Jak vybrat dětský batoh

Člověk je od malička tvorem zvídavým. U dětí to platí dvojnásob většinou nevydrží chvilku na jednom místě a výlety a veškerá dobrodružství vítají s nadšením. K objevování okolního světa však už i malé děti potřebují spoustu věcí, a proto je třeba pro ně vybrat optimální batůžek, v němž si alespoň pláštěnku a svačinku mohou nést už samy.

Při výběru batohu pro vaše dítě byste měli být stejně obezřetní jako při výběru batohu pro vás samotné, ne-li více. Už i malé děti tráví mimo domov spoustu času. Zatímco starší šikulové navštěvují už od první třídy řadu kroužků, předškoláci se připravují na svůj start ve školce, kde také potřebují mít své nezbytnosti. Jak ale vybrat batoh, který bude dětem vyhovovat a nezpůsobí jim zdravotní potíže?

Největší chybou je koupit dětský batoh jen podle zajímavého designu. Batoh s princeznou Elsou nebo Spidermanem jistě vaše dítě potěší, nemusí však splňovat všechny zdravotní požadavky na záda dítěte, které procházejí náročným vývojem. Praktičnosti mohou být také na hony vzdálené.

V následujícím článku se tedy pokusíme vysvětlit, jak správně postupovat při výběru dětského batohu, aby byl i váš malý dobrodruh spokojen a batůžek nosil často a s chutí.

Velikost dětského batohu

LittleLife Disney Kids Daysack 4 lRozměry dětského batohu nemusí být pro začátek nijak markantní. Přeci jen v něm bude dítě mít alespoň zpočátku jen pár nezbytností. Aby se batoh dobře nosil a zároveň nezpůsoboval dítěti žádné budoucí zdravotní problémy, musí mít tu správnou velikost. Batoh by tedy nikdy neměl svými rozměry převyšovat záda dítěte. Při zkoušení to poznáte snadno tak, že dole, ani nahoře žádná část nepřečnívá přes dětská záda. Batoh by měl dítěti na zádech především dobře sedět. Neměl by nikde tlačit, a ani se příliš po zádech nepohybovat.

Optimální velikost batohu lze vybrat i podle objemu. Ten se uvádí v litrech a udává, kolik se toho do batohu vejde. Při výběru je třeba zvážit, na co bude dítě batoh používat a co vše v něm bude nosit. Myslet byste měli i na výslednou hmotnost batohu se zátěží – ta by neměla přesáhnout 15 % hmotnosti dítěte. U menších dětí to v praxi odpovídá nákladu, který tvoří svačina, pitíčko, mikina a menší hračka. Nezapomínejte ani na to, že čím lehčí batůžek koupíte, tím více věcí si tam dítě může uložit.

Posazení na zádech

Mammut First Trion 12 lJe dobré věnovat pozornost i anatomickému provedení batohu. Obyčejné dětské batohy s obrázky nemusí mít vůbec ergonomicky tvarovaná záda. I když se vám může zdát, že na obyčejné chození do školky či jen tak na procházku přece dítě nepotřebuje profi batoh s polstrovanými zády a dalšími vymoženostmi, je třeba si uvědomit, že právě v tomto období dochází k výrazným změnám a vývoji dětského těla. Vhodně zvolený batoh proto může napomoci předejít špatnému držení těla a dalším zdravotním komplikacím.

Pohodlnému nošení napomáhají také popruhy. Nastavitelnost ramenních popruhů je naprostou samozřejmostí snad u většiny modelů, což zaručuje optimální přizpůsobení se zádům v případě růstu dítěte. Ideálně by správný batoh měl mít i hrudní a bederní popruh, který jednak napomáhá rozložit váhu zátěže, ale také podporuje správné držení těla. Batoh dítěti navíc nebude padat a bude mu na zádech i lépe sedět.

Věnujte pozornost praktickým detailům

Při výběru dětského batohu se vyplatí dbát i na malé detaily, které mohou velmi zpříjemnit jeho nošení při častém využití. Je dobré zjistit, jak má batoh uspořádaný vnitřní prostor a kolik má různých kapsiček. Dítě si do nich může roztřídit drobnosti, a mít je tak v případě potřeby snadno po ruce. Praktické jsou i síťované kapsy na bocích batohu, do nichž je možno vložit láhev s vodou či třeba nějaké ovoce.

Deuter WaldfuchsNejnovější batohy jsou také už opatřeny různými reflexními prvky, které zvyšují bezpečnost dítěte při pohybu poblíž silnic a za zhoršených podmínek viditelnosti až na 200 metrů. Dalším prvkem, který se vyplatí nepodcenit jsou zipy, jež se velkou měrou podílejí na životnosti batohu. Obzvláště u dětských batohů by měly zipy snést trochu hrubější zacházení, přestože jsou jednou z nejvíc namáhaných částí. Je proto třeba, aby zipy byly kvalitní, snadno se zapínaly a nedrhly. Jen tak s nimi mohou děti bez problémů manipulovat.

Rozhodně nebudete litovat, když zvolíte batoh vyrobený z nepromokavého materiálu či alespoň model vybavený integrovanou pláštěnkou. Ušetříte si tím spoustu starostí i financí v budoucnu. Všechny věci v batůžku totiž zůstanou suché, i když si jej dítě náhodou odloží do mokré trávy nebo třeba i do kaluže.

Zajímavým doplňkem, obzvláště pokud plánujete batoh využívat na procházky do přírody, jsou integrované vaky na pití. Přímo v batohu je u takových modelů zabudován rezervoár na tekutiny, ze kterého je vyvedena hadička na ramenní popruh. Dítě tak může popíjet rovnou za chůze, aniž by muselo batůžek sundávat. Navíc děti většinou pití hadičkou velmi baví, takže se už nemusíte ani obávat, že by nedodržovaly pitný režim. Průkopníkem v tomto řešení batohů je značka Camelbak, která se zabývá především výrobou cyklobatohů s integrovanými rezervoáry.

