Rádi Vám pomůžeme:

[email protected]
Menu
Můj košík : 0 ks: 0 Kč

Jak vybrat láhev

Láhev patří mezi základní vybavení, ať už vyrážíte do přírody, do školy, do práce či za sportem. A jelikož se jedná o předmět, který můžete využívat prakticky neustále, správný výběr vám přinese mnoho pohodlí a užitku. V pestré plejádě lahví, které si navíc jsou na první pohled velmi podobné, však není snadné se vyznat. Sepsali jsme pro vás tedy tento článek, který vám pomůže vybrat takovou, jež nebude otravnou zátěží, ale skutečně vítaným pomocníkem

Při výběru láhve je nejprve dobré si ujasnit, jak a k čemu ji chcete používat? Jak často? V jakém prostředí? Při jakých aktivitách? Jakou tekutinu v ní budete přenášet? Jak a kde ji budete nosit? A kolik vody s sebou hodláte brát? Jakmile si na tyto otázky odpovíte, doporučujeme promyslet následující parametry:

1) Materiál (hmotnost a údržba)

Salewa Hiker 1 l Cool grey

Prvním krokem je volba materiálu. V našem e-shopu naleznete především plastovékovové a skleněné láhve. Plastové láhve jsou nejčastěji vyrobeny z polyethylenu nebo polypropylenu, kovové z nerezové oceli. Kovové láhve jsou nejodolnější, ačkoliv o něco těžší než plastové. Pokud však nepotřebujete počítat každý gram, nejedná se o velkou zátěž navíc (např. rozdíl 80 gramů u Nalgene Narrow Mouth 1 litr (168 g, plast) a Salewa Hiker 1 litr (230 g, nerezová ocel)).

Skleněné láhve jsou pak o něco těžší (521 g u CamelBak Eddy Glass 0,7 l). Výhodou nerezových a skleněných láhví je jejich zdravotní nezávadnost. Pokud si chcete koupit láhev plastovou, doporučujeme kvalitní láhve bez zdraví škodlivých příměsí (BPA, BPS, BPF, barviva, stabilizátory, změkčovadla, ftaláty atd.)

Z plastových a skleněných láhví můžeme doporučit značky Nalgene, Camelbak, SalewaHydrapak a Salomon. Z kovových stojí za povšimnutí láhve Salewa  a Mizu.

bpa freeCo je to BPA?

BPA je zkratka pro Bisphenol A a jedná se o organickou, avšak uměle vyráběnou sloučeninu používanou již téměř 60 let. Její hlavní výhodou je nerozpustnost ve vodě a plasty, které ji obsahují, mají zároveň značnou tvrdost a čirost. To ji předurčuje k výrobě láhví, ale také sportovního vybavení, CD nebo DVD. Jenom v roce 2011 jí celosvětově bylo vyrobeno přes 4,5 miliardy kilogramů (což je těžko představitelné, ale jedná se o jednu z nejmasověji vyráběných chemikálií na světě).

Výhody, které přináší, mohou však ale mít i odvrácenou stránku. BPA totiž obsahuje složky chemicky podobné hormonu estrogenu. Ty v těle působí podobě jako ženský hormon a mohou být příčinou předčasného pohlavního dozrávání dětí a snížení mužské plodnosti. Je také možné, že BPA může zvyšovat možnost rakoviny, astmatu, nemocí srdce, neurologických problémů, poruch metabolismu a snižovat imunitu. Značné množství této látky také každý rok uniká do životního prostředí. Ne všechny studie se sice na zdravotní škodlivosti BPA shodují, ale např. v Evropské unii nebo Kanadě je zakázáno používat BPA při výrobě kojeneckých lahví.

V našem repertoáru si však bez problémů můžete vybrat z celé řady lahví neobsahujících BPA.

Volbu materiálu, kromě hmotnosti a zdravotní nezávadnosti, ovlivňují také nároky na odolnost a trvanlivost. I když jsou kovové láhve odolnější, nemusíte se bát, že by ty z plastu málo vydržely. Pád z cca dvoumetrové výšky na kameny při naplnění 1,5 litru není žádný problém (otestováno s Nalgene Wide Mouth 1,5 l). Do lahví od společnosti Nalgene lze také bez obav nalít vroucí vodu, což je společně s octem, solí, kyselinou citrónovou nebo přípravkem na mytí nádobí vhodným způsobem jejich čistění a desinfekce. Skleněné láhve mohou být navíc pro ochranu potažené silikonovou vrstvou (např. CamelBak Eddy Glass 0,7 l).

2) Objem

Lowe Alpine Eclipse 25

Jakmile budete mít jasno v materiálu, doporučujeme zvolit vhodný objem. Vybírat můžete z objemů od 0,5 litru, přes 0,6 litru, 0,75 litru, 1 litr až po 1,5 litru. Větší láhev znamená větší variabilitu v množství vody, kterou si s sebou můžete vzít, ale samozřejmě i více zabraného prostoru v batohu. Co se týče hmotnosti, ani zde nenajdete podstatný rozdíl mezi různými objemy láhví, v průměru cca 30–40 gramů na půl litru (např. mezi Nalgene Wide Mouth 1 l (178 g) a Nalgene Wide Mouth 1,5 l (206 g) je rozdíl pouze 28 gramů).

