Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu
Využijte kupón FEBR5 a získejte slevu 5 % na vše. Platí do 25. 2. 2024 na nezlevněné produkty.

Jak vybrat školní aktovku

Emipo AnatomicPokud se váš potomek chystá v září nastoupit do školy, jistě se zajímáte o to, jak pro něj vybrat tu nejvhodnější školní aktovku. Na trhu naleznete spoustu značek aktovek s nejrůznějšími motivy jak pro prvňáčky, tak i pro starší žáky prvního stupně základních škol. Výběr aktovky tak může být díky širokému sortimentu daleko obtížnější, než se na první pohled zdá. Všichni chceme, aby aktovka správně plnila svůj účel, líbila se a dlouho vydržela. Ale jak vybrat tu správnou? Odpověď najdete v následujících odstavcích.

Konstrukce

Nejdůležitější je samotná konstrukce aktovky. Školní aktovky mají splňovat normu ČSN 79 6506, proto vybírejte především z kvalitních značek, které splnění této normy deklarují. Snaha ušetřit by se v tomto případě mohla nepříjemně obrátit proti malému školáčkovi.

Zádový systém je jednoznačně nejzásadnější součástí batohu pro školáky. Aktovka by měla mít polstrovaná záda, ideálně anatomicky tvarovaná nebo s výztuhou. Aktovky s nekvalitním zádovým systémem mohou mít špatný vliv na vývoj dětských zad. Školní aktovka by také měla být stabilní a dobře držet tvar. V tomto ohledu jsou naprostým šampionem aktovky Ergobag, jejichž zádový systém se plně přizpůsobí každému dítěti, a dokonce s ním doslova roste. Děti si batoh Prime nebo Cubo, které jsou určeny pro celý první stupeň, zajisté zamilují, a to nejen díky možnosti měnit jejich vzhled pomocí odepínatelných Kletties. O dalších výhodách produktů Ergobag se dozvíte v článku publikovaném na našem blogu.

Ergobag PrimeDalším prvkem, na který bychom měli při výběru školní aktovky zaměřit svou pozornost, jsou dostatečně široké a polstrované ramenní popruhy. Popruhy by měly být alespoň čtyři centimetry široké a neměly by se v žádném případě zařezávat. Standardem je také nastavitelnost těchto popruhů, aby se školní aktovka mohla lépe přizpůsobit růstu dítěte. Opravdu výhodné jsou pak popruhy nastavitelné nejen dole, ale i nahoře.

Součástí základní výbavy by mělo být i pevné držadlo, za které lze aktovku přenášet i v zimních rukavicích, a také poutko na zavěšení na háček u školní lavice. Praktický je i nastavitelný hrudní pás, který spojí ramenní popruhy, takže aktovka lépe drží na ramenech i na zádech, i když školák běží třeba na autobus.

Důležitým faktorem při výběru je mimo jiné i hmotnost školní aktovky. Pro prvňáčka by aktovka neměla vážit o moc víc než jeden až dva kilogramy. Realita je však mnohdy úplně jiná – dítě bude v aktovce každý den nosit spoustu potřebných věcí a nadměrná zátěž by mohla mít negativní efekt na vývoj jeho kostí. Samotná aktovka by proto k tomuto zatížení neměla přispívat více, než je nezbytně nutné. Nejlehčí školní aktovky se s hmotností pohybují okolo 0,7 kg. Při zachování výše zmíněných parametrů však v praxi můžete být spokojeni, zvolíte-li aktovku o váze přibližně jeden kilogram. Mezi takové se řadí například oblíbená Hama Baggymax Simy.

Praktická z venku i zevnitř

Bagmaster Lim 7

Pokud nestojíte o promáčené knížky a sešity, podívejte se také, jaké má školní aktovka dno. Školák ji jistě nebude pokládat jen doma na koberec, ale třeba i v autobuse na mokrou zem. V takové situaci oceníte zpevněné nepromokavé dno, které nepropustí vlhkost k obsahu aktovky. Výhodou jsou i nožičky na dně, které snižují plochu znečištěné či mokré podložky, s níž je aktovka ve styku. Když si pak školák vezme školní tašku opět na záda, je menší pravděpodobnost, že si zašpiní oděv.

