Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu

Ochraňte své karty před krádeží dat s RFID ochranou

Secrid Slimwallet Original Bordeaux

Bezkontaktní karty nás provázejí dnes a denně. Ať už je řeč o kartách platebních, přístupových či dopravních, díky technologii RFID je jejich používání velmi pohodlné, rychlé a spolehlivé. Neustále ale existuje riziko, že kromě oprávněného příjemce tyto karty může nezákonně přečíst i třetí osoba, a získat tak přístup k vašim důvěrným informacím. Pojďme se tedy podívat na to, co se skrývá pod čtyřmi tajemnými písmeny RFID, a jestli se lze před elektronickými zloději efektivně chránit.

Co znamená RFID?

Tatonka Check In RFID B Olive

RFID (anglicky Radio-frequency identification, neboli Radiofrekvenční systém komunikace) je bezkontaktní metoda čtení dat, která nevyžaduje, aby vysílač a přijímač byly v přímém dohledu. Čtečka vysílá elektromagnetické pulsy, které zachycuje nejčastěji pasivní čip (tzv. “tag”, umístěný například na platební kartě, nebo v telefonu) a reaguje na ně odesláním informace. 

Kromě platebních karet se metoda RFID používá např. pro identifikaci při vstupu na pracoviště či sportoviště, k organizaci a sledování zboží ve skladech, na cestovních pasech, stravenkových kartách, pro předplatné jízdné v hromadné dopravě apod.

RFID a NFC platby

Při placení služeb využívá řada z nás možnost bezkontaktní platby pomocí mobilního telefonu namísto přikládání plastových platebních karet k terminálu. Tento způsob je čím dál oblíbenější, protože je nejen rychlý a pohodlný, ale zejména proto, že mobilní telefon máme vždy po ruce.

Technologie NFC (Near field Communication neboli komunikace v blízkém poli) využívá pro své fungování rovněž princip RFID. Díky zdokonalení ale probíhá oboustranná výměna dat mezi dvěma zařízeními šifrovaně na speciální frekvenci (13,56 MHz) a pouze na krátkou vzdálenost (cca 4 cm). I proto je způsob placení pomocí NFC bezpečnější. NFC rovněž nepotřebuje pro transakci mobilní data ani wi-fi. Bezkontaktní platby v mobilu lze také bez problému vypnout. Jediné, co k bezkontaktním mobilním platbám potřebujete, je logicky mobilní telefon a aplikace vaší banky (případně Google Pay/Apple Pay), do níž zadáte detaily platební karty, kterou chcete pro placení využívat.

Jak se chránit před krádeží dat?

Jack Wolfskin Boarding Pouch RFID

Ochrana před zneužitím osobních dat, která jsou uložena na různých nosičích pro bezkontaktní komunikaci, je poměrně snadná. Pokud využíváte klasickou platební kartu, kterou nosíte stále u sebe, stačí mít peněženku s RFID přihrádkou, kam kartu po provedení platby uložíte. Další možností je mít tašku, kabelku či batoh s RFID kapsou, do níž uschováte celou peněženku. Pokud cestujete nalehko, pak je ideální vložit kartu nebo cestovní pas do ochranného pouzdra, které znemožní načtení informací.

A jak RFID ochrana vlastně funguje? V kapse zavazadla nebo v přihrádce peněženky je integrovaná speciální vložka či fólie, která blokuje rádiové vlny, a tím zabraňuje nežádoucímu spojení a zcizení dat. RFID fólie dokáže odstínit i komunikaci pomocí technologie NFC. Pokud byste si tedy například zapomněli po zaplacení vypnout aplikaci na telefonu, nemusíte mít žádné obavy.

Jak karty bezpečně nosit? 

Z naší nabídky si můžete vybrat mnoho produktů, které jsou RFID ochranou vybaveny:

Osprey Document Zip Wallet Poppy Orange

– Peněženky: např. Secrid, MondraghiLAGEN alebo L.Credi

– Pouzdra na doklady: např. Osprey Document Zip WalletHeys Neck WalletHedgren Rupee

– Ledvinky: např. Travelite Waist Pouch RFID

– Palubní tašky: např. CabinZero Flapjack

– Brašny přes rameno: např. CabinZero SidekickThule Crossover 2 Crossbody

– Kabelky: např. Heys Hilite Laptop ToteHedgren Shoulder bag Eye

– Batohy: např. XD Design Bobby HeroHedgren Vogue RFID, CabinZero Classic Flight

Za vyzdvižení stojí zejména výrobky německé společnosti Tatonka. Ty jsou vybavené zabudovanou fólií CRYPTALLOY®, která při testování obdržela certifikát nezávislou institucí TÜV Saarland.

Příběh značky Secrid a tajemství oblíbenosti jejich produktů vám pak přiblíží článek na našem blogu.

Díky RFID ochranám můžete být klidnější, že vaše údaje zůstanou soukromé, a to jak v běžném každodenním provozu, tak na cestách.

Související produkty