Jak vybrat dětský kufr na kolečkách

Mít svůj vlastní cestovní kufr je pro dítě velký krok směrem k dospělosti a samostatnosti. Poradíme vám, jak vybrat takový, aby se dětem nejen líbil svým designem, ale byl i praktický a spolehlivý.

Dětský kufr šitý na míru malým cestovatelům

Dětský kufr Hey Britto

Prvním sítem při výběru kufru bývá nejčastěji jeho velikost či objem, který se odvíjí od účelu a délky plánovaných cest. Malým dětem, které zpravidla cestují za doprovodu rodičů a svůj kufr obsadí jen pár nezbytnostmi, jako jsou plyšové hračky, omalovánky a pastelky, bohatě postačí malý dětský kufřík s objemem mezi 10 a 15 litry.

Pro větší a samostatnější cestovatele, kteří se vydávají na tábor, školu v přírodě či na prázdniny k prarodičům, je vhodný dětský cestovní kufr s trochu větším objemem. Pohodlně do něj uložíte dětské oblečení na několik dní, pár náhradních bot a nezbytné hygienické potřeby.

Odrostlejším slečnám a chlapcům pak nejlépe poslouží kufr z kategorie 31–40 l, například veselý Heys Britto Tween Spinner. Hravě ho ale nahradí i klasický palubní kufr v líbivém designu. Co třeba barevný SuitSuit Caretta nebo praktický Travelite Neopak?

Výhodou dětských kufříků je fakt, že se bez problémů vejdou do limitů pro rozměry palubních zavazadel většiny leteckých společností. Nemusíte je tedy odbavovat a dítko v nich může mít vše, co by mohlo během letu potřebovat.

dětský kufr Vaude Gonzo

Textil nebo skořepina? S dětským kufrem má být psina!

Při výběru materiálu dětského kufru je vždy potřeba zvážit všechna pro a proti. Textilní kufry většinou disponují dalšími vnějšími kapsami, které lze při cestování využít na nezbytnosti, jež je dobré mít neustále při sobě. Jejich nevýhodou však může být náročnější údržba – snadněji se zašpiní a hůře čistí.

Oproti tomu skořepinové dětské kufry jsou odolnější, a to vůči možnému poškození i špíně. Také věci křehké či takové, které je potřeba chránit před navlhnutím, jsou v nepromokavé skořepině uloženy mnohem bezpečněji.

Materiál mimo jiné určuje i hmotnost kufru, o níž obecně platí, že čím lehčí samotný kufr je, tím lépe. U toho dětského by neměla hmotnost přesáhnout 2,5 kg, aby děti zvládly s kufrem bez obtíží manipulovat.

O kolečko víc nebo míň?

Při výběru dětského kufru na kolečkách myslete také na další vlastnosti, kterou mohou používání pojízdného zavazadla značně usnadnit.

Menší kufry jsou většinou opatřeny dvěma kolečky, ty větší mnohdy do vínku dostaly rovnou čtyři. Pokud se malý dobrodruh s kufrem nechystá pěšky absolvovat dlouhé trasy městem, pro přesuny na letišti, nádraží či z auta do jiného dopravního prostředku dvě kolečka bohatě postačí. Čtyřkolečkové kufry pak mají tu výhodu, že je lze jak táhnout za sebou, tak i tlačit všemi směry bez nutnosti je nadzvedávat a složitě otáčet.

Nezbytným doplňkem ke kolečkům je samozřejmě výsuvná rukojeť. Ta by měla být pevná, ale odlehčená, snadno ovladatelná a pohodlně se držet.

Některé kufry jsou vybavené také expandérem, díky němuž je možné objem korigovat až o 20 %. Jak na to? Úplně jednoduše – rozepnutí nebo zapnutím k tomu určeného zipu.

Důležité je také, co se skrývá uvnitř. Pro lepší organizaci uložených věcí přijde vhod textilní přepážka na zip i kompresní popruhy, které v kufru nastolí zprvu zdánlivě nereálný řád a pořádek.

Heys Travel Tots Lightweight Kids – sada batohu a kufru

Kufr jako malovaný

Pro děti bude samozřejmě stěžejní, jak kufr vypadá. Naštěstí je výběr opravdu veliký, Je libo oblíbeného superhrdinu, kočičku Hello Kitty nebo snad jednorožce? Na své si přijdou také milovníci zvířátek, sportovní nadšenci i moderní děti vyjadřující své pocity zásadně emotikony či tzv. smajlíky.

Praktická je také sada dětského kufru a batohu Heys Travel Tots Lightweight Kids – to aby jednomu zvířátku nebylo bez druhého smutno. :-)

Další alternativou jsou pak dětské cestovní tašky, které však s absencí koleček ztrácejí svou výhodu v podobě pohodlného přemisťování.

A rada na závěr? Dětský cestovní kufr vybírejte tak, aby byli spokojení všichni zúčastnění. Dítku by se měl kufřík líbit, ale zároveň není radno šetřit na úkor kvality. Pokud nebude jeho použití dostatečně pohodlné, zůstane vám ležet ve skříni nebo – v tom horším případě – skončí ve vašich rukou jako další břemeno, kterým se malý cestovatel na svých výpravách za dobrodružstvím rozhodně nehodlá nechat zdržovat.

Související produkty