Boční vnější kapsa batohu (např. Deuter Ac Lite 22) je dobrou volbou, pokud si chcete vzít větší láhev a nepřijít o prostor uvnitř v batohu. Pro větší láhve pak doporučujeme batohy s dostatečně hlubokou a širokou (ideálně strečovou) boční kapsou a se dvěma stahovacími popruhy – jedním přes láhev a druhým nad ní. Ty zajistí, že láhev v žádné poloze nevypadne a bude stabilní (např. Lowe Alpine Eclipse 25).

3) Otevírání a hrdlo

Nalgene MultiDrink

Většina lahví je opatřena širokým šroubovacím závitem pro snadné napouštění vody (např. Nalgene Wide Mouth 0,5 l), některé pak navíc dalším typem otevírání, příjemnějším pro pití. Může to být odklápěcí víko, které lze otevřít jednou rukou a je poměrně bezpečné co se týče nechtěného vylití, zvlášť pokud je opatřené pojistkou (např. Nalgene On the Fly 0,7 l). Dále menší závit na užším hrdle (např. Salewa Hiker 0,5 l), který je nejbezpečnější z hlediska náhodného otevření.

Další možností je brčko, velmi pohodlné pro pití při pohybu (např. CamelBak Eddy 0,6 l). Praktické jsou také láhve s výsuvným špuntem, známé především ze světa cyklistiky (např. Coocazoo Láhev 0,7 l). Některé láhve pak mají kombinované otevírání, jako např. Nalgene MultiDrink 0,6 l, která má kromě velkého závitu i jeden menší (s úzkým hrdlem) a vyklápěcí brčko opatřené pojistkou.

4) Tvar

Výběr tvaru láhve se odvíjí od způsobu užívání, přepravy a napouštění. Láhve u nás najdete ve čtyřech základních tvarech: kulaté štíhlé-vysoké (např. Mizu M8), kulaté široké-nízké (např. Nalgene Wide Mouth 1 litr), ploché (Nalgene Flask 0,35 l) a polní láhve (např. Nalgene Oasis 1 l). Užší láhve se lépe vejdou do většiny cyklistických nosičů, širší mívají i širší hrdla a jsou stabilnější. Čím nižší profil a širší hrdlo, tím se vám bude láhev snadněji napouštět (např. v umyvadlech, které nemají příliš vysoké baterie). Tvar polních lahví je velmi praktický, protože efektivně využívá prostor a láhev je díky tomu velmi skladná.

Nalgene Bottle Clothing Classic Neoprene

5) Další vlastnosti a doplňky

Pokud už máte zvolený materiál, objem, hrdlo i tvar, můžete se ještě zamyslet nad několika užitečnými vychytávkami. Jednou z nich je měrná stupnice, díky které můžete přesně odměřit množství vody (např. Nalgene Wide Mouth 1,5 l). To se hodí například tehdy, když vaříte pod korunami stromů, děláte si čaj nebo jen chcete mít přehled o tom, kolik vody vám ještě zbývá. Pro vylepšení chuti vody a odstranění pachu a chlóru slouží láhve (např. CamelBak Groove Insulated 0,6 l).

V poslední řadě lze k lahvím dokoupit i různé praktické doplňky. Například obaly na láhve, které ochraňují láhev před poškozením a zároveň izolují tekutinu, aby v zimě zůstala déle teplá nebo v létě déle studená (např. Nalgene Bottle Clothing Classic Neoprene). Dále také čistící sady (např. Osprey Hydraulics Cleaning Kit pro hydrovaky).

CamelBak UnBottle

Alternativy

Alternativou ke klasickým lahvím jsou vaky na vodu. Můžete je koupit v různých velikostech – od 0,25 litru (např. Hydrapak Softflask 250 ml Malibu), přes 0,5 litru (např. CamelBak Quick Stow Flask 0,5 l nebo Salomon Soft flask 0,5 l) až po 3 litry (Nalgene Cantene Wide Mouth 3 l). Jejich výhodou je tvárnost: na rozdíl od láhve, která zabírá stále stejně prostoru, i když je poloprázdná. Vak lze zmáčknout do minimálních rozměrů a je také výrazně lehčí.

Velmi praktické jsou i hydrovaky s hadičkou. Vak se pověsí do určené kapsy v batohu, hadička se vyvede speciálním otvorem a uchytí na ramenním popruhu. Jeho výhoda spočívá v tom, že z něj můžete pravidelně a pohodlně pít během chůze, aniž byste museli neustále sundávat batoh a otevírat láhev. Tyto vaky prodáváme také v různých objemech, standardně 1,5 litru (např. Salomon Soft Reservoir 1,5 l), 2 litry (např. Hydrapak Full Force 2 l Mammoth Grey) a 3 litry (např. Osprey Hydraulics 3 L reservoir Blue). Jako zajímavost zde uvedeme Source Widepac D|Vide 2 l, který je rozdělen na dvě komory, a vzhledem k tomu, že má každá svou vlastní hadičku, můžete za chůze střídat dva různé nápoje.

Další alternativou, určenou k udržování teploty nápoje, jsou termosky. O těch si však můžete přečíst samostatný článek.

Související produkty

Člen APEK Člen APEK Ověřeno zákazníky - Heureka
Akceptujeme karty VISA Akceptujeme karty Mastercard Akceptujeme karty Maestro Akceptujeme Google Pay