Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu
Můj košík : 0 ks: 0 Kč
Využijte kupón BF2024 a získejte slevu 10 % na nákup. Platí do 30. 11. 2024 i na již zlevněné produkty.

Co si (ne)můžete vzít na palubu letadla

CabinZero Vintage Ultra-lightPřed zahájením balení je dobré vědět, co je vlastně povoleno s sebou v letadle mít a co nikoliv. Kromě toho, že existují nějaká ta obecná pravidla, je také potřeba brát zřetel na další omezení, která individuálně určují letecké společnosti.

Než se pustíme do výčtu zakázaných předmětů, je třeba rozlišit odbavená a příruční zavazadla, protože pravidla pro ně se v některých případech liší. Velký kufr plný oblečení a všech ostatních věcí se označuje jako odbavené zavazadlo (nebo také zapsané, angl. checked baggage). To cestuje v zavazadlovém prostoru letadla. Menší tašku s věcmi potřebnými po dobu letu, případně s cennostmi má cestující u sebe na palubě, a proto se nazývá příruční, kabinové nebo nezapsané zavazadlo (angl. cabin baggage). Letecké společnosti mají stanoveny různé limity pro váhu, velikost a počet těchto zavazadel a je dobré s nimi počítat – za překročení limitů se totiž připlácí. Více se o palubních zavazadlech dovíte v našem článku Palubní zavazadla a jejich rozměry.

March Ribbon S

Zbraně a nebezpečné předměty

Jednoduše lze shrnout, že na palubu letadla nepatří žádné předměty, které mohou ohrozit zdraví a bezpečnost posádky či cestujících. Jsou to střelné zbraně, ostré předměty a tupé nástroje, které mohou způsobit zranění (pokud máte potřebu namítnout, že tuto podmínku nesplňuje prakticky žádný předmět, máte pravdu, ale myšleno je například sportovní vybavení jako tenisová raketa, baseballová pálka, skateboard nebo rybářský prut), dále výbušné, hořlavé, chemické a toxické látky, které mohou ohrozit zdraví kohokoliv na palubě nebo bezpečnost letu samotného. A protože ani dětské pistolky nemusí být použity jenom na hraní, platí také zákaz dětských hraček a jakýchkoliv předmětů, které připomínají skutečné zbraně. Mezi předměty, které mohou být rovněž vyhodnoceny jako nebezpečné a tedy zakázané, patří i struny, pevné lepící pásky a různé nástroje a nářadí.

Cestující u sebe mohou mít zapalovač. Je však povolen pouze jeden kus na osobu a ten může být uložen výhradně v příručním zavazadle, nikoli v odbaveném. Výjimkou jsou benzínové (Zippo) a „turbo“ zapalovače (Torch lighters), ty na palubu nesmí.

Do letadla si s sebou cestující mohou vzít malý skládací deštník, žiletky, nůžky a nožíky, přičemž maximální povolená délka ostří (od otočného čepu) je 6 cm. Ty velké patří výhradně do odbaveného zavazadla s tím, že musí být zajištěny tak, aby nepoškodily ani zavazadlo ani manipulující personál. V příručním zavazadle můžete přepravovat také jednorázové bezpečnostní holicí strojky a elektrické holicí strojky s pevnou hlavou a akumulátorem, cestovní fén či žehličku na vlasy.

Tekutiny

CamelBak Eddy Kids 0.4l

Zcela zvláštní kapitolou je přeprava tekutin v příručních zavazadlech. Stejně jako v případě zbraní i za kontrolou tekutin stojí snaha předcházet případným útokům. Protože se bomby míchají právě z tekutin, mají pracovníci letového provozu přímo hrůzu ze zubních past, dětské výživy a vůbec všech tekutých věcí v rukou pasažérů. V současnosti platí mezinárodní bezpečnostní pravidla, podle nichž všichni, kteří cestují do zemí EU, do Norska, Islandu, Švýcarska, USA a Kanady, mohou mít v příručním zavazadle maximálně 1 litr tekutin. Ale pozor – to je celkové množství. Od každé jednotlivé přepravované tekutiny je možné mít lahvičku o maximálním objemu 100 ml. Všechny tyto stomililitrové nádobky pak musí být umístěny v jednom průhledném uzavíratelném sáčku. Některé aerolinky navíc vyžadují, aby tento sáček měl maximální rozměr 20 x 20 cm a/nebo maximální objem 1 litr.

Ne všichni pasažéři však vystačí s povoleným množstvím tekutin. Co mají dělat třeba maminky s malými dětmi, které potřebují kojeneckou výživu? Nebo diabetici? Dobrá zpráva je, že na tekutiny potřebné ze zdravotních důvodů (tekuté léky, kapky apod.) se objemová omezení nevztahují. Nesmí se však takto převážet více tekutin, než je pro cestu nezbytně nutné. Také se provádějí kontroly, aby této ohleduplnosti k nemocným někdo nezneužil. Pacienti musí předložit recept na lék vystavený lékařem přímo na jméno. Stejné je to s injekčními jehlami, na něž je také potřeba lékařské potvrzení. Ne všechna letiště však recepty a potvrzení od lékaře vyžadují, minimálně je však doporučují. Pro cestující s kardiostimulátorem neplatí žádná zvláštní pravidla ani omezení a uživatelé kontaktních čoček si s sebou na palubu mohou vzít roztok na čočky – jen musí počítat se zmiňovaným limitem 100 ml. Standardní netekuté léky (v množství úměrném délce cesty) nepotřebují lékařský předpis a nevztahují se na ně zvláštní omezení. Na dětskou výživu žádné zvláštní povolení nepotřebujete, ale při kontrole můžete být požádáni o zkoušku ochutnáním. A pokud má výživa tekutou složku, opět u sebe můžete mít pouze tolik, kolik je nezbytné na dobu letu.

