Palubní batoh jako alternativa kufru

CabinZero Classic Ultra-light Naga RedPalubní batohy do letadla jsou čím dál populárnějším typem zavazadla. Oproti kufrům mají totiž hned několik výhod. Jsou lehké a tvárné, přizpůsobí se nejen vašim potřebám, ale i různým požadavkům leteckých společností. Přitom vám poskytnou úložný prostor srovnatelný s příručním kufrem a možnost mít při cestách vše na dosah ruky bez nutnosti náročnější manipulace.

Velikost tak akorát

Palubní kufry se obvykle vyrábí v rozměrech 55 x 40 x 20–25 cm. Tyto rozměry vyžaduje většina leteckých společností, ale některé (například American Airlines, Air India, Flybe, United Airlines, Emirates a další) povolují maximální šířku 35 cm. Jiné aerolinky zase vyžadují nižší výšku zavazadla (např. Air Transat: 51 cm) a i povolená hloubka je velice různorodá. Podmínky se také liší podle typu letu, například zda míříte do zámoří nebo cestujete v rámci Evropy.

Na rozdíl od pevného kufru s neměnnými rozměry se batoh z měkkého, ale odolného textilu o poznání lépe přizpůsobí konkrétní situaci a nemusíte se bát poplatků navíc, které by za přebývající (byť zdánlivě bezvýznamné) centimetry hrozily.

Další výhodou je nižší hmotnost. Zatímco se hmotnost nejlehčího textilního kufru pohybuje okolo dvou kilogramů, nejlehčí palubní batohy mají méně než 800 gramů. Cestování si tak výrazně ulehčíte.

Patrně nejvýznamnější předností je ale možnost nést náklad na zádech. Nebudou vás tedy omezovat díry v chodníku, obrubníky, schody apod. Můžete jít svým tempem a třeba i běžet. Zároveň budete mít volné ruce, což oceníte zejména při cestování v MHD nebo při pohybu po městě či v neznámém prostředí s mobilem, mapou nebo knižním průvodcem.

Pro koho je palubní batoh vhodný?

Tatonka Flightcase Black

Cestování s kufrem je pro mnoho lidí relativně pohodlné. Nenesete zátěž na zádech, kolečka ji vezou za vás. Na delší trasy nebo při celodenním objevování pozoruhodností v terénu však příliš vhodným řešením není.

Pokud máte v plánu hodně chodit a nevadí vám či nemáte problém nést vaši výbavu na zádech, palubní batoh je pro vás dobrou volbou. Hodí se jak na nízkonákladové cestování, tak víkendové návštěvy měst.

V čem je palubní batoh jiný?

CabinZero Classic Ultra-light Hot Pink

Letět můžete samozřejmě i s krosnou. Pokud však chcete při leteckém cestování využít maximální možný povolený objem (obvykle kolem 44 litrů), krosna bude většinou příliš vysoká (kolem 60-65 cm) a úzká (kolem 30 cm). Pokud vám pevná záda krosny vůbec umožní dostat se do povolené výšky 55 cm (některé krosny mají odnímatelné vzpěry zad), přijdete zhruba o 10 litrů povoleného objemu (kolem 25 %). S palubním batohem vám tak tato starost odpadne.

Palubní batohy vs. „nepalubní“

Kromě toho, že se palubní batohy vyrábí ve tvaru kufru, tedy přibližně v rozměrech 55 x 40 x 20–25 cm, mají i několik dalších výhod. Pravidlem bývá „taškové otevírání“ – pomocí dlouhého zipu ve tvaru písmene U rozevřete celý batoh a pohodlně se sbalíte i vybalíte.

Další praktickou vychytávkou je často madlo umístěné na boku, které vám umožní nést batoh jako tašku a pohodlně jej zvedat, například při ukládání do palubní přihrádky. Potřebám vzdušného cestování a manipulaci na palubě letadla jsou přizpůsobené i kapsy, konkrétně jejich umístění, popruhy a vnitřní uspořádání.

Nyní vám představíme několik vybraných modelů palubních batohů, které rozhodně stojí za pozornost:

CabinZero

CabinZero Military

Lehkost, jednoduchost, kvalita – tyto vlastnosti charakterizují britskou značku CabinZero. Jejich batoh Classic si můžete koupit ve třech různých velikostech (44, 36 a 28 litrů) a v pestré paletě barevných provedení.

