Jak vybrat dětské nosítko

Stali jste se rodičem, a přesto se nechcete vzdát svých oblíbených turistických výprav do přírody? Potom jistě hledáte to správné nosítko na dítě. Ale které je to správné právě pro vás a vaše dítko? Jaké musí dětské nosítko splňovat požadavky? A kdy je vlastně vhodné vzít dítě s sebou na túru? Na tyto a mnohé další otázky se vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Pro jak staré děti jsou dětská nosítka vhodná?

Vaude Shuttle Premium

V tomto článku se zabýváme především dětskými outdoorovými nosítky – ta jsou vhodná pro děti již sedící. Pokud vaše dítě ještě není schopno samo sedět, a přesto nechcete zůstat doma, můžete ho vzít na kratší výpravy v šátku nebo jej položit do terénního kočárku. Výrobci uvádí jako nejnižší věkovou hranici pro užívání nosítek šest měsíců, pediatři potom tuto hranici u zdravých dětí posouvají až na devět měsíců. Rozhodnutí je tedy na každém rodiči, ale zpravidla skutečně záleží na tom, aby dítě bylo schopno samostatně v klidu sedět a zároveň udrželo bez opory hlavičku.

Předčasné používání nosítka může mít vážný vliv na správný vývoj dítěte. Pokud počkáte, než se dítě posadí, určitě se nemusíte negativních dopadů na jeho zdraví obávat. Horní hranice pro užívání sedačky je potom dána výrobcem, který uvádí nejvyšší možnou nosnost každého nosítka. Zpravidla je možné nosit děti až do 18 kilogramů, což zhruba odpovídá hmotnosti tříletého dítěte.

Jaká jsou omezení pohybu s dítětem v nosítku?

Deuter Kid ComfortAno, skutečně je možné užít si túru i s dítětem na zádech. Pohyb s dnešními outdoorovými dětskými nosítky je pro dospělého člověka poměrně bezproblémový a často se příliš neliší od výpravy s běžnou krosnou. Přesto se doporučuje, aby nosítko s dítětem nesl zodpovědný a zdatný turista zvyklý na zátěž, a to především z důvodu bezpečnosti naloženého dítěte.

Dítku je třeba přizpůsobit i tempo vaší výpravy. Určitě nemůžete čekat, že menší dítě zvládne sedět v sedačce po dobu celodenního výšlapu. Vždy záleží na tom, jak dobře dítě pobyt v sedačce snáší, což je značně individuální. Obecně však lze říci, že jsou vhodné spíše kratší výlety s častějšími zastávkami, při nichž se dítě protáhne nebo proběhne. Důvodem je formující se dětská páteř, která nesnese dlouhodobou zátěž v sedací pozici. Pediatři u nejmenších dětí doporučují maximálně půlhodinové setrvání v nosítku. S přibývajícím věkem samozřejmě můžete jednotlivé úseky i samotné výlety prodlužovat.

LittleLife Ranger Premium BluestoneSamotný "nosič" dítě po většinu času nevidí, je však třeba ho neustále kontrolovat a být s ním v kontaktu, což poměrně snadno řeší výpravy ve vícečlenných skupinách (od dvou dospělých účastníků výše). Některá nosítka jsou vybavena jednoduchým zrcátkem, které schováte do kapsičky na bederním pásu, dítě tak snadno kdykoliv zkontroluje i jeho přepravce.

Důležité je také dbát na to, aby bylo dítě v nosítku v teple, protože se tam nemůže příliš hýbat. Pediatři také doporučují ohlídat si, aby dítě při túře zůstalo bdělé a neusnulo, a to z toho důvodu, aby hlava zůstala ve vzpřímené poloze. Některé ze sedaček jsou však vybaveny speciálními polštářky, které drží hlavu dítěte v požadované pozici i při spánku. Nezapomeňte také kontrolovat polohu dítěte nemělo by se v sedačce sesouvat. Dávejte také pozor, aby dítě mělo vždy volný prostor kolem úst a nosu, aby se mohlo bez problémů nadechnout. Dále není vhodné, aby dítě při přepravě pilo či jedlo.

Nezapomeňte dítě vždy dobře připoutat bezpečnostními popruhy, ty pro jistotu pokaždé překontrolujte, zda jsou správně uzavřené a nerozepínají se. Důležité je také pamatovat na to, že nosítka jsou určena výhradně pro pěší turistiku a jsou naprosto nevhodná pro jízdu na kole, lyžování a další sporty, kde by hrozil pád vedoucí k nechtěnému úrazu.

Jak vybrat to správné dětské nosítko?

To nejlepší, co můžete udělat, je samozřejmě nosítko nejprve vyzkoušet. Mělo by vám bezvadně padnout a dobře rozložit váhu nákladu. Vhodné je, aby mělo nosítko prodyšný zádový systém, bederní pás i hrudní popruh.

Deuter Kid Comfort Pro

Při výběru nezapomeňte ani na dítě a jeho potřeby. Vemte v úvahu jeho věk i velikost, nezapomeňte na dostatečný prostor na nohy dítěte. Zkontrolujte, zda má nosítko správně umístěnou opěrku hlavy. Pro výlety za slunce i za deště se skutečně vyplatí, když je sedačka opatřena stříškou, která dítě ochrání před úpalem a částečně i před deštěm (při dešti však doporučujeme dítěti ihned navléci pláštěnku a co nejdříve zastavit na suchém místě, kde přeháňku přečkáte).

