Bezkontaktní karty nás provázejí dnes a denně. Ať už je řeč o kartách platebních, přístupových či dopravních, díky technologii RFID je jejich používání velmi pohodlné a spolehlivé. Potíž je v tom, že kromě oprávněného příjemce tyto karty může nezákonně přečíst i třetí osoba, a získat tak přístup k vašim důvěrným informacím. Pojďme se tedy podívat, co se skrývá pod čtyřmi tajemnými písmeny RFID, a jestli se lze proti zlodějům dat chránit.

Tatonka Check In RFID B Olive

Co znamená RFID?

RFID (anglicky Radio-frequency identification, neboli Radiofrekvenční systém komunikace) je bezkontaktní metoda čtení dat, která nevyžaduje, aby vysílač a přijímač byly v přímém dohledu. Čtečka vysílá elektromagnetické pulsy, které zachycuje nejčastěji pasivní čip (tzv. “tag”, umístěný například na platební kartě, nebo v telefonu) a reaguje na ně odesláním informace. Kromě platebních karet se metoda RFID používá např. pro identifikaci, organizaci a sledování zboží, řízení přístupu osob do vyhrazených prostor, na cestovních pasech, při zaznamenávání časů sportovců, pro předplatné jízdné v hromadné dopravě apod.

Jak se chránit před krádeží dat?

Osprey Document Zip Wallet Poppy Orange

Ochrana před zneužitím osobních dat, která jsou uložena na různých nosičích pro bezkontaktní komunikaci, je poměrně snadná. Stačí kartu vložit do ochranného pouzdra, které znemožní načtení informací. Jedná se o speciální vložku či fólii integrovanou většinou do přihrádek nebo kapes na karty, která blokuje rádiové vlny, a tím znemožňuje zcizení dat.

Jak karty bezpečně nosit? 

Z naší nabídky si můžete vybrat mnoho produktů, které jsou RFID ochranou vybaveny. Jsou to peněženky (např. Jack Wolfskin Cashbag Wallet RFID Night blue nebo Tatonka Travel Zip L RFID B Black), pouzdra na doklady (např. Osprey Document Zip Wallet Poppy Orange), ledvinky (např. Osprey Stealth Waist Wallet Black), palubní tašky (např. Heys HiLite Multi-Zip Boarding Duffel) nebo brašny přes rameno (např. Tatonka Check In RFID B Olive).

Jack Wolfskin Boarding Pouch RFID

Za vyzdvižení stojí zejména výrobky německé společnosti Tatonka. Ty jsou vybavené zabudovanou fólií CRYPTALLOY®, která při testování obdržela certifikát nezávislou institucí TÜV Saarland.

Díky RFID ochranám můžete být klidnější, že vaše údaje zůstanou soukromé, a to jak v běžném každodenním provozu, tak na cestách.