Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu
Můj košík : 0 ks: 0 Kč

Jak vybrat správnou krosnu

Deuter ACT Lite 40+10

Každý z nás rád cestuje a rekreuje se. Někdo se nejraději vyplácne na čtrnáct dní na pláži a nic neřeší, jiný volí aktivnější formu odpočinku. Pokud patříte do té druhé skupiny a volání hor a kopců vás nenechá chladnými, určitě budete uvažovat o tom, že si vše potřebné sbalíte do krosny, ať už kvůli jejímu velkému objemu, nebo kvůli pohodlí na zádech. Jak si ale takovou krosnu vybrat?

Jít a koupit nejlevnější krosnu nebo turistický batoh, na který narazíte, je zásadní chybou. Nejen, že vás budou vaše záda do konce života nenávidět, ale je tu i šance, že s takovým batohem ani do cíle vašeho výletu nedojdete.

V následujícím článku se tedy pokusíme vysvětlit, jak správně postupovat při výběru krosny, abyste ji na zádech téměř necítili a aby vám vydržela co nejdéle.

Velikost krosny

Osprey Aether 60 III L

Nejdříve je potřeba si uvědomit, jak dlouho chcete cestovat a co máte v plánu nosit s sebou. Můžete si sice koupit krosnu s co největším objemem, ale poté, co do ní dáte všechny důležité věci a bude stále poloprázdná, začne vás to nutit něčím ji zaplnit. Pak se ale nedivte, až budete po horách zbytečně chodit s kompletním dílem Shakespeara na zádech. Pamatujte, že každé kilo navíc se při celodenním pochodu pořádně pronese. Proto je lepší sáhnout po krosně s objemem o něco menším.

Jenže jaký objem to je?

Nejprve doporučujeme zvážit, na jaký typ dobrodružství budete krosnu potřebovat. Berte v potaz, že pokud se chystáte na trek v létě, většinu místa vám zabere jídlo, zatímco oblečení bude méně. Naopak vyrážíte-li na zimní putování, už lze počítat s objemnějším vybavením, které se do menšího batohu nevejde.

Obecně se dá říct, že čím delší putování, tím větší krosna, a to především kvůli jídlu, které s sebou ponesete. V praxi ale zvažte také to, do jakých destinací nejčastěji cestujete. V Rakousku můžete vyrazit na vícedenní putování a přitom se skoro každý den zastavit v turistické chatě na oběd nebo v půlce cesty dokoupit jídlo v nějaké vesničce. Při třítýdenním treku v Grónsku nebo Himalájích už takový luxus mít k dispozici nebudete, ovšem ne každý se do podobného podniku pustí.

Na trek v řádu dnů využijete spacák, bivakovací vak, plachtu či stan, ešus, plynový vařič, náhradní oblečení, náhradní boty... Potom doporučujeme poohlížet se po krosně o objemu 40–60 litrů.

Naopak na trek v řádu týdnů budete potřebovat větší zásoby jídla, rezervního oblečení, pořádný spacák a někdy i vložku do spacáku, náhradní kartuše k vařiči, někdo si vezme horolezeckou výstroj... V tomto případě zvolte krosnu o objemu 60–90 litrů.

Když už jste si ujasnili, jak velkou krosnu vybrat, aby se do ní vešlo vše nezbytně nutné, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Výrobcem udávaný objem nemusí být jednoznačně směrodatným údajem. Někteří výrobci totiž jako objem udávají objem celé krosny, jiní zase pouze objem hlavní komory (bez bočních kapes). Pro ujasnění se nás neváhejte zeptat.

Posazení na zádech

Vaude Zerum 58+ LWDalší neméně důležitou částí, na kterou je třeba se zaměřit, je zádový systém krosny. Ten má na svědomí to, jak příjemně vám bude krosna sedět na zádech a jak se vám bude nosit. Systém posazení na zádech se skládá ze dvou hlavních komponentů – bederního pásu a ramenních popruhů.

