Využijte slevový kód HOT7 a získejte slevu 7 % na nezlevněné produkty. Platí do 6. 7. 2022.

Materiály cestovních kufrů

Potřebujete mít při cestování vše přehledně sbalené a zároveň se u toho nenadřít a vypadat šik? V tom případě je ideálním řešením cestovní kufr. Podle příležitosti, pro kterou si ho pořizujete, většinou dokážete dobře odhadnout, jak velký kufr budete potřebovat. Ta těžší část přijde, když se potřebujete rozhodnout, z jakého materiálu vaše nové zavazadlo bude. Při výběru se můžete nechat inspirovat třeba právě tímto článkem.

Textilní kufry

kufr March Shorttrack

Pokud jste cestovatelským nováčkem, nejspíš zatím nemáte zkušenost s povedenými žertíky, které na vás může přichystat letecká společnost. Týká se to hlavně textilních kufrů – ty se z cest mohou vrátit rozřezané či potrhané. Neznamená to ale, že byste se těmto kufrům měli vyhýbat. Nejen, že s kufrem lze cestovat i jinak než letadlem, ale i textilní kufry mají nesporné výhody, díky kterým pro vás budou tím pravým, co hledáte.

Pokud zůstaneme u letecké dopravy, lze textilní kufr jistě doporučit coby palubní zavazadlo – především z důvodu nízké váhy. Navíc, pokud textilní kufr doma již máte, a chystáte se s ním cestovat letecky, stále je tu možnost nechat si své zavazadlo na letišti zabalit do fólie, a ochránit ho tak proti poškození. Tyto kufry se nejčastěji vyrábějí z polyesteru, nylonu nebo polyamidu.

Polyester je v současnosti asi nejrozšířenějším syntetickým materiálem, který se používá buď samostatně nebo ve směsi s bavlnou, vlnou či dalšími vlákny pro výrobu oděvů, přikrývek i textilního outdoorového vybavení (batohy, stany, spacáky). Tento materiál je pevný, lehký a odolný, příjemný na dotek a snadno se udržuje. Zároveň je značně odolný proti účinkům slunečního záření, je nemačkavý a jen minimálně pohlcuje vlhkost, proto není tolik promokavý a při navlhnutí rychle usychá.

Díky různým způsobům tkaní a počtu svazků vláken můžeme rozlišovat několik dalších druhů polyesteru. Nejznámějším je Polyester Dobby, který je tkaný na tzv. listovém pletacím stroji, který dokáže nahustit a protkat větší množství vláken. Díky tomuto postupu vznikají na tkanině vzory a materiál je díky své struktuře pevnější než obyčejný polyester.

Nylon je druhý nejrozšířenější syntetické vlákno, které se oproti polyesteru vyznačuje o něco delší životností, vyšší odolností i pružností. Při dlouhodobém používání se jeho povrch neodírá a netvoří se na něm žmolky. Jeho odolnost vůči vodě je vyšší než u polyesteru, je tedy téměř nepromokavý. Barevně není tak stálý jako polyester, barva může po delším užívání mírně blednout. Díky nízké hmotnosti a vysoké odolnosti vůči mechanickému poškození se užívá více v průmyslové výrobě a řadí se mezi o něco málo dražší materiály.

V našem sortimentu se nachází spousta textilních kufrů, ty kvalitnější hledejte u značek March, Stratic, Titan, Travelite, a SuitSuit.

Jaké jsou výhody a nevýhody textilního kufru?

Jednoznačnou výhodou je, že textilní kufry jsou velmi lehké a bývají hojně členěné kapsami a přepážkami, a to nejen ve vnitřní části kufru, ale také na jeho povrchu. Praktická kapsa na vnější straně textilního kufru mu tedy v porovnání s ostatními materiály nesporně připisuje plusový bod. Některé modely, třeba oblíbený Travelite Cabin, dokonce disponují více než jednou takovou kapsou. Organizace vašich věcí tak bude hračka a vy budete mít dokonalý přehled o všech uschovaných drobnostech.

U většiny modelů lze navíc zvětšit objem rozepnutím obvodového zipu expandéru, takže se objem kufru optimálně přizpůsobí vašim potřebám. Další výhodou je i nižší cena, než za jakou obvykle pořídíte kufry skořepinové. A pokud se bojíte, že vás textilní kufr nebude dostatečně reprezentovat, hoďte obavy za hlavu, dnes již totiž i textilní kufry mohou působit velmi elegantně! Ostudu vám rozhodně neudělá například moderní kufr Titan Nonstop, k jehož přednostem patří i nízká hmotnost.

