V následujícím článku naleznete praktické informace týkající se letecké dopravy. Zaměříme se především na palubní zavazadla a jejich specifika  co v nich můžete převážet, jaké velikosti a váhy mohou nejvýše dosahovat a jaké jsou odlišnosti v rámci různých leteckých společností. Dostane se vám i základního přehledu ostatních typů zavazadel.

Druhy kabinových zavazadel

Co je to palubní zavazadlo?

Travelite Cabin 2w

Již víte, že poletíte letadlem a nepoletíte na prázdno. V případě výběru zavazadel máte dvě možnosti. Pokud s sebou vezete jen několik drobností, třeba na prodloužený víkend, bude vám stačit palubní, kabinové nebo také příruční zavazadlo. Ve většině případů poletíte s cizí leteckou společností, ale neděste se  všechny stránky leteckých společností, které odlétají z České republiky, jsou dostupné v angličtině. Setkáte se zde se slovy jako hand baggage, cabin baggage nebo carry-on baggage. Všechna tato označení hovoří o typu zavazadla, které si můžete vzít s sebou do kabiny. Toto zavazadlo je odbavováno společně s vámi, nikoliv s ostatními zavazadly. Letecká společnost počítá s tím, že toto zavazadlo umístíte buď do speciální přihrádky, která je umístěná nad sedačkami, nebo ho zasunete pod sedačku.

Další typy zavazadel

Druhou možností je vzít si s sebou (také) kufr větších rozměrů, který prochází klasickým odbavením a označuje se jako checked-in baggage, nebo v některých případech jenom baggage. Tento typ zavazadel není primárním tématem tohoto článku, chtěli bychom ale upozornit na několik drobností.

Travelite Kite Board Bag Pink

Standardně je leteckými společnostmi stanovováno, že určitý počet těchto zavazadel je přepravován zdarma. V případě ekonomické třídy je to zpravidla zavazadlo jedno, business třída nebo lety v rámci určitého partnerského programu poskytují většinou možnost přepravy dvou zavazadel. Některé letecké společnosti, hlavně ty nízkonákladové (low-cost), ale bezplatnou přepravu těchto zavazadel vůbec neposkytují. Letenka se vám tak může notně prodražit.

V případě, že při letištní kontrole přesáhne vaše příruční zavazadlo povolené rozměry či hmotnost, budete vyzváni, abyste ho nechali odbavit jako klasické zavazadlo. Dodržování váhových limitů je důležité mít na paměti také u klasických zavazadel. Většina leteckých společností má za “nadváhu” zavazadla stanovené příslušné příplatky, které nejsou právě nejnižší.

Výška, váha a jiné parametry

Titan Xenon SZ rozměrových tabulek všech 52 leteckých společností, které létají přes letiště Václava Havla, jsme zjistili, že všechny aerolinky poskytují možnost minimálně jednoho příručního zavazadla zdarma. Rozdíly nalézáme v mírách, kterých toto zavazadlo může nejvýše dosahovat. Před každým odletem se informujte u konkrétní letecké společnosti, jaké jsou maximální povolené rozměry palubního zavazadla, abyste předešli následnému nedorozumění.

Zaměřili jsme se na podmínky tzv. ekonomických tříd, tedy těch, jež je využíváno nejčastěji. Často jsou rozměry rozepsány následovně: 55 x 40 x 20 (např. Ryanair), můžete se ale setkat i s 56 x 45 x 25  všechny míry jsou uvedeny v centimetrech. Výjimky jsme našli v případě Polet airlines (Voroněž) a Tatarstan airlines (Kazaň), kde jsou rozměry sníženy na 45 x 35 x 15 cm.