Hlavním nosným prvkem krosny je bederní pás. Protože jsou boky nejsilnějším svalem lidského těla, tento pás by měl nést až 2/3 hmotnosti nákladu. Dostatečné polstrování pásu zaručuje, že při pohybu nebude tlačit do kyčelních kostí. Důležitou součástí bederního pásu je i spona, která by měla být pevná, ale v případě potřeby snadno rozepnutelná. Právě proto se v dnešní době nejčastěji používají trojzubé spony z tvrzeného plastu. Ramenní popruhy jsou nejvíce namáhanou částí krosny. Pro maximální pohodlí by měly být měkčené a anatomicky tvarované. Převážná část krosen má již funkci umožňující posouvat ramenní popruhy výše či níže (výškově nastavitelný zádový systém), což zajistí perfektní rozložení váhy na zádech. Důležité je, aby vám popruhy nepadaly z ramen a nikde vás neškrtily. Ramenní popruhy by neměly začínat hned u krku, ale ani by neměly být pod lopatkami. Ideální posazení je 35 cm pod začátkem ramen.

Osprey Kyte

Pořádná krosna by měla mít i systém tzv. balančních dotahů, který zvyšuje její stabilitu na zádech. Vhodný je i hrudní popruh, jenž brání sklouzávání nosných popruhů. Prázdnou krosnu byste v ideálním případě neměli na zádech vůbec cítit.

Při celodenní túře se také zákonitě zapotíte, proto bývá součástí krosny i propracovaný systém odvětrávání zad, který umožňuje maximální proudění vzduchu mezi vámi a krosnou. Tento systém využívá různých prolisů, větracích kanálů mezi polstrováním, síťové přepážky atp.

Výrobci si také uvědomují anatomické rozdíly mezi muži a ženami, a stále častěji proto zavádějí do prodeje i krosny určené přímo pro dámy. Ty mají obvykle kratší záda, bederní pás i ramenní popruhy, které jsou zároveň i jinak tvarované. Dámské batohy mohou být označeny písmeny SL (Deuter), ND (Lowe Alpine) nebo slovem Women apod.

Materiál

Při výrobě turistických batohů se samozřejmě používá více druhů materiálů. Jiný materiál je použit na dno krosny, jiný na záda a ještě další na tělo krosny. 

Gemma Expedition 60

Kvalita použitého materiálu má přímý vliv na životnost krosny.

Materiál, ze kterého je vyroben zádový systém krosny by měl být odvětraný a rychleschnoucí, aby rychleji odváděl pot a vlhkost např. z deště. Proto se nejčastěji setkáváme s tuhou pěnou potaženou buď síťovinou, nebo hladkou potahovou látkou. Síťovina je vhodnější pro odvod potu a větrání zad, potahová látka je zase vhodnější proti lepícímu se sněhu. Je tedy nutno zvážit, v jakých podmínkách budete krosnu používat nejčastěji.

Materiál dna krosny by měl být pogumovaný a zesílený, aby odolal vlhkosti a odření při častém pokládání na zem. Vhodné je i dno opatřené malými nožkami.

Kvalita materiálu těla krosny má největší vliv na délku její životnosti a i zde je z čeho vybírat, protože jich existuje celá řada, namátkou třeba Cortex, Plastex, Urtex a v Česku velmi oblíbená Cordura. Ta je velice odolná díky technologii polyamidové tkaniny s teflonovým zátěrem. Při výběru tkaniny se často setkáte i s pojmem „ripstopové řešení“. To znamená, že do textilie jsou vetkány s rozestupem 58 milimetrů silnější vlákna, která tvoří jakousi viditelnou síť. Jejím účelem je zajistit větší pevnost při nižší váze a větší odolnost proti odření nebo protržení. V případě roztržení krosny by ripstopová tkanina měla rovněž zamezit dalšímu zvětšování díry (natržení se „zastaví“ o vlákna sítě). Obecně se často používá tzv. texturovaný povrch tkaniny, kdy mají vrchní vlákna hrubší povrch, a vytváří tak ochranu pro spodní vrstvu tkaniny.

