.

Výška, šířka a hloubka

Titan Xenon SVětšina leteckých společností poskytuje možnost minimálně jednoho příručního zavazadla zdarmaJaké jsou ovšem standardní rozměry takového zavazadla? Bohužel žádná obecně uznávaná norma neexistuje. Každá společnost nastavuje maximální rozměry individuálně. Určitou shodu však přece najdeme. Jak tedy může vypadat?

Zaměřili jsme se na podmínky tzv. ekonomických tříd, tedy těch, jichž je využíváno nejčastěji. Rozměry na našich stránkách přitom uvádíme ve formátu výška x šířka x hloubka. Nejobvyklejší povolené rozměry tedy bývájí 55 x 40 x 20 cm (např. Condor). Zavazadlo s těmito rozměry splní požadavky většiny leteckých společností. Můžete se však setkat i s benevolenstnější hloubkou (např. 23 cm –  Eurowings, nebo 25 cmČSA), ale naopak i přísnější šířkou (např. 36 cmAmerican Airlines) a výškou (např. 51 cmAir Transat). Některé aerolinky navíc v současnosti zásadně pozměňují svou politiku palubních zavazadel. Např. s Ryanair si nyní můžete vzít zdarma na palubu zavazadlo o maximálních rozměrech 40 x 25 x 20 cm, s Wizz Air tašku o velikosti 40 x 30 x 20 cm, kdežto druhé zavazadlo standardních“ rozměrů (55 x 40 x 20 cm) už je za příplatek.

Nezapomeňte, že je do rozměrů zavazadla potřeba započítat také kolečka a ostatní součásti zavazadla, jako jsou přečnívající madla, opěrky nebo zámek.

Povolené rozměry a hmotnostní nároky leteckých společností najdete v samostatném článku.

Hmotnost

CabinZero MilitaryDruhým důležitým parametrem je hmotnost příručního zavazadla. Pamatujte, že i když bude vaše zavazadlo mít správné rozměry, ale vyšší než povolenou váhu, budete ho muset nechat odbavit klasickou cestou. Pokud letíte například s Air China, může vaše zavazadlo vážit pouze pět kilogramů. Drtivá většina leteckých společností má stanovenou váhu do osmi, případně do deseti kilogramů na příruční zavazadlo. Jejich počty jsou zhruba v poměru jedna ku jedné. I zde je několik výjimek, a to tentokrát těch pozitivnějších. Některé letecké společnosti váhovou míru posunuly až ke dvanácti a více kilogramům. Jedná se např. o tyto společnosti:

Rozměry palubního zavazadla
  • Air France
  • Brussels Airlines
  • KLM
  • Korean Air
  • British Airways

V současné době však některé letecké společnosti od váhových limitů příručních zavazadel dokonce upouští úplně.

DŮLEŽITÉ: Před každým odletem se informujte u konkrétní letecké společnosti, jaké jsou maximální povolené rozměry a hmotnost palubního zavazadla, abyste předešli následnému nedorozumění.

Normy IATA

March Gotthard SRozměr 56 x 45 x 25 cm odpovídá normám Mezinárodní asociace leteckých dopravců neboli IATA (International Air Transport Association). Tato organizace sdružuje 290 leteckých společností ze 117 zemí světa, které kromě cen konzultují prostřednictvím IATA také jiná pravidla leteckého provozu, jako jsou například právě příslušné parametry jednotlivých typů zavazadel.

Tímto značením se můžete orientovat již při výběru. Na našem eshopu najdete řadu kufrů, které IATA normy pro palubní kufry splňují. Stačí do vyhledávače v hlavičce našich stránek zadat heslo „IATA“. Namátkou se jedná například kufr s polstrovanou kapsou na notebook Titan Xenon nebo o elegantní kufry March, které jistě zaujmou především dámy.

Dvě palubní zavazadla?

Některé společnosti umožňují vzít na palubu bez příplatku pouze jedno zavazadlo. Jsou to např. Ryanair, Wizzair, Aeroflot, Air France, ČSA, easyJet, Turkish Airlines, Je2.com, Brussels Airlines a další. Dále jsou letecké společnosti, které na svých stránkách přímo uvádí, že si na palubu letadla můžete kromě příručního zavazadla vzít ještě jedno  většinou jsou jmenovány položky jako dámská kabelka, taška na notebook nebo obal na oblek. Tuto možnost poskytují například následující letecké společnosti:

Heys Blue Skies S

- Norwegian

- British airways

- Air Canada

- Lufthansa

- American Airlines

- Austrian Airlines

- Eurowings

- Niki

- Smart Wings

- United Airlines

O tom, co je a co není možné převážet v palubních zavazadlech pojednává náš článek Co si (ne)můžete vzít na palubu letadla – před cestou však vždy doporučujeme prověřit konkrétní požadavky dané letecké společnosti.

Pamatujte, že je vždy lepší se třikrát ujistit, zda máte správné rozměry a váhu zavazadla, než platit dodatečné a přemrštěné poplatky na letišti. Věříme, že vám tento článek poskytl dostatečnou orientaci v základních informacích o palubních zavazadlech a třeba vám i pomůže při výběru toho správného kabinového kufru. Letu zdar a hladké přistání!

Související produkty