Jak vybrat dětský kufr na kolečkách
Mít svůj vlastní cestovní kufr je pro dítě velký krok směrem k dospělosti a samostatnosti. Poradíme vám, jak vybrat takový, aby se dětem nejen líbil svým designem, ale byl i praktický a spolehlivý.
Dětský kufr šitý na míru malým cestovatelům
Prvním sítem při výběru kufru bývá nejčastěji jeho velikost či objem, který se odvíjí od účelu a délky plánovaných cest. Malým dětem, které zpravidla cestují za doprovodu rodičů a svůj kufr obsadí jen pár nezbytnostmi, jako jsou plyšové hračky, omalovánky a pastelky, bohatě postačí malý dětský kufřík s objemem mezi 11 a 20 litry.
Pro větší a samostatnější cestovatele, kteří se vydávají na tábor, školu v přírodě či na prázdniny k prarodičům, je vhodný dětský cestovní kufr s trochu větším objemem. Pohodlně do něj uložíte dětské oblečení na několik dní, pár náhradních bot a nezbytné hygienické potřeby.
Odrostlejším slečnám nejlépe poslouží například veselý kufr Heys Britto Tween Spinner z kategorie 31–40 l, chlapcům pak Heys Kids Camo. Pokud si nejste jisti motivem, můžete nahradit dětský kufr klasickým palubním kufrem v pěkném designu. Co třeba barevný Travelite Cruise nebo praktický Travelite Cabin Underseater?
Výhodou dětských kufříků je, že se bez problémů vejdou do limitů pro rozměry palubních zavazadel většiny leteckých společností. Nemusíte je tedy odbavovat a dítko v nich může mít vše, co by mohlo během letu potřebovat.
Textil nebo skořepina? S dětským kufrem má být psina!
Při výběru materiálu dětského kufru je vždy potřeba zvážit všechna pro a proti. Textilní kufry většinou disponují vnějšími kapsami, které lze při cestování využít na nezbytnosti, jež je dobré mít neustále při sobě. Jejich nevýhodou však může být náročnější údržba – snadněji se zašpiní a hůře čistí.
Oproti tomu skořepinové dětské kufry jsou odolnější, a to vůči možnému poškození i špíně. Také věci křehké či takové, které je potřeba chránit před navlhnutím, jsou v nepromokavé skořepině uloženy mnohem bezpečněji.
Materiál mimo jiné určuje i hmotnost kufru, o níž obecně platí, že čím lehčí samotný kufr je, tím lépe. U toho dětského by neměla hmotnost přesáhnout 2,5 kg, aby děti zvládly s kufrem bez obtíží manipulovat.
O kolečko víc nebo míň?
Při výběru dětského kufru na kolečkách myslete také na další vlastnosti, kterou mohou používání pojízdného zavazadla značně usnadnit.
Menší kufry jsou většinou opatřeny dvěma kolečky, ty větší mnohdy do vínku dostaly rovnou čtyři. Pokud se malý dobrodruh s kufrem nechystá pěšky absolvovat dlouhé trasy městem, pro přesuny na letišti, cestu na nádraží či z auta do jiného dopravního prostředku dvě kolečka bohatě postačí. Čtyřkolečkové kufry pak mají tu výhodu, že je lze vézt všemi směry bez nutnosti zvedání či otáčení.
Dalším komponentem je výsuvná rukojeť. Ta by měla být pevná, ale odlehčená, snadno ovladatelná a vybavená ergonomickým madlem, které zajistí pohodlné držení.
Některé kufry jsou vybavené expandérem, díky němuž je možné navýšit objem až o 20 %. Jak na to? Úplně jednoduše – stačí rozpenout obvodový zip.
Důležité je také, co se skrývá uvnitř. Pro lepší organizaci uložených věcí přijde vhod textilní přepážka na zip i kompresní popruhy, které usnadní organizaci věcí a v kufru tak nastolí řád pro udržení pořádku.
Kufr jako malovaný
Pro děti bude samozřejmě stěžejní, jak kufr vypadá. Naštěstí je výběr opravdu veliký, Je libo oblíbeného filmového či seriálového superhrdinu, kočičku Hello Kitty nebo snad jednorožce? Na své si přijdou také milovníci zvířátek, sportovní nadšenci i moderní děti vyjadřující své pocity zásadně emotikony či tzv. smajlíky.
Praktická je také sada dětského kufru a batohu Heys Travel Tots Lightweight Kids – to aby jednomu zvířátku nebylo bez druhého smutno. :-)
A rada na závěr? Dětský cestovní kufr vybírejte tak, aby byli spokojení všichni zúčastnění. Dítku by se měl kufřík vizuálně líbit, a zároveň by manipulace s ním měla být pohodlná a intuitivní, aby se váš malý cestovatel na svých výpravách za dobrodružstvím nemusel ničím zdržovat.