Další bod, kterému se vyplatí věnovat pozornost, je zajištění švů, protože ty jsou nejčastější příčinou vzniku poškození. Z hlediska jejich nepromokavosti je důležitý zátěr. Nejkvalitnější jsou zátěry na bázi polyuretanu, používají se ale také i PVC a akrylátové zátěry, jejichž kvalita je o něco nižší. Absolutní nepromokavost potom zajišťují svařované švy, ty se ovšem u krosen moc často nevyskytují, hodí se spíše na vodu. 

Počet kapes a plnění

Vaude Women's Asymmetric 42+10

Nejčastěji se setkáváme s krosnami, které mají dvě komory – velkou horní a menší spodní. Většina z krosen disponuje i možností rozepnout přepážku mezi těmito komorami a spojit obě komory do jednoho velkého prostoru. Užitečné jsou rovněž postranní kapsy, které se někdy dají odejmout. Vhodná je nepromokavá kapsa na doklady, mapy, mobil a klíče. Síťované kapsy se zase díky svému větrání skvěle hodí na sušení mokrého oblečení nebo rychlé odložení části vybavení (např. bundy).

Dále rozlišujeme krosny podle způsobu plnění na ty s vrchním a čelním/předním plněním. U vrchního plnění balíme krosnu nastojato. U čelního si ji položíme zády na stůl/postel/zem/partnerovi do rukou a plníme ji z její čelní strany. Krosnu rozhodně nebalíme tak, že do ní naházíme vše bez ladu a skladu, ale každý kus by měl mít své místo. Je také dobré krosnu plnit tak, aby bylo těžiště v její horní části, což nám zajistí její pohodlné nošení. Více o tom, jak správně naplnit krosnu najdete v článku Balíme věci do krosny.

Cena a výrobce

Pokud budete krosnu používat pouze jednou ročně, pravděpodobně se spokojíte s cenově výhodnější variantou. Pokud ovšem budete cestovat častěji, na delší vzdálenosti a v náročnějších podmínkách, potom se vyplatí pořídit lepší krosnu. Kvalitnější krosna je sice vyšší jednorázovou investicí, zato vám vydrží dlouhé roky a můžete se na ni více spolehnout. Především pokud vyberete model od některého z osvědčených výrobců turistických batohů:

Deuter: kvalita díky mnohaletým zkušenostem

Deuter Aircontact Pro 55+15 SL

Krosny značky Deuter jsou velmi kvalitní, odolné a detailně propracované. Německá firma patří mezi nejstarší výrobce orientované na výrobu batohů a své dlouholeté zkušenosti umí velmi dobře zúročit. Mezi nejoblíbenější krosny od této značky patří Deuter Aircontact 55 + 10, která je současně jednou z nejodolnějších a nejlépe zpracovaných krosen na současném trhu.

Vaude: prvotřídní krosny a zodpovědná výroba

Německá společnost Vaude patří mezi lídry v oblasti výroby a distribuce sportovního a turistického vybavení. Provedení všech jejich výrobků je na nejvyšší úrovni. Firma klade také velký důraz na ekologii a společenskou zodpovědnost, které jsou ústředními body jejich firemní filozofie. Tato značka nabízí mnoho spolehlivých batohů, doporučit bychom mohli třeba model Vaude Zerum 58+ LW, jehož největší předností je velmi nízká hmotnost (1390 g) a zároveň kvalitní a velmi dobře propracovaný zádový systém.