CabinZero Military

Zcela specifickou kategorií byla donedávna letecká společnost Wizzair, která měla stanovené bezplatné rozměry na pouhých 42 x 32 x 25 cm.  Od října 2017 se však i Wizzair přiblížila obvyklým stadardům a maximální povolené míry příručního zavazadla zvětšila na 55 x 40 x 23 cmLetecká společnost Tarom (Bukurešť) sice poskytuje možnost klasických rozměrů 55 x 40 x 20 cm, ale doporučuje zároveň na vytížených linkách využívat spíše zavazadla velikosti 35 x 30 x 20 cm, protože se vejdou pod sedačku, a máte tak vždy jistotu, že se s vámi vaše zavazadlo dostane do letadla. Stejný dodatek doporučuje i letecká společnost Transavia (Rotterdam).

Nezapomeňte, že je do rozměrů zavazadla potřeba započítat také kolečka a ostatní součásti zavazadla.

Druhým důležitým parametrem je váha příručního zavazadla. Pamatujte, že i když bude vaše zavazadlo mít správné rozměry, ale vyšší než povolenou váhu, budete ho muset nechat odbavit klasickou cestou. Pokud letíte například se Smartwings, může vaše zavazadlo vážit pouze pět kilogramů. Drtivá většina leteckých společností má stanovenou váhu do osmi, případně do deseti kilogramů na příruční zavazadlo. Jejich počty jsou zhruba v poměru jedna ku jedné. I zde je několik výjimek, a to tentokrát těch pozitivnějších. Některé letecké společnosti váhovou míru posunuly až ke dvanácti kilogramům. Jedná se konkrétně o tyto společnosti:

Rozměry palubního zavazadla

- Aeroflot (Moskva)

- Air France (Francie)

- Ukraine airlines (Ukrajna)

- Brussels airways (Brusel)

- KLM (Amsterdam)

- Hop! (Lyon)

- Korean air (Korea)

V současné době však některé letecké společnosti od váhových limitů příručních zavazadel dokonce upouští úplně.

Normy IATA

Yearz Traffic SRozměr 56 x 45 x 25 cm odpovídá normám Mezinárodní asociace leteckých dopravců neboli IATA (International Air Transport Association). Tato organizace sdružuje letecké společnosti ze 140 zemí světa, které kromě cen konzultují prostřednictvím IATA také jiná pravidla leteckého provozu, jako jsou například právě příslušné parametry jednotlivých typů zavazadel.

Tímto značením se můžete orientovat již při výběru. Na našem eshopu najdete hned několik kufrů, které IATA normy pro palubní kufry splňují. Stačí do vyhledávače v hlavičce našich stránek zadat heslo „IATA“. Namátkou se jedná například kufr s polstrovanou kapsou na notebook Titan Xenon nebo o elegantní kufry Yearz, které jistě zaujme především dámy.

Dvě palubní zavazadla?

Při pátrání po limitech v počtu zavazadel jsme našli jen jednu leteckou společnost, která výslovně další palubní zavazadlo zakazuje, a tou je Volotea (Nantes). Dále jsou letecké společnosti, které na svých stránkách přímo uvádí, že si na palubu letadla můžete kromě příručního zavazadla vzít ještě jedno  většinou jsou jmenovány položky jako dámská kabelka, taška na notebook nebo obal na oblek. Tuto možnost poskytují například následující letecké společnosti:

- Aeroflot (Moskva)

Vision S

- Norwegian (severské země)

- Ukraine airlines (Ukrajina)

- Air France (Francie)

- Air One (Benátky)

- British airways (Velká Británie)

- Brussels airways (Brusel)

- Korean air (Korea)

Ostatní letecké společnosti neposkytují bližší informace o možnosti dalšího příručního zavazadla. 

O tom, co je a co není možné převážet v palubních zavazadlech pojednává náš článek Co si (ne)můžete vzít na palubu letadla  před cestou však vždy doporučujeme prověřit konkrétní požadavky dané letecké společnosti.

Pamatujte, že je vždy lepší se třikrát ujistit, zda máte správné rozměry a váhu zavazadla, než platit dodatečné a přemrštěné poplatky na letišti. Věříme, že vám tento článek poskytl dostatečnou orientaci v základních informacích o palubních zavazadlech a třeba vám i pomůže při výběru toho správného kabinového kufru. Letu zdar a hladké přistání!