Na druhou stranu není zcela bezpečné v textilních kufrech převážet křehké věci, nebo ty, které by se mohly stlačením zavazadla poškodit. Je dobré mít na zřeteli také to, že textilní materiál je snáze poškoditelný, více absorbuje pachy a může při silném dešti rychleji promoknout, nejsou-li kufry vyrobeny přímo z materiálu, který je vodoodpudivý. Také údržba je o něco náročnější, než jen lehké otření hadříkem. Většinou lze textil čistit pomocí houbičky a vody s přídavkem jemného mýdla.

BG Berlin Urbe L

Skořepinové kufry

Skořepinové kufry jsou nejčastěji vyrobeny z plastu a hliníku.

Nespornou výhodou je fakt, že jsou tyto kufry odolnější a na povrchu nepromokavé. Při převozu na odhalených vozících do či z letadla tak máte jistotu, že i za deště zůstanou vaše věci chráněné. Skořepinové kufry jsou velmi praktické i po stránce údržby – povrch stačí pouze otřít navlhčeným hadříkem. Jejich odolnost si však můžete ještě pojistit stylovým oblečkem obal kufr ochrání a navíc jej mezi ostatními zavazadly snadno rozeznáte.

V našem obchodě naleznete celou řadu skořepinových kufrů. Zvláště doporučujeme osvědčené značky March, SuitSuit, Titan a Travelite.

Nově v našem sortimentu najdete i prémiové značky Heys a BG Berlin, které překvapí svými kvalitními a inovativními kufry, které jsou zároveň nadčasové a módní.

Jak vypadá skořepinový kufr uvnitř?

Většina kufrů má vnitřní prostor rozdělený na dvě části pomocí textilní přepážky s kapsami, vše si tedy můžete uložit přehledně a systematicky. Hlavní prostor kufru je často vybaven nastavitelnými bezpečnostními popruhy, které nejen že udrží čerstvě poskládané prádlo na místě, ale také ochrání drobnější věci před poskakováním po prostoru kufru.

Titan Triport

Pevnost kufru ale může být v určitých případech i na škodu, hlavně pokud jste vášnivými sběrateli suvenýrů z cest, a prakticky vždy odjíždíte z dovolené s mnohem těžším a nacpanějším kufrem, než se kterým jste na ni přijeli. U většiny skořepinových kufrů objem zkrátka zůstane stále stejný bez ohledu na to, jak moc budete lamentovat. V našem sortimentu však můžete nalézt skořepinové kufry, jejichž prostor je možné zvětšit pomocí rozepnutí obvodového zipu tzv. expandéru.

Za zmínku pak stojí také unikátnípatentovaný systém balení Smart Luggage firmy Heys. Ten umožní přístup do kufru přední výklopnou kapsou, lze považovat za opravdovou revoluci.

Není plast jako plast

Skořepinové kufry jsou vyrobené z různých druhů plastů, které mají své charakteristické vlastnosti.

ABS (akrylonitrilbutadienstyren) je kopolymer, který je robustní, pevný, odolný vůči změnám teplot i mechanickému poškození. Obzvlášť tehdy, má-li na povrchu tzv. hrubou diamantovou strukturu, je ještě méně náchylný k viditelnému poškrábání. Předností tohoto materiálu je nižší cena i to, že vždy drží svůj tvar. Nevýhodou pak může být o něco menší pružnost a vyšší hmotnost.

Polykarbonát (PC) je materiál, který se používá při výrobě neprůstřelného či bezpečnostního skla pro dopravní prostředky, ochranné brýle či helmy. Je také odolný vůči teplotám, ale na rozdíl od ABS je pružnější při ohybu a má nižší hmotnost. Díky tomu je odolnější vůči nárazům. Materiály ABS a PC jsou často kombinovány pro dosažení optimálního poměru cena/výkon. Vznikají tak kufry, které jsou pevné i pružné zároveň, odolné vůči nárazu a vzniku viditelných škrábanců na povrchu skořepiny.

Polypropylen (PP) patří v současnosti mezi nejčastěji používané plasty. Je pružnější a lehčí než polykarbonát či ABS, proto je vhodným materiálem pro ty, kdo hledají co nejlehčí skořepinové zavazadlo s vysokou odolností a životností. Speciálním typem PP je například materiál Duraflex pružný, lehký a extrémně odolný materiál, kterým se pyšní např. designový kufr Heys Eos, vydrží i nadměrnou zátěž.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám s výběrem pomůžeme.

Související produkty