Built Two Baby Bottle

A jak je to se svačinou? Samozřejmě si ji můžete vzít do příručního zavazadla. Jen je nutné počítat s limitem pro tekutiny. Marmelády nebo džemy se za tekutiny považují. Salámy nebo klobásy, pokud nemají tekutou složku, takovým omezením nepodléhají. Pečivem, sušenkami nebo jiným vhodným (tedy „suchým”) občerstvením si tak z povoleného množství tekutin zbytečně neukrojíte.

Pokud potřebujete hodně pít nebo se natírat krémem, čeká vás při balení více přemýšlení. Odměnou vám však bude bezpečí na palubě letadla. A pomocnou ruku vám podají také obchody na letištích. Ty nabízejí parfémy, drogerii a další tekuté nezbytnosti rovnou zabalené v zapečetěných průhledných taštičkách, které jsou připravené projít letištní kontrolou bez problémů. Jakýkoliv nápoj nebo kosmetiku, které si zakoupíte za bezpečnostní přepážkou, můžete do letadla bez problémů vzít. Nemusíte se tedy obávat, že byste cestovali žíznivi, odkázáni jen na litr tekutin na osobu. Nápoje a jídlo samozřejmě můžete zakoupit také přímo na palubě letadla.

Tip: Pokud jste nadšenci do nízkonákladového létání, vezměte si prázdnou láhev, kterou si po průchodu kontrolou dopustíte vodou na toaletách. :-)

Je dobré vědět, že takto striktně je hlídána pouze přeprava tekutin v příručních zavazadlech. Odbavovaná zavazadla podléhají jen obecným předpisům o přepravě, takže si do nich zbytek tekutin můžete bez problémů uložit.

Burton Hyperlink 15

Elektronika

Fotoaparáty, přehrávače, notebooky a další elektroniku můžete mít u sebe (u některých leteckých společností dokonce musíte). Ale i u ní platí, že nesmí ohrožovat průběh letu. Letadlo totiž komunikuje s řízením letového provozu a tuto komunikaci nesmí nic rušit. Z toho důvodu je potřeba mít vypnuté všechny vysílače signálu typu Wi-Fi. Stejně tak může chod letadla narušovat elektromagnetické pole okolo přístrojů.

Takže pokud nemáte aktivovaný mód „Letadlo” nebo „Flight safe”, připravte se na to, že používání elektroniky bude omezeno instrukcemi letecké společnosti. Velké zařízení bude pravděpodobně muset zůstat vypnuté po celou dobu letu, menší zařízení (jako notebooky nebo přehrávače) jen během počáteční a konečné fáze cesty letadlem. Pokud přepravujete elektroniku s nadstandardním elektrickým zdrojem (např. akumulátory s volným elektrolytem), projděte si podmínky konkrétních aerolinek.

Cestující se zdravotním omezením

Zvláštní okolnosti nastávají pro cestující s omezenou pohyblivostí. V rámci EU se všem těmto lidem poskytuje asistenční služba na letištích, bez ohledu na to, o jakou společnost jde. Zájem o tuto službu je ale potřeba ohlásit dopředu. Ovšem pozor: pokud jde o samotný let, přepravci mohou handicapovaného cestujícího odmítnout – a to v případě, že technické parametry letadla neumožňují postiženého bezpečně naložit. Mohou také požadovat, aby měl s sebou asistenta, který mu bude pomáhat při přesunech na palubě letadla. Obecně však platí, že společnosti vycházejí lidem s handicapem maximálně vstříc, např. přepravují vozíčky či vodící psy zdarma. Obvykle se stačí domluvit předem. Pokud má pasažér požadavek na zvláštní jídlo během letu (např. bezlepkovou dietu), může si ho v předstihu objednat. Lidé, kteří trpí alergií na určité potraviny, se také mohou předem informovat o konkrétním složení jídla, a vyhnout se tak případným potížím.

Zvířata

Nejen lidé, ale i jejich zvířecí mazlíčci mohou mít v letadle svoje místo. Některé letecké společnosti umožňují, aby zvířata cestovala ve schránce jako příruční zavazadlo. Mohou ale také cestovat jako odbavená zavazadla nebo zboží v nákladovém prostoru. Přeprava zvířat se řídí pravidly dané letecké společnosti a zároveň také předpisy cílové země. Tyto předpisy vám na požádání sdělí velvyslanectví dané země nebo Státní veterinární správa ČR. Pravidla leteckých společností se dosti liší, a proto doporučujeme před letem (resp. při výběru aerolinky) důkladně prostudovat podmínky přepravy.

cestování se zvířatyMějte také na mysli, že některé letecké společnosti zvířata nepřepravují vůbec. Je rovněž možné, že aerolinka, která zvířata běžně přepravuje, např. při hrozbě nákazy přepravu odmítne. Před letem je třeba připravit vašemu mazlíčkovi pas, potvrzení od veterináře (zvíře musí být očkované proti vzteklině), zkontrolovat platnost čipu nebo čitelnost tetování a zařídit rezervaci v letadle. Také počítejte s větší časovou rezervou na odbavení. Kromě potřebných úředních úkonů je pro zvířátka potřeba nachystat jídlo a pití na celou dobu letu a také být smířen s poplatkem za jejich přepravu.

A když už jsou cestující i jejich mazlíčci v pořádku na palubě, zbývá jen jediné: popřát všem šťastný let! :-)

Poznámka: Bezpečnostní předpisy se neustále vyvíjejí a podmínky přepravy se různí společnost od společnosti i letiště od letiště. Proto doporučujeme před odletem důkladně projít konkrétní a aktuální pravidla vybraných aerolinek, letišť a zemí, do/ze kterých cestujete.

Související produkty