Jak nastavit zámek na kufr?

Integrovaný zámek je v současné době standardní výbavou většiny cestovních kufrů, a dokonce i některých tašek. A pokud ne, není nic snazšího než zámek k zavazadlu jednoduše dokoupit. Různé typy zámků, ať ty visací či integrované, však mají svá specifika. V čem se zámky liší a jak je správně nastavit a používat? Odpovědi najdete v následujících řádcích.

TSA zámekZámky můžeme rozdělit na ty klasické (ať už na klíček, nebo číselný kód) a TSA zámky. Obě varianty mohou být v jednoduché visací podobě nebo jako integrovaný zámek zabudovaný přímo do těla kufru.

Základní zámek, který můžete na vaše zavazadlo použít, je klasický visací zámek na klíček. Ten má ale několik nevýhod. Tou nejzásadnější je nutnost opatrovat klíček, jehož ztráta vám může pěkně znepříjemnit dovolenou. Pokud byste i přesto „pokladničkový“ zámek rádi využili, je vhodný například pro autobusovou přepravu, kdy je kufr prakticky celou dobu s vámi. Pro leteckou přepravu se tento typ zámků již nehodí. Pokud by totiž pracovník letiště potřeboval zkontrolovat obsah kufru, zámek vám bez milosti přeštípne.

O stupínek lépe je na tom kombinační visací zámek, který ovládáte pomocí číselného kódu, a tak s sebou nemusíte nosit klíček. Výše zmiňované riziko zničení během kontrol na letišti však zůstává stejné.

Nastavení kombinačního zámku

S integrovaným kombinačním zámkem se můžete setkat u kufrů, jako jsou například Travelite Cabin, Travelite Derby 2W S nebo Travelite City. Tento zámek ovládáte pomocí kombinace tří čísel a jednoduchého tlačítka. Pokud chcete změnit číselný kód, stačí držet tlačítko v poloze otevřeného kufru a přetočit číselníky. Jakmile tlačítko pustíte do původní polohy, nová číselná kombinace se nastaví. Při tomto způsobu nastavování zámků lze většinou číselníky otáčet velice ztuha. Nelekejte se – je to bezpečnostní opatření, aby se kód nezměnil nechtěně.

TSA zámky

O specificích TSA zámků jsme v naší poradně již psali. Stručně řečeno, jsou to zámky, které může pracovník letiště v případě potřeby bezpečně otevřít, a zkontrolovat tak obsah vašeho zavazadla, aniž by kufr nějak poškodil. TSA zámek poznáte na první pohled díky ikoně červeného diamantu.

I přesto, že jsou zámky standardizované, můžete mezi jednotlivými typy najít malé odlišnosti.

Prvním důležitým rozlišovacím kritériem je, zda je TSA zámek zabudovaný jako pevná součást kufru a nebo jako doplňkové zboží v podobě visacího TSA zámku. U těchto dvou variant se liší především způsob přenastavení číselného kódu.

Změna číselného kódu na visacím TSA zámku

Vybrali jste si některý z visacích TSA zámků a chcete si nastavit vlastní kód? U většiny těch, které máme v nabídce, je přenastavení číselné kombinace stejné.

• Na zámku nastavte platný kód (z výroby jsou to vždy 000).

• Vysuňte kovovou sponu, otočte ji o 90° do boku a pevně ji zmáčkněte směrem dolů.

• Zatímco držíte zmáčknutou kovovou sponu, nastavte požadovanou novou kombinaci.

• Pusťte kovovou sponu a vraťte ji do původní polohy.

Od této chvíle již máte nastavený nový číselný kód. Teď už ho jen nezapomenout. :-)

Změna číselného kódu na integrovaném TSA zámku bez resetovacího tlačítka

U některých modelů kufrů se můžete setkat s jednodušší verzí TSA zámku bez resetovacího tlačítka. Příkladem je třeba oblíbený March Vision. Tento zámek se pak nastavuje stejným způsobem, jako klasický kombinační. Tedy podržíte tlačítko pro otevření v poloze otevřeného kufru a přetočíte číselník. Jakmile tlačítko pustíte, je nová kombinace nastavena.

Změna číselného kódu na integrovaném TSA zámku

Nejčastěji používaným typem TSA zámku, je verze s resetovacím tlačítkem. Najdete ji u většiny v současné době vyráběných řad kufrů, a to textilních i skořepinových. Přenastavení TSA zámku s resetačním tlačítkem není složité. Nejtěžší fází změny číselného kódu je nalezení onoho malého resetovacího tlačítka. To se u jednotlivých typů zámků může lišit.

TSA zámky s resetovacím tlačítkem

Jakmile tlačítko najdete, je už změna jednoduchá.

• Jezdce uvolněte ze zámku.

• Nastavte platný kód (z výroby je to 000).

• Pomocí propisky nebo jiného tenkého předmětu zamáčkněte malé resetovací tlačítko. Tím se odblokují číselníky a vy můžete navolit novou číselnou kombinaci.

• Pro potvrzení nového čísla už stačí jen stisknout tlačítko, kterým se kufr otevírá. Pojistka díky tomu vyskočí zpět do původní polohy, a tím je celé nastavení dokončeno.

Atypické TSA zámky

Výrobci kufrů se snaží inovovat nejenom jejich design a funkčnost, ale i způsoby zabezpečení. Můžete se tak setkat s celou řadou atypických TSA zámků, které mají systém nastavování lehce odlišný.

U rámových kufrů, které mají místo zipu po celém obvodu pevný rám, se můžete setkat se systémem přezek zajišťujících bezpečné uzavření kufru. Typickým zástupcem této kategorie je Travelite Makro, který pro uzavření využívá hned tři klapky. Přenastavení tohoto zámku se pak provádí na jedné z přezek označené červeným diamantem.

• Přezku odklopte a najděte malé posuvné tlačítko na vnitřní straně.

• Tlačítko nastavte do polohy SET.

• Poté přetočte číselník na kombinaci, jakou chcete a tlačítko vraťte zpět do původní polohy s označením OFF.

U business kufrů se objevují rozšířené možnosti uzamykání – kromě klasické hlavní komory lze uzamknout i vnější kapsy na elektroniku. Tento alternativní způsob můžete najít například u velmi oblíbené řady Travelite Crosslite, kde si díky ocelovému lanku uzamknete i kapsu na notebook do jednoho TSA zámku.

Podobnou vychytávku nabízí i skořepinový kufr March Gotthard Cabin Size. Ten však nevyužívá ocelového lanka, ale oček na jezdcích, které se do sebe dají zaháknout a zamknout do stejného TSA zámku.

Ve světě moderních technologií pak nesmíme zapomenout ani na možnosti propojení kufrů s našimi chytrými telefony. Tuto příležitost vám nabízí novinka od kanadské firmy Heys Smart Luggage Airline Aproved. Svůj kufr můžete ovládat přes mobilní aplikaci, a to včetně odemknutí či zamknutí zámku a změny kódu.

Co dělat, když zapomenu kód k zámku?

U všech zámků platí, že pokud zapomenete kód, máte 999 možností (s výjimkou kufru Titan X2, který se pyšní čtyřciferným zámkem). Nezbývá nic jiného, než se od 001, 002, 003… postupně prokousat všemi variantami. Tak se zhluboka nadechněte, obrňte se trpělivostí a hra s čísly může začít.

Přejeme vám šťastnou cestu bez komplikací a dobrého pamatováka! :-)

Související produkty