Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu
Můj košík : 0 ks: 0 Kč

Jak vybrat a naplnit lékárničku

Ať už se balíte na odpočinkovou dovolenou k moři, poznávací výlet či zimní lyžovačku, lékárnička by měla být stálou položkou na vašem seznamu nezbytností. Úrazy či jiné nepříjemnosti samozřejmě nechceme přivolávat, razíme však staré známé pravidlo – kdo je připraven, není překvapen. Jak ale tu správnou lékárničku vybrat a čím ji naplnit?

Základní vybavení

Tatonka First Aid Kid Complete

Konkrétních typů nehod a zranění, které vás na cestách mohou potkat, je nespočet. Přesto jsou však některé častější než jiné, a proto se vyplatí mít po ruce vše na nejnutnější ošetření jejich následků. Mezi základní výbavu patří bezpochyby obvazový materiál, stahovací obinadlo a náplasti. Nezapomeňte přitom ani na nůžky a účinnou, ale šetrnou dezinfekci. A protože jsou některé části těla obzvlášť citlivé, přijít vhod mohou i dezinfekční oční kapky.

Právě u citlivosti ještě chvíli zůstaneme – také zklidňující masti a gely by totiž měly v lékárničce své místo mít. Využijete je jednak v případě popálenin či bodnutí hmyzem, ale i při všemožných alergických reakcích. Pro tyto případy se vyplatí přibalit i tišící léky proti alergii, tedy tzv. antihistaminika.

Tím jsme se pozvolna přesunuli k léčivům a pilulkám, s nimiž to není třeba přehánět (budete-li potřebovat nějaké opravdu specifické, dle zákonu schválnosti je stejně zrovna nebudete mít). V situacích, na něž je klasický paracetamol krátký, je vždy lepší přímo vyhledat lékaře. Pro první pomoc a běžné trable vám tedy postačí léky opravdu základní – proti bolesti, horečce a proti trávicím obtížím. Máte-li problém s dopravními prostředky, přibalte i osvědčený přípravek proti kinetóze.

Deuter First Aid Kit Active

K lékům pro jistotu přiložte i příbalový leták. Obsah lékárničky také přizpůsobte účastníkům zájezdu – jedou s vámi děti, těhotné ženy či osoby s vážným onemocněním, které vyžaduje speciální léky? To vše berte v potaz a raději si předem nastudujte možné kontraindikace a doporučená dávkování.

A abyste měli opravdu vše, pro jistotu přidejte ještě pár praktických maličkostí, jako je pinzeta, spínací špendlíky, vata a vatové tyčinky či malá odměrka. Přijít vhod může i teploměr.

All inclusive nebo Do It Yourself?

Salewa First Aid Kit Hike

Pokud se vám nechce nad náplní příliš přemýšlet a budete důvěřovat úsudku výrobce, pořiďte si lékárničku již plně vybavenou (mezi oblíbené patří například Deuter First Aid Kit Active nebo Tatonka First Aid Compact red). Zpravidla v ní najdete vše výše zmíněné, samozřejmě kromě léků, jež by časem mohly podlehnout zkáze. Někteří výrobci vám výběr ještě více usnadní uzpůsobili totiž obsah lékárničky jednotlivým sportovním aktivitám. Patří mezi ně například povedené lékárničky Vaude.

Preferujete-li ale seskládání vlastní výbavy, můžete sáhnout po prázdné lékárničce, například některé od Deuteru nebo Tatonky, a naplnit ji dle svých potřeb. Úmysl vložit obsah lékárničky jen tak do igelitky nebo jej rozmístit do různých skulin ve vašem zavazadle je lepší přehodnotit. Speciální obal se totiž vyplatí hned z několika důvodů.

Jednak je zpravidla dostatečně výrazný, a tak jej kdekoliv rychle najdete. Často bývá i označen typickým křížem mezinárodně symbolizujícím rychlou pomoc a v případě potřeby jej tedy snadno rozeznají i ostatní lidé. Kromě toho je dobré mít vše na jednom místě a kompaktně zabaleno. Lékárničky navíc disponují velkým množstvím kapes, takže bude mít každá položka své místo, a vy se tak vyhnete přehrabování ve změti krabiček a sáčků. Plusem je i odolný materiál, který jen tak něco nepoškodí a většinou bývá i nepromokavý. Vodotěsné lékárničky, jaké nabízí třeba firmy Ortlieb nebo Mammut, ocení především nadšenci do vodních sportů.

Mammut First Aid Kit

Některé lékárničky také obsahují pokyny pro rychlou pomoc (například Deuter) nebo mají praktické poutko pro uchycení na bederním pásu či madlo na přenášení v ruce.

Mnozí výrobci, mezi něž se řadí třeba Tatonka, myslí opravdu na všechno a nabízí dokonce variantu pro děti. Není totiž pochyb, že na rozšiřování znalostí a dovedností v oblasti první pomoci není nikdy příliš brzy. Navíc vyráží-li dítko někam samo (například na tábor), určitě mu základní výbava přijde vhod (a když ne, může jít na závěrečný karnevalový večer za záchranáře nebo mumii :-)).

Pár tipů na závěr

  • U léků vždy překontrolujte dobu trvanlivosti. Chraňte je před vlhkem, sluncem a mrazem.
  • Zvažte možnosti vaší cílové destinace a dostupnost lékařské péče a na základě toho si promyslete, která léčiva je dobré přibalit.
  • Nezapomeňte na nezbytná očkování a dbejte bezpečnostních opatření, jako je nošení helmy nebo respektování zákazu vstupu.
  • Mějte vždy nabitý telefon (pokud jste v dosahu signálu) nebo někoho informujte o tom, kam jdete a kdy se přibližně vrátíte.
  • Pokud cestujete letadlem, patří lékárnička do odbaveného zavazadla. Na palubu si vezměte jen léky nezbytné na dobu letu (více se dozvíte v příspěvku Co si (ne)můžete vzít na palubu letadla).

Související produkty