Rádi Vám pomůžeme:

+420 722 933 770

(9:00–15:00)

Menu
Můj košík : 0 ks: 0 Kč
Využijte kupón BF2024 a získejte slevu 10 % na nákup. Platí do 30. 11. 2024 i na již zlevněné produkty.

Lavinové batohy v horách zaručí maximální bezpečí

Chystáte se v zimě do hor? Máte rádi adrenalinové zážitky a plánujete opustit upravené svahy a vyzkoušet freeride nebo dokonce heliskiing? V tom případě je pro vás lavinový batoh nutností.

Lavinové batohy jsou určeny všem, kteří se pohybují v horském terénu, kde hrozí možnost pádu laviny. Kromě freeriderů to mohou být skialpinisté nebo například jezdci na sněžných skútrech. Pokud holdujete některému z těchto sportů, určitě riziko pádu lavin nepodceňujte a pořiďte si některý z lavinových batohů, který vás při sesunutí laviny pomůže udržet naživu.

Jakým způsobem lavinové batohy fungují

Při sesunutí laviny bývá nejčastější příčinou smrti zavalení a následné udušení se pod masou sněhu. Oběti tohoto neštěstí mají často zablokované dýchací cesty z důvodu působení velkého tlaku na hrudník a v případě úplného zasypání nedosahuje šance na přežití ani 50%. 

Lavinové batohy zabraňují pohřbení v lavině tak, že zvětší váš objem. Při pohybu různě velkých částic totiž platí, že větší částice jsou tlačeny nahoru, a přesně tak tomu je i v případě lavin. Zpočátku je člověk unášený lavinou tlačen na povrch, to se ovšem změní v momentě, kdy se lavina zastavuje. Vyšší hustota lidského těla než sněhu způsobí, že se člověk náhle propadá hlouběji do sněhové masy. Tomuto jevu zabraňují právě lavinové batohy, které jsou uvnitř vybavené buď 1 nebo 2 airbagy. Ty se po zatažení za spouštěcí táhlo naplní vzduchem a zvětší Váš objem až o 170l. Statistika z roku 2010 udává, že při použití záchranných ABS batohů přežilo sesuv laviny 97 % osob, 84 % osob bylo nezraněno.

Typy lavinových batohů

Burton Ak Pack 17 ABSV současnosti jsou na trhu dostupné různé typy lavinových batohů. Nejzavedenější a nejznámější je systém batohů ABS. Tyto batohy se dělí na dvě části: základní jednotku a obal, který vybíráte podle toho, jak velký chcete mít objem vlastního batohu. Výhodou je, že si můžete zakoupit pouze základní jednotku a objemovou část seženete i od jiných značek jako je např. Burton, Dakine. Základní jednotka obsahuje dva vzduchem naplnitelné vaky, které jsou umístěny na bocích batohu, co nejblíže těžišti lidského těla. Každý z těchto vaků má objem cca 85 l. Další součástí je tlaková láhev naplněná kombinací plynů. Při aktivaci spouště, která je vybavena patronou, se spustí tlaková vlna, která způsobí v tlakové nádobě podtlak, čímž se začínají plnit oba vzduchové vaky. Ty vám pak v lavině mohou zachránit život. Jedinou možnou nevýhodou systému ABS, o které se hojně diskutuje, je především problém nechráněnosti hlavy a krku, což jiní výrobci řeší alternativním umístěním airbagu.

Dalšími typy lavinových batohů jsou například batohy BSA. Od výrobků ABS se liší především umístěním airbagu, který je v tomto případě pouze jeden s objemem 150 l. Po aktivaci se airbag nafoukne přímo za vaší hlavou jako polštář a tím zabraňuje různým poraněním krční páteře. Další odlišností od ABS systému je mechanické táhlo. Podobným systémem disponují batohy firmy Mammut/SnowPulse. Vzduchový vak se v tomto případě nenafukuje pouze za vašimi zády, ale i okolo ramen, a tím ještě více eliminuje zranění hlavy, ramen a krku. Možnou nevýhodou takto umístěného airbagu je ale snížení vašeho rozhledu.

Cena

Mammut Airbag Protection

I když jsou lavinové batohy poměrně drahé, v posledních letech si lze povšimnout postupného snižování ceny, což souvisí se zvyšující se konkurencí výrobců. V současnosti pořídíte kvalitní lavinový batoh v rozpětí od 13 000 do 20 000 Kč. Cena závisí především na výrobci a velikosti batohu. Při koupi je rovněž nezbytné počítat s výdaji za tlakovou láhev. Někteří výrobci přidávají láhev k batohu a zahrnují ji do celkové ceny. Jinde se můžeme setkat s možností výběru, zda chceme batoh koupit s lahví či nikoliv. Cena lahví se odvíjí od materiálu a hmotnosti, pohybuje se od 2000 do 6000 Kč. Po použití je možné vyprázdněnou láhev v autorizovaných servisech a prodejnách za drobný poplatek znovu naplnit, takže si nemusíte kupovat pokaždé zcela novou.

Ať už si vyberete jakoukoliv značku, před koupí se dobře poraďte s odborníkem. I ten nejlepší lavinový batoh vás totiž nemusí zachránit, pokud vám nebude sedět na zádech, bude porušená tlaková láhev nebo špatně složené a umístěné airbagy. Také je třeba mít na paměti, že před použitím batohu v terénu musíte dokonale znát a ovládat jeho spouštěcí systém. Vybírejte proto pečlivě a zvažte výhody a nevýhody všech nabízených typů batohů.

Přejeme spoustu zážitků plných adrenalinu.

Související produkty