Jak správně vyčistit batoh nebo kufr
Jistě to znáte všichni – z obchodu si donesete domů krásný nový batoh nebo kufr v zářivých barvách bez jediného škrábance, ale stačí jedna dovolená a původní barvu či vzor abyste jen stěží hledali pod nánosy špíny a prachu. Zdaleka však nejde jen o nepříznivý estetický dojem: pravidelná údržba a čištění kufru či batohu jsou prvním krokem k prodloužení životnosti vašeho zavazadla a zajištění jeho správné funkčnosti. Některé materiály mohou vyžadovat speciální ošetření, ale rozhodně neuděláte chybu, pokud se budete při péči o svého společníka na cestách řídit několika základními pravidly.
Dodržujte doporučení výrobce
Dříve než se vrhnete na čištění, vždy se pečlivě seznamte s instrukcemi od výrobce. Každé zavazadlo obvykle obsahuje alespoň stručný návod k údržbě, ale pokud se vám ho přeci jen nepodaří objevit, neváhejte se informovat u prodejce. Ten vám může nejen doporučit správný postup čistění, ale případně i nabídnout vhodné čisticí prostředky.
Tip!: Nevíte-li si rady, obraťte se na náš zákaznický servis.
Zavazadla uchovávejte vždy zcela suchá
Ukládáte-li po dovolené zavazadlo zpět do skříně, vždy se ujistěte, že je naprosto suché. V opačném případě totiž hrozí riziko tvorby plísní, které mohou poškodit materiál a znehodnotit jeho funkční vlastnosti. Nikdy však zavazadlo nesušte na přímém slunci – mohlo by dojít k nežádoucímu vyblednutí barvy.
Neperte v pračce, nesušte v sušičce
Některé batohy bez zádového systému lze při nižších teplotách prát i v pračce. Pokud si ale nejste jisti a na batohu konkrétní doporučení nenajdete, vsaďte raději na jistotu a zavazadlo vyčistěte v ruce. Obecně platí, že je ruční čištění šetrnější, a i méně nákladné. I v tomto případě je však vhodné si ověřit, které druhy čistidel jsou pro daný materiál vhodné. Chybu neuděláte při použití obyčejné mýdlové vody a hadříku (nejlépe z mikrovlákna); odolnější skvrny snadno odstraníte měkkým kartáčkem.
Nepoužívejte chemické roztoky
U kvalitnějších zavazadel bývají často použity materiály vyznačující se specifickými vlastnostmi (např. voděodolnost). Šetrnou péči si žádají také skořepinové kufry. Chemické roztoky by mohly narušit funkčnost těchto materiálů a následně zkrátit životnost zavazadla.
Chcete-li, aby vám zavazadlo sloužilo dobře a dlouho, je třeba používat ho ke stanovenému účelu, s respektem ke kvalitě provedení, použitým materiálům a vnějším vlivům, které na něj působí. Jistě nebude překvapením, že mechanické poškození, nevhodné zacházení a nečistoty zavazadlům neprospívají. Nejúčinnější ochranou je tedy především předcházet znečištění a poškození přiměřeným zacházením.
Tip!: Jako ochrana proti ušpinění poslouží i pláštěnka na batoh či obal na kufr.
Pokud ale přesto vyrážíte do míst, kde se prachu a špíně jednoduše nevyhnete, je vhodné použít k ošetření vašich zavazadel speciální přípravky a impregnace, které materiál ochrání před nejhoršími nečistotami. V konečném důsledku vám také výrazně usnadní následné čištění.