Na batohu najdete zipovou kapsu pro uložení drobností, uvnitř dvě další a jednu otevřenou, která je dost velká i k provizornímu uložení notebooku. Dva páry kompresních popruhů batoh v případě potřeby stáhnou a dvě madla umožní pohodlné nošení a manipulaci na palubě letadla.

Batohy CabinZero jsou opatřeny kódem pro registraci v síti Okoban. Stačí se zde zaregistrovat, uvést své kontakty a pokud se batoh na letišti ztratí, personál vás může pomocí kódu na batohu dohledat a kontaktovat. Všechny batohy CabinZero mají 25 let záruku (10 let u nás, 15 let u výrobce).

Oblíbené verze CabinZero Millitary s objemy 44 a 36 litrů jsou pak vybaveny polstrovaným a odvětraným zádovým systémem, hrudním popruhem a jednoduchým bederním pásem. Na boku má i snadno přístupnou kapsu na láhev. Je vhodnou volbou pro všechny, kteří mají v plánu přepravovat se především pěšky. K dispozici je i mini batoh s menšími rozměry o objemu 28 litrů. Velkou předností batohů CabinZero je nejen jejich univerzální využití, ale i velmi pestrá škála dostupných barevných odstínů.

Cabinzero Classic Plus 42 Orange Chill

Nejpropracovanějšími modely jsou CabinZero Adventure Pro 32 a 42, které nabízejí díky vylepšenému zádovému panelu s drážkami pro odvod vlhkosti a perforovaným ramenním popruhům ještě vyšší komfort při celodenním nošení. Batohy mají i polstrovanou přihrádku na 15" notebook a uvnitř hlavní komory i stahovací popruhy pro fixaci přenášených věcí. Kromě toho lze dokoupit i popruh umožňující nošení batohu jako taška stylem crossbody nebo na rameni.

CabinZero Urban

Batoh Classic Plus pak nabízí ještě další funkční vychytávku, a sice možnost odepnout a uschovat ramenní popruhy ve speciální přihrádce v zádovém panelu. Na zadní straně mezi polstrovanými částmi je umístěno i madlo pro pohodlnou manipulaci.

Řada Urban je určena spíše do města, proto i u tohoto modelu lze ramenní popruhy skrýt a batoh je možné nést v ruce, nebo po připnutí dlouhého popruhu jako brašnu přes rameno. Materiál Tarpaulin je navíc nepromokavý, takže poskytuje vyšší ochranu v dešti.

Lowe Alpine

Lowe Alpine AT Lightflite Carry-On 40 20 AnthraciteAni americká outdoorová značka Lowe Alpine nezůstala pozadu a přišla na trh se svým palubním batohem – a jedná se o skutečně povedený kousek. Elegantní Lowe Alpine AT Carry-On je praktickým spojením tří zavazadel v jednom. Jeho hlavní předností je velmi odolný materiál, který je stavěný na časté a náročné cestování.

Lowe Alpine AT Lightflite Carry-On 40 20

Dalšími výhodami jsou velký objem (až 45 litrů), zip, jehož jezdce lze sepnout malým zámkem, vnitřní i vnější kompresní popruhy či poutka pro dodatečné uchycení věcí. Na doklady a rychlý přístup k nim je tu vnitřní či vnější kapsička. Designéři mysleli i na potřebu identifikace, batoh je vybaven i odnímatelnou jmenovkou.

Velkým plusem je také samostatný oddíl na notebook, který lze otevřít do úhlu 180°, což usnadní kontrolu na letišti. Ještě lehčí verzí palubního batohu je pak model AT Lightflite, který je o 600 gramů lehčí. Objem 40 litrů vám umožní vzít si s sebou na palubu více věcí, jelikož batoh není vybaven přihrádkou na notebook.

Tatonka

Tatonka Flightcase Bordeaux red

Německá firma Tatonka přispívá do sortimentu palubních batohů modelem Flightcase. Díky propracovanému zádovýmu systému a možnosti dokoupit a připnout ramenní popruh je vlastně šikovným propojením batohu, tašky do ruky a brašny přes rameno. Podobně je tomu i u výše uvedených modelů CabinZero Urban či Lowe Alpine AT Carry-On.