Osprey Xenith 88 L Mediterranean blue

Osprey: jedinečné vychytávky a nadstandardní pohodlí

Americká firma Osprey byla založena roku 1974 v Kalifornii. Batohy Osprey jsou unikátní celou řadou vychytávek  jako příklad uveďme Custom Molding System, což je tepelně formovatelný bederní pás pro zvýšení komfortu při nošení batohu. Největším argumentem pro výběr krosny právě od této značky je však unikátní, revoluční AntiGravity™ 3D zádový systém, který umožňuje ničím neomezený pohyb s batohem na zádech. Jedná se o novinku sezony 2016, kterou si uživatelé nemohou vynachválit. Z široké nabídky firmy Osprey je možné vyzdvihnout například velice oblíbený model Osprey Aether AG 60 l, který splní požadavky i těch nejnáročnějších uživatelů. Nově vám při výběru batohu Osprey pomůže aplikace Osprey PackSizer.

Mammut: vše pro komfort uživatele

Mammut je švýcarská značka, která s pověstnou švýcarskou přesností a poctivostí přistupuje i ke svým výrobkům, tudíž vám krosna od Mammutu vydrží opravdu dlouho. Mammut je značkou, jež své produkty neustále vylepšuje a vede je k co nejvyšší dokonalosti po stránce kvality, designu i funkčnosti. Pokud chcete vsadit na tradici a kvalitu, můžete zvolit třeba model Mammut Creon Guide 35 a užít si veškerý komfort se zádovým systémem CONTACT STREAM™ s pevným kovovým rámem, který umožňuje skvělé odvětrávání zad.

Corazon CREEK 65

Corazon: klasika z českých vod

Firma Corazon je precizním českým výrobcem kvalitních batohů již více jak dvacet let. Za tu dobu si značka vybudovala velice dobré jméno a získala mnoho příznivců. Hlavní předností produktů této značky je vysoká kvalita zpracování a použité špičkové materiály. Společnost si ale zakládá i na proaktivním přístupu k zákazníkovi a na základě zpětné vazby se neustále snaží vyvíjet nové a lepší produkty.

Husky: originální provedení a chytré řešení prostoru

Krosny od české společnosti Husky se nezaměřují ani tak na hmotnost nákladu, kterou pojmou, ale spíše na možnost zabalit co nejvíce věcí, které se vám budou hodit při cestě do hor. Originalita a kvalita – tyto hodnoty jsou pro Husky prioritní. 

Salewa: ideální batohy pro sportovce

Salewa Guide 50 BlackOdolné, funkční a ryze praktické krosny Salewa jsou produkty, které staví na reálných zkušenostech a potřebách profesionálních i začínajících sportovců. Mnoho let práce v oboru, inovace a náročné testování zajišťují špičkové zpracování, kvalitu i multifunkčnost každého kusu. Pokud často míříte do přírody (hiking, mountaineering), pak oceníte nejen kompaktní provedení, ale také pohodlné a do detailu propracované zádové panely s odvětrávacím systémem, robustní vzhled krosen a dostatek vnitřního prostoru, který si můžete zorganizovat podle sebe. 

Lowe Alpine: spolehlivost a nekompromisní kvalita

Lowe Alpine AirZone Trek 40 Azure/DenimLowe Alpine je původem americká značka, kterou vytvořili tři bratři, proslulí horolezci. Ve snaze vytvořit opravdu funkční výstroj pro nejnáročnější podmínky přišli s celou řadou nyní již zcela běžných inovací, jako je vnitřní kostra nebo kompresní popruhy. Batohy dnes již mezinárodní firmy kladou důraz na svěží vzhled, vysokou odolnost, spolehlivost a nekompromisní využitelnost. Každý prvek, který se při intenzivním testování v terénu ukáže být nespolehlivý, je v rámci neustálého vylepšování nahrazen. Doporučujeme například dvoukomorovou krosnu Lowe Alpine AirZone Trek 40 s perfektně odvětraným zádovým systémem.

Tip na závěr: Přijít vhod vám mohou i recenze na našem blogu.

Nyní jste připraveni si sami vybrat svoji novou krosnu. V případě potřeby se však na nás nebojte obrátit, rádi vám budeme nápomocni.

Související produkty