Jak vybrat láhev

Láhev patří mezi základní vybavení, ať už vyrážíte do přírody, do školy, do práce či za sportem. A jelikož se jedná o předmět, který můžete využívat prakticky neustále, správný výběr vám přinese mnoho pohodlí a užitku. V pestré plejádě lahví, které si navíc jsou na první pohled velmi podobné, však není snadné se vyznat. Sepsali jsme pro vás tedy tento článek, který vám pomůže vybrat takovou, jež nebude otravnou zátěží, ale skutečně vítaným pomocníkem.

Při výběru láhve je nejprve dobré si ujasnit, jak a k čemu ji chcete používat? Jak často? V jakém prostředí? Při jakých aktivitách? Jakou tekutinu v ní budete přenášet? Jak a kde ji budete nosit? A kolik vody s sebou hodláte brát? Jakmile si na tyto otázky odpovíte, doporučujeme promyslet následující parametry:

1) Materiál (hmotnost a údržba)

Salewa Hiker 1 l Cool grey

Prvním krokem je volba materiálu. V našem e-shopu naleznete především plastovékovové a skleněné láhve. Plastové láhve jsou nejčastěji vyrobeny z polyethylenu nebo polypropylenu, kovové z nerezové oceli. Kovové láhve jsou nejodolnější, ačkoliv o něco těžší než plastové. Pokud však nepotřebujete počítat každý gram, nejedná se o velkou zátěž navíc (např. rozdíl mezi Nalgene Narrow Mouth 1 litr (180 g, plast) a Mizu M9 (291 g, nerezová ocel) je cca 110 g).

Skleněné láhve z vnějšku potažené silikonovou vrstvou, jsou pak ještě o něco málo těžší. Např. CamelBak Eddy Glass 0,7 l váží 521 g. Výhodou nerezových a skleněných láhví je jejich zdravotní nezávadnost. Pokud si chcete koupit láhev plastovou, doporučujeme kvalitní láhve bez zdraví škodlivých příměsí (BPA, BPS, BPF, barviva, stabilizátory, změkčovadla, ftaláty atd.)

bpa freeCo je to BPA?

BPA je zkratka pro Bisphenol A a jedná se o organickou, avšak uměle vyráběnou sloučeninu používanou již téměř 60 let. Její hlavní výhodou je nerozpustnost ve vodě a plasty, které ji obsahují, mají zároveň značnou tvrdost a čirost. To ji předurčuje k výrobě láhví, ale také sportovního vybavení, CD nebo DVD. Jenom v roce 2011 jí celosvětově bylo vyrobeno přes 4,5 miliardy kilogramů (což je těžko představitelné, ale jedná se o jednu z nejmasověji vyráběných chemikálií na světě).

Výhody, které přináší, mohou však ale mít i odvrácenou stránku. BPA totiž obsahuje složky chemicky podobné hormonu estrogenu. Ty v těle působí podobě jako ženský hormon a mohou být příčinou předčasného pohlavního dozrávání dětí a snížení mužské plodnosti. Je také možné, že BPA může zvyšovat možnost rakoviny, astmatu, nemocí srdce, neurologických problémů, poruch metabolismu a snižovat imunitu. Značné množství této látky také každý rok uniká do životního prostředí. Ne všechny studie se sice na zdravotní škodlivosti BPA shodují, ale např. v Evropské unii nebo Kanadě je zakázáno používat BPA při výrobě kojeneckých lahví.

V našem repertoáru si však bez problémů můžete vybrat z celé řady lahví neobsahujících BPA.

Z plastových láhví můžeme doporučit značky Nalgene, CamelbakHydrapak. Z kovových stojí za povšimnutí láhve Envirosax či láhve a termosky Mizu.

Zajímavou alternativou jsou také lehké a odolné lahve Camelbak Pivot vyrobené z ekologicky šetrného plastu Echo bez BPA, který obsahuje 10 % obnovitelné složky rostlinného původu.

Volbu materiálu, kromě hmotnosti a zdravotní nezávadnosti, ovlivňují také nároky na odolnost a trvanlivost. I když jsou kovové láhve odolnější, nemusíte se bát, že by ty z plastu málo vydržely. Pád z cca dvoumetrové výšky na kameny při naplnění 1,5 litru není žádný problém (otestováno s Nalgene Wide Mouth 1,5 l). Do lahví od společnosti Nalgene lze také bez obav nalít vroucí vodu, což je společně s octem, solí, kyselinou citrónovou nebo přípravkem na mytí nádobí vhodným způsobem jejich čistění a dezinfekce.

2) Objem

Lowe Alpine Eclipse 25

Jakmile budete mít jasno v materiálu, doporučujeme zvolit vhodný objem. Vybírat můžete z objemů od 0,5 litru, přes 0,6 litru, 0,75 litru, 1 litr až po 1,5 litru. Výjimkou jsou dětské láhve, které jsou k dostání i v menších objemech – 0,3 litru a 0,4 litru. Větší láhev znamená větší variabilitu v množství vody, kterou si s sebou můžete vzít, ale samozřejmě i více zabraného prostoru v batohu. Co se týče hmotnosti, ani zde nenajdete podstatný rozdíl mezi různými objemy láhví, v průměru cca 30–40 gramů na půl litru (např. mezi Nalgene Wide Mouth 1 l (178 g) a Nalgene Wide Mouth 1,5 l (206 g) je rozdíl pouze 28 gramů).

Boční vnější kapsa batohu (např. Deuter Ac Lite 22) je dobrou volbou, pokud si chcete vzít větší láhev a nepřijít o prostor uvnitř v batohu. Pro větší láhve pak doporučujeme batohy s dostatečně hlubokou a širokou (ideálně strečovou) boční kapsou a se dvěma stahovacími popruhy – jedním přes láhev a druhým nad ní. Ty zajistí, že láhev v žádné poloze nevypadne a bude stabilní (např. Lowe Alpine Eclipse 25).