U tohoto batohu s objemem 40 litrů můžete dle potřeby skrýt jak ramenní popruhy, tak hrudní i bederní pás v samostatné textilní kapse za zip. Hlavní komora batohu je vybavena síťovanou přepážkou a kompresními popruhy pro snazší organizaci a fixací věcí. V zadním oddílu je pak umístěna samostatná kapsa na notebook s přístupem shora i zboku.

Deuter

Pro všechny cestovatele, jejichž cílem je vydat se poznávat svět na vlastní pěst bez nutnosti platit za odbavení zavazadla, připravil Deuter novou řadu palubních batohů Aviant, jejichž doménou je nejen maximálně promyšlený design s prostorem pro vše důležité, ale především komfortní zádový panel pro pohodlné nošení.

Batohy AViANT Carry On Pro 36 a AViANT Access rozměrově splňují normy pro palubní zavazadla většiny leteckých přepravců, zároveň vám umožní mít vše potřebné přehledně zorganizované a při ruce. Většina modelů se dá otevřít a sbalit oboustranně jako kufr. Kromě síťované části s kompresními popruhy na oblečení jsou batohy vybaveny také přihrádkou na notebook a tablet, organizérem i řadou vnějších a vnitřních kapes na dokumenty, mapy i mobilní telefon. Díky NFC technologii můžete navíc právě s pomocí chytrého telefonu a speciální aplikace batoh zaregistrovat a sledovat jeho polohu.

Osprey

Osprey Farpoint 40 ML Volcanic GreyPokud letíte za dobrodružstvím a máte v plánu ujít pořádnou štreku, potřebujete palubní batoh s propracovanými zády, co nejpohodlnějšími popruhy a dobrým bederním pásem. To vše v sobě spojuje model Farpoint 40 pro muže a Fairview 40 určený pro ženy od americké firmy Osprey.

Jedná se opět o kombinaci tašky do ruky se dvěma silnými madly, brašny přes rameno a solidního batohu. Odvětraný zádový systém, který se dá celý skrýt za zipovou přepážku, aby při cestě letadlem nepřekážel, se svou propracovaností může rovnat zádovým panelům sportovních či turistických batohů.

Osprey Farpoint 40 M/L Volcanic Grey

Batoh je rozdělen na dvě komory – zadní (větší) a přední (menší). Dvě vnější otevřené síťované kapsy a jedna na zip, společně se dvěma velkými zipovými kapsami uvnitř vám poskytnou dostatek prostoru pro organizaci a uložení drobností.

Pro vašeho elektronického společníka velikosti 15” je tu navíc připravena polstrovaná kapsa s pojistkou proti pohybu. Dva kompresní popruhy uvnitř a dva venku zajistí, že vaše věci zůstanou přesně tam, kde je uložíte, a batoh nebude zbytečně rozměrný. Osprey jsou skvělou volbou pro ty, kdo potřebují funkční turistický batoh dělaný na míru podmínkám vzdušného cestování.

Menší palubní batohy

Odlehčený batoh CabinZero Classic Flight s objemem 12 litrů je alternativou menšího příručního zavazadla. Jeho přednosti ocení zejména ti, kdo preferují sportovný styl a minimální rozměry. Palubní batůžek s řadou kapes na drobnosti je možné využít jako doplňkové zavazadlo, které můžete uložit v letadle přímo pod sedadlo.

Dvoukomorová byznys taška a batoh v jednom – Travelite Crosslite Combi Bag splňuje IATA normy pro palubní zavazadla většiny aerolinek. Dovnitř se vejde oblečení, 15,6" notebook, tablet i potřebné dokumenty formátu A4. Na zadní straně najdete popruh pro nasunutí na výsuvné madlo kufru a speciální přihrádku na zip, do níž můžete uschovat odnímatelné ramenní popruhy, abyste nimi v letadle nikde nezaháčili.

A pokud potřebujete ještě kompaktnější batoh do letadla, ať už skrze vlastní pocit pohodlí, nebo kvůli cestování s nízkonákladovými aerolinkami, jejichž limity pro carry–on či doplňková příruční zavazadla bývají ještě o něco přísnější, pak vám jistě sedne model Deuter Aviant Carry On 28, který se vyrábí i ve speciální verzi SL určené pro ženy a osoby s menšími zády.

Je libo kompromis?

Ať už dáte přednost palubnímu kufru pro jeho pohodlnost nebo palubnímu batohu pro neomezené cestování, nebo batohu na kolečkách pro jeho variabilitu, přejeme vám šťastnou a zážitky nabitou cestu!

Související produkty