Nemalou pozornost si zaslouží i členění vnitřního prostoru. Školní aktovka by měla mít prostor pro velké desky a sešity formátu A4, pak prostor pro učebnice a menší sešity, penál a další školní vybavení. Své místo musí mít i svačina, ideální je kapsa, která zamezí styku svačiny s učebnicemi. To lze ale řešit i s použitím plastových svačinových boxů. Stejně tak pití by mělo být mimo hlavní prostor, ideálně v boční kapse, kde nebude tekutina ohrožovat učební pomůcky. Raději však dítě vybavte rovnou dvěma menšími lahvemi, kterými zatížíte obě boční kapsy rovnoměrně, čímž předejdete vzniku nežádoucích dysbalancí. Hlavní prostor je nejčastěji rozdělen na komory, další variantou je jedna velká kapsa v aktovce rozčleněná přepážkami.

Hlavní je být vidět

Hama Baggymax Simy

Přestože se na první pohled jen málokdo zabývá viditelností svého batohu, při výběru školní aktovky bychom měli přítomnosti reflexních prvků či přímo materiálů věnovat zvýšenou pozornost.

Pamatujte, že vaše dítko bude do školy a ze školy s aktovkou chodit i v dešti, v šeru nebo za sychravého počasí. Obzvlášť při snížené viditelnosti se malým školákům může stát, že je řidič přehlédne a malér je na světě. Reflexními prvky vybavená aktovka těmto nehodám a úrazům ve značné míře předchází. Odražené světlo od reflexního prvku řidič automobilu vyhodnotí na velkou vzdálenost a může tak včas přizpůsobit svou jízdu. Kromě reflexních prvků na přední části je vhodné, aby aktovka měla i reflexní prvky na bocích. Právě tuto plochu řidič uvidí, pokud bude dítě přecházet přes přechod.

Někteří výrobci začlenili reflexní materiály přímo do designu svých aktovek, takže při běžném pohledu ani nepoznáme, že se jedná o prvek zvyšující bezpečnost školáka. Zářným příkladem jsou aktovky značek Emipo a Herlitz, s nimiž bude vaše dítko opravdu nepřehlédnutelné. Mnohé aktovky jsou také vybaveny blikajícími či svítícími LED pásy či světýlky, které řidiče ještě lépe upozorní na pohybující se objekt. Příjemným bonusem ke zvýšenému bezpečí je, že děti blikající tašky milují. Nevýhodou zůstává nutnost dokupovat či nabíjet baterie.

Vybavení školní aktovky

školní set Step by Step

Ke školní aktovce pro prvňáčka potřebujete zpravidla dokoupit i další vybavení. Některé značky, jako je Hama nebo Ergobag, nabízí kompletní školní sety, které kromě samotné školní aktovky obsahují i další potřebné vybavení. V jedné sadě tak navíc získáte vybavený školní penálsáček na přezůvky či plastovou krabičku na svačinu, která přesně padne do svačinové kapsy aktovky.

Některé aktovky mají v základní výbavě i láhev nebo pláštěnku. Samozřejmou funkcí pláštěnky je ochránit samotnou aktovku i její obsah před deštěm. Kvůli snížené viditelnosti za deště je vhodné volit pláštěnku v reflexních barvách či alespoň s reflexními prvky.

Snadná obsluha aktovky

Pro obsluhu školní aktovky nejsou třeba žádné zvláštní dovednosti či schopnosti. Otevírání i zavírání by mělo být snadné a obsluha by neměla žáčkovi činit žádné problémy. Mějte na paměti, že dítě musí být schopno svou aktovku rychle a snadno připravit i sbalit, nechce se zdržovat žádnými složitostmi.

Nechte si poradit od školáka

Poslední, na co je třeba si dát při výběru pozor, je samotný školák. Vaše dítko by mělo mít možnost do výběru školní aktovky zasáhnout a zvolit si její vzhled. Přece jen ji bude nosit na zádech každý den, a proto by mělo mít svou školní aktovku rádo.

V našem obchodě si můžete vybírat ze školních aktovek výrobců Hama či Herlitz z Německa. Jejich kvalita je ověřena tisíci spokojených školáků. Osvědčenou stálicí v naší nabídce je již zmíněná značka Ergobag, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. Z tuzemských značek doporučujeme kvalitní aktovky značek EMIPO či Bagmaster.

Související produkty