3) Otevírání a hrdlo

Nalgene MultiDrink

Většina lahví je opatřena širokým šroubovacím závitem pro snadné napouštění vody (např. Nalgene Wide Mouth 0,5 l), některé pak navíc dalším typem otevírání, příjemnějším pro pití. Může to být odklápěcí víko, které lze otevřít jednou rukou a je poměrně bezpečné co se týče nechtěného vylití, zvlášť pokud je opatřené pojistkou (např. Nalgene On the Fly 0,7 l). Menší závit na užším hrdle (např. Nalgene Narrow Mouth 1 l, je nejbezpečnější z hlediska náhodného otevření a také se z něj lépe pije. Novinkou je také model CamelBak ChuteMag s úzkým hrdlem a šroubovacím uzávěrem, který drží při pití přímo na láhvi díky magnetu.

Další možností je brčko, velmi pohodlné pro pití při pohybu (např. CamelBak Eddy+ 0,6 l). Praktické jsou také láhve s výsuvným špuntem, známé především ze světa cyklistiky (např. CamelBak Podium 0,7 l). Některé láhve pak mají kombinované otevírání, jako např. Nalgene MultiDrink 0,6 l, která má kromě velkého závitu i jeden menší (s úzkým hrdlem) a vyklápěcí brčko opatřené pojistkou.

4) Tvar

Výběr tvaru láhve se odvíjí od způsobu užívání, přepravy a napouštění. Láhve u nás najdete ve čtyřech základních tvarech: kulaté štíhlé-vysoké (např. Mizu M8), kulaté široké-nízké (např. Nalgene Wide Mouth 1 litr), ploché (Nalgene Flask 0,35 l) a polní láhve (např. Nalgene Oasis 1 l). Užší láhve se lépe vejdou do většiny cyklistických nosičů, širší mívají i širší hrdla a jsou stabilnější. Čím nižší profil a širší hrdlo, tím se vám bude láhev snadněji napouštět (např. v umyvadlech, které nemají příliš vysoké baterie). Tvar polních lahví je velmi praktický, protože efektivně využívá prostor a láhev je díky tomu velmi skladná.

Nalgene Bottle Clothing Classic Neoprene

5) Další vlastnosti a doplňky

Pokud už máte zvolený materiál, objem, hrdlo i tvar, můžete se ještě zamyslet nad několika užitečnými vychytávkami. Jednou z nich je měrná stupnice, díky které můžete přesně odměřit množství vody (např. Nalgene Wide Mouth 1,5 l). To se hodí například tehdy, když vaříte pod korunami stromů, děláte si čaj nebo jen chcete mít přehled o tom, kolik vody vám ještě zbývá.

Pro vylepšení chuti vody a odstranění pachů chlóru bude účinným pomocníkem láhev se zabudovaným filtrem z aktivního uhlíku (např. Mizu V7 Kit).

V poslední řadě lze k lahvím dokoupit i různé praktické doplňky. Například obaly na láhve, které ochraňují láhev před poškozením a zároveň izolují tekutinu, aby v zimě zůstala déle teplá nebo v létě déle studená (např. Nalgene Bottle Clothing Classic Neoprene). Pro usnadnění mytí jsou k dispozici také čistící sady (např. CamelBak Bottle Brush Kit na láhve a CamelBak Crux Cleaning Kit pro hydrovaky) nebo speciální čistící tablety.

K většině lahví Camelbak lze dokoupit náhradní součástky jako jsou uzávěry, náustky či brčka. K lahvím značky Nalgene jsou k dispozici nejen náhradní vršky Loop-Top, OTF Cap a Pillid, ale i redukce Easy Sipper pro láhve Wide Mouth se širokým hrdlem, které zabrání polití.

CamelBak UnBottle

Alternativy

Alternativou ke klasickým lahvím jsou rolovací vaky na vodu. Můžete je koupit v různých velikostech – od 0,25 litru (např. Hydrapak Softflask 250 ml Malibu), přes 0,5 litru (např. CamelBak Quick Stow Flask 0,5 l nebo Salomon Soft flask 0,5 l) až po 3 litry (Nalgene Cantene Wide Mouth 3 l). Jejich výhodou je tvárnost. Na rozdíl od láhve, která zabírá stále stejně prostoru, i když je poloprázdná, vak lze zmáčknout do minimálních rozměrů, a je tak po vypití obsahu i výrazně lehčí.

Velmi praktické jsou také klasické hydrovaky s hadičkou. Vak se pověsí do určené kapsy v batohu, hadička se vyvede speciálním otvorem ven a uchytí se na ramenním popruhu. Největší výhoda spočívá v tom, že z něj můžete pravidelně a pohodlně pít během chůze na treku i při sportu, aniž byste museli neustále sundávat batoh a otevírat láhev. Tyto vaky prodáváme také v různých objemech, standardně 1,5 litru (např. Camelbak Crux Reservoir 1,5 l), 2 litry (např. Hydrapak Full Force 2 l Mammoth Grey) a 3 litry (např. Osprey Hydraulics 3 L reservoir Blue). Speciálním modelem hydrovaku je Source Widepac D|Vide 2 l, který je rozdělen na dvě komory, z nichž má každá svou vlastní hadičku. I za chůze tak můžete střídat dva různé nápoje nebo mohou z jednoho hydrovaku klidně pít dva lidé najednou.

Další alternativou, určenou k udržování teploty nápoje, jsou termosky. O těch si však můžete přečíst samostatný článek.

Související produkty