Správný dětský hrdina aneb design batohů

BagmasterTo, jak bude batoh vypadat, bude pro naše nejmenší pravděpodobně nejdůležitějším faktorem. Přestože je prioritou rodičů především funkčnost, je potřeba najít nějaký vhodný kompromis a dát dítěti prostor, aby si vybralo motiv podle sebe. Bylo by škoda mít doma prvotřídní batoh, který dítě nebude chtít nosit, protože se mu nebude zamlouvat třeba jeho barva.

Děti všeobecně zbožňují pestré vzory a barvy, výrobci to samozřejmě ví, a proto se snaží dětem vyjít maximálně vstříc. Na batohy vymýšlí různé vychytávky jako připevněného mini plyšáčka nebo třeba lupu pro malé dobrodruhy. Zajímavým řešení jsou také plochy se suchým zipem, na které si dítě může přilepovat obrázky a podle vkusu je i měnit. Toto umožňují například batohy Ergobag, k nimž můžete tzv. kletties kdykoli dokoupit.

To nejlepší na trhu

Dětských batohů existuje opravdu nepřeberné množství. Mezi top značky, které splňují požadavky jak dětiček, tak i rodičů patří značky LittleLife, Deuter, Vaude, Boll, Mammut, Bagmaster a Jack Wolfskin.

Deuter

dětský batoh Deuter SchmusebärVelmi kvalitní batohy nabízí značka Deuter. Batůžky jsou ideální na výlety i pobyt v přírodě a poskytují dostatek prostoru pro vše, co dítě potřebuje. Samozřejmostí jsou polstrovaná záda, nastavitelné polstrované ramenní popruhy, hrudní popruh i reflexní nášivky. Většinou u těchto batohů najdete také speciální kapsu na láhev, která je umístěná uprostřed hlavního prostoru batohu. Nedochází tak k jednostrannému zatížení zad dítěte.

Mammut

Sportovní batohy Mammut oceníte především při cestách do přírody a během sportovních aktivit. I dětské verze batohů tak splňují všechny požadavky, které na turistické batohy můžete mít polstrovaný zádový systém, polstrované ramenní popruhy, bederní popruhy i hrudní pásy.

Dětský batoh Little Life Animal Toddler

LittleLife

Naprostou designovou jedničkou jsou batohy od firmy LittleLife, která vyrábí batůžky ve tvaru zvířátek. Animal Toddler Daysack je roztomilý dětský batůžek s motivem vhodným pro děti ve věku od jednoho do tří let. Kromě zajímavých designů, z nichž si vybere každé dítě, obsahuje batůžek také hrudní popruh a speciální rodičovské vodítko na ruku (Parents Safety Rein).

Vaude

Při výběru batohu pro děti už o něco starší, především předškoláky, patří mezi nejlepší ty od značky Vaude. Batohy s pestrobarevnými motivy, reflexními prvky, odnímatelným hrudním a bederním popruhem i dobře řešenými kapsami využijete jak na výlety do přírody, tak i jako batůžek do školky. Děti pak ocení i malé plyšové zvířátko, které bývá součástí batůžku.

Bagmaster

Český výrobce batohů Bagmaster využívá jednoduchý, ale funkční design v kombinaci s chytře rozvrženým prostorem a kapsami. Batohy této značky tak nabízí dostatek prostoru pro vše, co s sebou děti každý den potřebují. Zpevněná, anatomicky tvarovaná záda, polstrované ramenní popruhy i dno odolné vůči vodě ocení nejen děti i rodiče. Díky tomu jsou tyto tašky a batohy vhodné do školy i na výlet do hor.

Boll

Boll

Batůžky od české značky Boll jsou taktéž vhodné do školky, školy, na sportoviště i výlety do přírody. Anatomicky tvarované ramenní popruhy a polstrovaná záda zaručují zdravé nošení. Batohům nechybí ve výbavě ani hrudní a bederní popruh a bezpečnostní reflexní body.

Jack Wolfskin

Jack Wolfskin Kids Moab JamSportovní batohy pro děti s typickými rysy propracovanosti od značky Jack Wolfskin, jsou kompatibilní s hydrovakem, aby se při sportu nezapomínalo na pravidelný pitný režim. Mezi další sportovní vychytávky mnoha modelů patří například smyčka na LED světlo a pro ještě větší bezpečnost i reflexní prvky. Ani u této značky ale nechybí komfortní zádový systém s ventilačním kanálem a elastický hrudní popruh.

Ergobag

Kvalitní batohy najdete i u značky Ergobag, která klade důraz především na ergonomické tvarování zad u batohů. Nejenže se příjemně nosí, pozitivně působí na vývoj dětský zad, jsou také odolné, vyrobené z ekologických materiálů bez obsahu ftalátů a dvojnásobně impregnované proti dešti a nečistotám. Samozřejmostí jsou reflexní prvky. Ergobag se také snaží podporovat kreativitu dětí. K batohu obvykle dostanete i Kletties, obrázky na suchý zip, které jsou výměnné. Vaše dítě si tak může batoh přizpůsobit svým preferencím, rozvíjet svou individualitu a hravost.

Teď už víte, na co dbát při výběru batohu pro vaše malé poklady. V případě potřeby se nebojte nás kontaktovat, protože my vám rádi pomůžeme a poradíme s výběrem batůžku, který si vaše ratolest zamiluje!

Související produkty