Skutečně důležité jsou bezpečnostní popruhy, kterými dítě zafixujete v sedačce ty by měly být dostatečně široké a snadno nastavitelné. Přezky byste měli být schopni obsloužit pouze jednou rukou, abyste druhou zajistili dítě. Věnujte pozornost i látce, z níž je ušit prostor pro dítě, ta by měla být na dotek příjemná a pokud možno prodyšná. U dětských nosítek se určitě vyplatí pohlídat si, zda splňují normy EU.

Dětská outdoorová nosítka - jejich typy a využití

Corazon Panda

V naší nabídce naleznete škálu turistických nosítek s dalším úložným prostorem. Tyto sedačky jsou vhodné pro sedící děti. Vždy je udávána nejvyšší možná nosnost, ta je zpravidla 20 kilogramů, ale to i včetně dalšího nákladu, takže počítejte s tím, že v nich můžete nosit dítě asi do 15 kilogramů, tedy zhruba do tří let věku. Sedačky jsou uzpůsobeny na delší přechody, mívají stříšku (pokud není přímo součástí sedačky, většinou ji lze přikoupit zvlášť), podpěrku hlavy a skutečně prodyšný zádový systém.

Robustnější dětská nosítka mají stabilizační hliníkový rám, který umožňuje opravdu snadnou manipulaci se sedačkou - díte v sedačce sundáte ze zad, postavíte na zem a až potom ho z batohu vyndáte. Také určitě oceníte celou řadu kapes a dalších vychytávek. Mezi levnější nosítka tohoto typu patří české nosítko Corazon Panda, jež je skutečně osvědčené a vaše dítko v něm jistě najde zalíbení. Poněkud dražší, ale o to propracovanější, jsou špičková nosítka Kid Comfort od značky Deuter ta jsou navržena pro ty nejnáročnější uživatele. Mají celou řadu doplňků, skutečně prodyšnou látku sedačky dítěte a jedinečný zádový systém.

Značky

Při výběru dětských nosítek můžete vybírat z nabídky hned několika výrobců. Pokusíme se vám představit přednosti jednotlivých značek, tak aby výběr toho ideálního nosítka pro vašeho malého dobrodruha bylo co nejsnadnější.

Little life Traveler S3 Red

Little Life

Britská značka Little Life se specializuje na výrobu batohů a nosítek umožňující dobrodružné cestování rodičů i jejich dětí. Zkušenosti s výrobou ideálních společníků do přírody získala od své sesterské společnosti Lifeventure. I díky tomu vyrábí Little Life špičkové dětské sedačky i s příslušenstvím či batohy kombinované se sedačkami pro nejmenší děti. Kvalitní materiál, důmyslný design i variabilita využití dalšího prostoru v nosítku, řadí tuto značku na vrchol žebříčku. Z široké nabídky si vybere opravdu každý, i ten nejnáročnější uživatel.

Corazon

Českým zástupcem je firma Corazon, která se už od roku 1990 zabývá výrobou turistických batohů a v současné době i dětských nosítek. Získala si velmi dobré jméno především díky proaktivnímu přístupu k zákazníkovi. Prostřednictvím zpětné vazby se snaží své produkty neustále zlepšovat. Dětská nosítka od společnosti Corazon jsou ideální volbou, pokud hledáte vysokou kvalitu, ale současně i nižší cenu.

Vaude

Vaude Shuttle BaseNěmecká značka Vaude se řadí mezi zlatou střední cestu, co se dětských nosítek týče. Vaude patří mezi lídry v oblasti výroby a distribuce sportovního a turistického vybavení. Důraz klade především na ekologii a společenskou zodpovědnost. U jejich dětských nosítek oceníte především praktičnost a jednoduchý design.

Deuter

Značka Deuter patří mezi jedničky na trhu s turistickým vybavením. Nejinak je tomu i u dětských nosítek, ta jsou vždy velmi kvalitní a detailně propracovaná. Pokud vaše dítko vyžaduje cestování první třídou, nosítka Deuter jsou to správnou volbou. V tomto případě se vyplatí investovat více, u nosítek Deuter je potřeba vyzdvihnout zejména bezkonkurenční zádový systém, který napomáhá cirkulaci vzduchu u vašich zad. Firma Deuter myslí i na drobnější maminky, kterým běžná nosítka nesedí nebo jsou jim velká. Model Kid Comfort Active SL má zúžený a zkrácený zádový panel a je celkově přizpůsoben ženské antomii. Nosítka Deuter jsou konstruována na nošení až 22 kg těžkých dětí, avšak díky špičkové výbavě a zádovému systému se rodiče neprohnou a naplno si užijí každé dobrodružství.

Všechny uvedené sedačky, které nabízíme v našem obchodě, samozřejmě splňují normy EU. A pokud se budete držet výše uvedených doporučení, budou vaše výlety s prckem na zádech nejen výzvou, ale především příjemným aktivním odpočinkem pro celou rodinu. Výpravu s dítětem si tak lze užít nejen bezpečně, ale i pohodlně!

Související produkty